„Демокрацията е като махало. То никога не стои направо. Или е в едната посока, или в другата. Все пак това е най-добрият познат досега способ за взимане на решения.” Това заяви в „Офанзива с Любо Огнянов” по NOVA NEWS бившият министър-председател и бивш конституционен съдия Филип Димитров. Според него световният ред винаги е бил динамичен и е утопия да се смята, че той няма да се променя.
Отношенията САЩ - Европа
„Това, което в момента очевидно става, е, че западният свят оценява или преоценява някои елементи на свои позиции досега”, смята конституционалистът. По думите му най-доброто, което се е случвало досега на България, е влизането ѝ в Европейския съюз. „Дай, Боже, това да бъде увенчано и с влизането ни в еврозоната”, пожела бившият премиер. Димитров обаче подчерта, че не всичко европейски е съвършено и винаги има място за преоценка.
Той заяви, че позицията на премиера Росен Желязков, че България не може да избира между ЕС и САЩ, е правилна. „Плаши ме реакцията на някои европейци за случващото се в Съединените щати. Те сякаш цял живот са чакали разединение с Америка и веднага започнаха да говорят против нея. Мисля, че това е опасно. Такъв латентен антиамериканизъм е опасен и за двете страни на Океана”, посочи бившият министър-председател на България. Според него е нереалистично да се мисли, че разделение между двете страни би било лесно, бързо или ефикасно.
Република Северна Македония
Филип Димитров е премиерът, при когото България призна тогавашната държава Македония (сега Република Северна Македония – бел. ред.). „Този акт беше въпрос на принципи и никога не съм изпитвал колебание дали стъпката е била правилна”, посочи самият той. По думите на Димитров всяка нестабилност в региона би била против нашите нацонални интереси.