Според източници на Financial Times от службите за сигурност Русия е планирала да взриви самолети, летящи за САЩ, като част от ескалиращата си саботажна кампания срещу Запада, предава "Фокус".
Москва също така е опитала да подпали търговски центрове, да отрови водоснабдяването и да внедри тайни агенти в Европа – като зад кулисите се случва много повече, отколкото обществото осъзнава, заявяват източниците.
Руски терористи са били разкрити като движеща сила зад многобройни тайни атаки и заговори срещу Европа, а тези разкрития са се увеличили рязко през последната година, посочват представители на службите за сигурност.
Различни пожари и експлозии по целия континент – включително пожар в склад, собственост на украинци в източен Лондон – са приписани на Путин.
Наскоро държавите се сблъскаха с прекъсване на подводни кабели в Балтийско море и поредица от кибератаки.
Руснаците стоят и зад инцидента, при който през юли 2024 г. пратки на DHL експлодираха в центрове във Великобритания, Полша и Германия.
Всяка от пратките е била достатъчно мощна, за да свали товарните самолети, ако бяха детонирали на борда.
Ако заговорът е бил успешен, той би нанесъл по-големи щети на авиационната индустрия от всеки терористичен атентат след 11 септември.
Този път разузнаването е заловило диверсантите, но този пропуск е само една нишка в мрежата от терористични атаки срещу Запада.
Официални лица предупреждават, че това представлява все по-голяма заплаха за човешкия живот.
Разследващите органи и полицията са предотвратили заговори за дерайлиране на препълнени влакове, подпалване на търговски центрове, изпускане на язовир и отравяне на водоснабдяването.
Кийр Джайлс, експерт по Русия в Chatham House, заявява пред FT: "Първото важно нещо, което трябва да се има предвид, е, че все още не оценяваме напълно всичко, което се случва".
4536 | 10 дек. 2025 | 10:15





Мобилна верси
RSS
