Галерия „Земпер“ в дворцовия комплекс „Цвингер“ представя старите майстори.

Дрезденската художествена галерия:

Флоренция на Елба

27736 | 27 май 2015 | 16:32

Саксонския Херкулес Август II Силни създава една от най-представителните колекции на стари майстори в света

Галерия „Земпер“ в дворцовия комплекс „Цвингер“ представя старите майстори.-1432734967.jpgРафаело, „Сикстинската мадона“, 1513-1514 г.-1432735930.jpg„Светата нощ“ на Кореджо дълго време е най-известната картина в Дрезден.-1432735908.jpg„Дрезденският олтар“ на Албрехт Дюрер, създаден по поръчка на саксонския владетел Фридрих III в края на XV век.-1432735857.jpg„Албертинум“ приютява изкуството от XIX век до наши дни.-1432735822.jpgЯн Вермеер, „Момиче, четящо писмо на отворен прозорец“, 1657 г.-1432735754.jpg„Приклекнала жена“, Вилхелм Лембрук, 1911 г.  - част от скулптурната колекция на Дрезден.-1432735719.jpg"Какво ново?“ на Гоген е сред шедьоврите, наредени в „Албертинум“.-1432735483.jpg

„Възхищението ми е неописуемо, то надхвърля всякакви думи!“, възкликва младият Гьоте след първото си посещение в Дрезденската художествена галерия през 1768 г. 19-годишният студент с нетърпение очак­ва отварянето на музея, за да престъпи прага на тази „светиня“. Няколкото дни, с които разполага в града, посвещава изцяло на шедьоврите в една от най-старите европейски сбирки, чието начало два века по-рано поставили саксонските владетели.


Днес картините, оставили безмълвен гениалния поет, може да се видят в прочутата галерия „Земпер“ в дворцовия комплекс „Цвингер“. Рафаело, Джорджоне, Кореджо, Вермеер, Рубенс, Рембранд, Ван Ейк, Дюрер, Холбайн са само част от художниците, чиито шедьоври изпълват залите на т.нар. Галерия на старите майстори.


За първи път картини от колекцията били изложени през 1560 г. от Август Саксонски, но редом с платна на италиански и фламандски художници той наредил природни забележителности и декоративни изделия.


Произведения на стари майстори систематично започнал да събира през ХVIII век друг Август - Втори Силни, който освен с блестящи физически качества (спечелили му прозвището Саксонския Херкулес) се отличавал и с голяма слабост към изящните изкуства. По време на неговото управление Дрезден преживял истински


културен разцвет


- с пищни барокови дворци, паркове със забавления и разбира се, първите обществени музеи. В художествената галерия, която владетелят открил през 1722 г. в преустроена придворна конюшня, били изложени 1995 произведения, сред тях и една от най-старите европейски графични колекции.


Страстта към изкуството наследил и синът му Август III. За покупките си той се съветвал с проницателния италианец Франческо Алгароти - един от големите познавачи на изкуството през XVIII век. През 1741 г. в сбирката на саксонския владетел попаднали 268 платна от колекцията на прочутия пълководец от 30-годишната война Албрехт Валенщайн, а през 1745-а и 100-те най-добри творби от притежанията на разорения херцог на Модена Франческо III д'Есте, сред които работи на Веласкес, Тициан и Кореджо. От преоткрития по това време Рафаело Август III успял да се сдобие със „Сикстинската мадона“.


С над 4000 произведения Дрезденската галерия се превърнала в най-представителната в Централна и Северна Европа, сравнима само с италианските сбирки. Шедьоврите в нея станали и една от причините градът да си спечели прозвището Флоренция на Елба.


Седемгодишната война през 1763-та обаче сложилакрай на разцвета на Дрезден и на първо място - на изкуството. Едва век по-късно градът се съвзел отново при управлението на крал Фридрих Август II. Той решил да построи нова сграда за художествената колекция и възложил проекта на прочутия архитект Готфрид Земпер. Музеят трябвало да допълва комплекса „Цвингер“, датиращ от времето на Август Силни. Работата по зданието започнала през 1847-а, но година по-късно била прекратена след провала на Майското въстание, което се опитало да свали краля. Земпер и приятелят му Рихард Вагнер били активни участници в републиканската вълна и след събитията трябвало да


бягат от Саксония


За завършването на галерията бил нает друг архитект - Карл Мориц Хенел, който по ирония на съдбата две десетилетия по-късно трябвало да се погрижи за повторното издигане на още една негова сграда - прочутата „Земпер опера“, която изгоряла при пожар.


Тържественото откриване на Новия кралски музей в Дрезден, както се наричала тогава галерията, било през есента на 1855 г., а за голямото събитие саксонският владетел подготвил изненада за публиката - 16 испански платна от колекцията на абдикиралия френски крал Луи-Филип I.


През втората половина на XIX век акцент в попълването на колекцията били съвременни произведения. Техният брой нараснал толкова, че се взело решение сбирката да бъде разделена. В „Земпер“ останали старите майстори, а модерната живопис и скулптура били изложени в музея „Албертинум“. Днес там са наредени платна на Ван Гог, Гоген, Моне, Макс Бекман, Ото Дикс, Пикасо, Едвард Мунк... а специални зали са посветени на съвременни творци като Герхард Рих­тер и Георг Базелиц.


Драматични времена за дрезденската колекция настъпили през 30-те и 40-те години на ХХ век. Множество творби на немски експресионисти били унищожени като


„упадъчно изкуство“


а десетки голямоформатни произведения, които не били извозени в депа извън града, изгорели при бомбардировките на англо-американските военновъздушни сили през 1945-а. Самото здание на Земпер също било превърнато в руини. То било възстановено чак през 1956-а, когато в галерията от СССР били върнати 1250 произведения, изнесени от страната в края на войната като трофейно изкуство.

 

„Сикстинската мадона“ – емблема на музея

 

Създадена през 1513-1514 г. от Рафаело „Сикстинската мадона“ два века и половина тъне в забвение в манастира „Св. Сикст“ в Пияченцо. Произведението с мащабни размери (256x196 см) било нарисувано по поръчка на папа Юлий II за олтара на храма в чест на победата над французите в италианските войни и включването на Пияченцо в папските територии. 

 

Август III попаднал случайно на „Мадоната“. Неговите аген­ти се опитвали да се сдобият с по-известни произведения на ренесансовия гений. Когато дошло предложението за творбата от Пияченцо, той приел по-скоро с надеждата, че сделката ще се осъществи лесно. Всъщност случило се точно обратното. Саксонският владетел преговарял две години с папа Бенедикт XIV, за да получи през 1754 г. разрешение да изнесе шедьовъра от Италия. Монасите също се заинатили и Август трябвало да плати фантастичните за времето си 25 000 римски скуди, достатъчни да се построи цял квартал. Според легендата, когато картината пристигнала в Дрезден, саксонецът символично отместил трона си с думите: „Път на великия Рафаело!“ Той безспорно бил доволен от факта, че най-накрая притежава произведение на ренесансовия майстор, но реакцията му едва ли е била толкова възторжена. Все пак неговата цел била да покаже в галерията си известно произведение, а не забравена от всички творба в провинциален храм. Може би и затова през следващите 50 години „Светата нощ“ на Кореджо си остава най-популярна в Дрезден. Едва в началото на XIX век, след отзивите на Гьоте и Винкелман, произведението става големият шедьовър на галерията.


Поредното преселение за „Сикстинската мадона“ настъпило през 1945-а, когато тя била изнесена в СССР като трофейно изкуство. Руската публика се възхищавала от картината в музея „Пушкин“ до 1956 г., когато тя била върната обратно в Дрезден.


БСП

Още по темата

Музеят „Гугенхайм“:

Спиралата на модерното изкуство

Над 1,2 млн. посетители посреща „Гугенхайм“ всяка година.-1425559188.jpg

Американски милиардер строи галерия за немска баронеса

5 март 2015 | 14:38

Музеят „Прадо“: Ливадата на шедьоврите

-ih764iuyfgjtyuyfg.jpg

Поредица на ПРЕСА: "Световните музеи"

26 ноем. 2014 | 16:50

Третяковската галерия – домът на руските шедьоври

-Clipboard09sss.jpg

Московският музей събира произведения от XI век до наши дни

11 юни 2014 | 14:11

„Помпиду“:

Чудовището на съвременния арт

-2201_1024x385.jpg

Изобразително изкуство, театър, танц, кино, книги съжителстват под един покрив ...

8 ян. 2014 | 12:05

Ермитажът - северното сияние на световния арт

-ermitajut vutre zagl.jpg

Поредица на ''Преса'' - ''Световните музеи''

5 март 2013 | 12:10

Лувърът - музеят, който се клонира

-piramida luvur otvun.jpg

През целия XIX век Франция се люшка между кралското управление и ...

22 ян. 2013 | 14:10

НАЙ-ВАЖНОТО

Делян Добрев връчи на активисти 3 грамоти, подписани от Бойко Борисов

ГЕРБ-СДС представя управленските си приоритети в Разград (На живо)
(Видео)

ГЕРБ-СДС представя управленските си приоритети в Разград-GERB-SDS-predstavya-upravlenskite-si-prioriteti-v-Razgrad_1728808296.png

Бяхме отделили милиони за да реновираме всички областни болници, няма ги - ...

13 окт. 2024 | 11:03

Да бъда честен с хората, дори в мълчанието си - обеща социалистът

Атанас Зафиров: България не е само на богатите, а на всички български граждани

Атанас Зафиров: България не е само на богатите, а на всички български граждани-Atanas-Zafirov--Balgariya-ne-e-samo-na-bogatite--a-na-vsichki-balgarski-grazhdani_1728801659.jpg

Да, ние ще имаме диалог с всички политически сили, но докъде ще стигнем в този ...

13 окт. 2024 | 09:40

Ако партиите от бившата сглобка имат общо повече от 120 депутата - ще има нова сглобка, посочи той

Костадинов: Ако не искаме мигрантският поток да стане потоп - трябва да се прати армия на границата

Костадинов: Ако не искаме мигрантският поток да стане потоп - трябва да се прати армия на границата-Kostadin-Kostadinov--Mozhem-da-mobilizirame-tsyalata-obshtestvena-energiya-v-imeto-na-natsionalniya-ideal_1725605180.jpg

Помните ли как ПП-ДБ, когато ги изритаха от управлението, направиха страшна ...

13 окт. 2024 | 09:57

Светия Синод призова за „усърдна молитва” преди поредните парламентарни избори

Епископ Тихон: Българските политици нямат страх от Бога

Епископ Тихон: Българските политици нямат страх от Бога-Episkop-Tihon--Balgarskite-polititsi-nyamat-strah-ot-Boga_1728747453.png

Преодоляването на тази криза е един национален проблем. Там трябва да бъдат ...

12 окт. 2024 | 18:32

Когато гордостта е в съчетание с неграмотност, е обезсилващо

Теди Москов: Ние сме на прага на Трета световна война, благодарение на някакви маниаци

Теди Москов: Ние сме на прага на Трета световна война, благодарение на някакви маниаци-Tedi-Moskov--Nie-sme-na-praga-na-Treta-svetovna-voyna--blagodarenie-na-nyakakvi-maniatsi_1728753417.png

Не трябва да се оставяме болни хора да ни завладяват с някакви свои налудничави ...

12 окт. 2024 | 20:16

Тази вечер от 17.00 часа стотици китаристи ще изпълнят "Клетва" - емблематичната песен на "Щурците"

Сбогуваме се с Кирил Маричков във вторник в църквата "Света София"

Легендарният рокмузикант загина в късния следобед в петък при нелеп инцидент по време на подготовка за концерт-Legendarniyat-rokmuzikant-zagina-v-kasniya-sledobed-v-petak-pri-nelep-intsident-po-vreme-na-podgotovka-za-kontsert_1728800882.jpg

Синът му Кирил Маричков-младши ще се прибере от Рим за погребението на баща си. ...

13 окт. 2024 | 09:24

Българската академия на науките отбелязва 155 години от създаването

Академик Ревалски: БАН създава почти 40% от националния научен продукт

Академик Ревалски: БАН създава почти 40% от националния научен продукт-1606756050.jpg

Акад. Вася Банкова е първият носител на "Голямата награда за наука на ...

12 окт. 2024 | 22:02

Докторът ми каза, че дори китарата е много тежка и вече не трябва да нося нищо тежко, казва роклегендата

Кирил Маричков в последното си интервю пред БНТ: Малко си падам фаталист...

Кирил Маричков в последното си интервю пред БНТ: Малко си падам фаталист... -Kiril-Marichkov-v-poslednoto-si-intervyu-pred-BNT--Malko-si-padam-fatalist--_1728803211.jpg

"Името "Щурците" го измислиха майката на Пепи Цанков и моята ...

13 окт. 2024 | 10:06

Неочаквани обрати на изборите прогнозира социологът Боряна Димитрова от агенция "Алфа Рисърч"

Боряна Димитрова: Изненадите ще дойдат от периферията на политическия спектър, а не от центъра

Боряна Димитрова: Изненадите ще дойдат от периферията на политическия спектър, а не от центъра-Boryana-Dimitrova-s-prognoza--Rotatsiyata-v-upravlenieto-shte-se-osashtestvi-i-nyama-da-ima-izbori-2-v-1_1707549496.png

Експертът допуска възможността за значителна гражданска мобилизация в отговор ...

12 окт. 2024 | 12:33