На петия ден от петия месец по лунния календар китайците честват един от най-древните празници в страната, т. нар. Дуану фестивал (Двойната петица). Две са и основните му атракции - състезанията с лодки и похапването на вкусни дзонзи, лепкав ориз, увит в бамбукови листа. Двойната петица е известна у нас като най-дългия ден в годината. Миналият месец това беше на 20-21 юни.
В китайската култура цифрата пет е добре известна като
сбор на петте елемента
Злато, Дърво, Вода, Огън и Земя. Тези символи са разглеждани като основите на света. Китайците имат петима велики императори, пет свещени планини, пет вкуса (сладко, горчиво, кисело, тръпчиво и солено), отворена ръка с пет пръста нагоре означава мир. Произношението на цифрата пет Wu (Уу) е подобно на думата Аз - Wo (Уо), като във философски аспект тази близост може да се свърже с Аз-а, концепцията на човешката същност.
Началото на празника идва от една легенда, свързана със смъртта на известния поет и колекционер на народни стихове Чу Юан (340-278 пр.Хр.) Освен с поемите си той е известен и със своя патриотизъм. През 278 г. пр.Хр., когато разбрал за падането на столицата и превземането на царството от вражески народи, Чу Юан написал дълга поема, озаглавена „Плачът на Ин“, след което от мъка завързал голям камък за шията си и се хвърлил във водите на река Милию. Това ритуално самоубийство разстроило местните жители и те се опитали с лодки да извадят тялото от водата и да спасят поета oт Дракона, който живеел в реката. Жените от селището пък правили триъгълни пирамидки от коприна, в които слагали лепкав ориз, за да му се нахвърлят рибите и да не ядат от тялото на Чу Юан.
Днес тези пирамидки дзонзи не се завиват в коприна, а в листа от бамбук или царевица, като в различните провинции на Китай ги правят с различни вкусове. Аз опитах дзонзи с месо, смесено с ориз, друг тип се прави с яйца и трети (десертен) - със сладък ориз. Всички варианти бяха много вкусни, но в същото време трябва да кажем, че
цената е малко висока
- кутия с 10 дзонзи асорти струва 200 юана (около 50 лв.), но си заслужава да се опита.
Освен с този деликатес фестивалът е популярен със състезанието с лодки, които са украсени с глава на дракон отпред. Според легендата първите лодки се спуснали във водите на реката, за да спасят тялото на поета, като от хилядолетия тази традиция остава и днес се счита, че отборът победител носи късмет и щастие на селото си.
Днес лодките побират до двадесет гребци, седнали по двама, а отпред барабанчик определя ритъма на гребане. По време на фестивала в големи градове, като Шанхай, Ханджоу, Нинбо, Уънджоу, в цял Китай се организират атрактивни гонки на дистанции от 200, 500 и 1000 метра. През целия уикенд - преди, по време и след състезанието, се усеща празничната атмосфера. Всеки отбор си има различен цвят екипи, тимовете тренират усилено за това събитие и то се следи от местните и от централните телевизии в Китай. Тази година се случи нещо много необичайно по време на гонките в Шанхай. То е важно за нас като българи, защото успяхме да класираме и да запишем отбор за събитието. Заслугата за това е на генералното консулство на Република България в Шанхай и лично на г-жа Ирина Белева, която успя да намери спонсори за пътуването и настаняването на гребците. И те се отблагодариха по най-добрия начин за това съдействие, като станаха шампиони на международните отбори на XII регата с драконови лодки в своята дистанция. Съперници на българския тим бяха отбори като Канада, Норвегия и европейските вицешампиони от спортната академия на Кьолн.
Случайно или не Централната китайска телевизия (CCTV) реши да отрази именно спринта на българската лодка и по този начин над един милиард зрители видяха победата на българите!
В трите почивни дни (събота, неделя, понеделник) много от хората пътуват до родните си места, защото Фестивалът на драконовите лодки е горе-долу по средата между Пролетния фестивал (Китайската нова година) и Двойните седмици (седмия ден на седмия месец от лунния календар), който се пада през август.
Понеже е официален празник, много паркове, музеи и храмове правят отстъпки в цените на билетите за групи, студенти и чуждестранни туристи, от което се възползват както китайци, така и чужденци. Специално в град Шаосин, разположен на около 160 км от Шанхай и наричан заради каналите Източната Венеция, има две места, предлагащи такива намаления - родното място на писателя Лю Шън (1881-1936), който е
китайският еквивалент на Марк Твен
и е много обичан от студентите, и планината Куайджи. Тя пази легендата за воина Ю Да (Великия Ю), който защитил града от нашественици и дал живота си в тази битка. За да се стигне до паметника на пълководеца, туристите се качват по 999 каменни стълби към хълм с панорамна гледка към Шаосин и Къчиао.
След тази сериозна тренировка за краката може да наемете гондола и да се насладите на залеза по някой от каналите на града или да се включите в празненствата с отборите от драконовите лодки.