Галерия „Земпер“ в дворцовия комплекс „Цвингер“ представя старите майстори.

Дрезденската художествена галерия:

Флоренция на Елба

28536 | 27 май 2015 | 16:32

Саксонския Херкулес Август II Силни създава една от най-представителните колекции на стари майстори в света

Галерия „Земпер“ в дворцовия комплекс „Цвингер“ представя старите майстори.-1432734967.jpgРафаело, „Сикстинската мадона“, 1513-1514 г.-1432735930.jpg„Светата нощ“ на Кореджо дълго време е най-известната картина в Дрезден.-1432735908.jpg„Дрезденският олтар“ на Албрехт Дюрер, създаден по поръчка на саксонския владетел Фридрих III в края на XV век.-1432735857.jpg„Албертинум“ приютява изкуството от XIX век до наши дни.-1432735822.jpgЯн Вермеер, „Момиче, четящо писмо на отворен прозорец“, 1657 г.-1432735754.jpg„Приклекнала жена“, Вилхелм Лембрук, 1911 г.  - част от скулптурната колекция на Дрезден.-1432735719.jpg"Какво ново?“ на Гоген е сред шедьоврите, наредени в „Албертинум“.-1432735483.jpg

„Възхищението ми е неописуемо, то надхвърля всякакви думи!“, възкликва младият Гьоте след първото си посещение в Дрезденската художествена галерия през 1768 г. 19-годишният студент с нетърпение очак­ва отварянето на музея, за да престъпи прага на тази „светиня“. Няколкото дни, с които разполага в града, посвещава изцяло на шедьоврите в една от най-старите европейски сбирки, чието начало два века по-рано поставили саксонските владетели.


Днес картините, оставили безмълвен гениалния поет, може да се видят в прочутата галерия „Земпер“ в дворцовия комплекс „Цвингер“. Рафаело, Джорджоне, Кореджо, Вермеер, Рубенс, Рембранд, Ван Ейк, Дюрер, Холбайн са само част от художниците, чиито шедьоври изпълват залите на т.нар. Галерия на старите майстори.


За първи път картини от колекцията били изложени през 1560 г. от Август Саксонски, но редом с платна на италиански и фламандски художници той наредил природни забележителности и декоративни изделия.


Произведения на стари майстори систематично започнал да събира през ХVIII век друг Август - Втори Силни, който освен с блестящи физически качества (спечелили му прозвището Саксонския Херкулес) се отличавал и с голяма слабост към изящните изкуства. По време на неговото управление Дрезден преживял истински


културен разцвет


- с пищни барокови дворци, паркове със забавления и разбира се, първите обществени музеи. В художествената галерия, която владетелят открил през 1722 г. в преустроена придворна конюшня, били изложени 1995 произведения, сред тях и една от най-старите европейски графични колекции.


Страстта към изкуството наследил и синът му Август III. За покупките си той се съветвал с проницателния италианец Франческо Алгароти - един от големите познавачи на изкуството през XVIII век. През 1741 г. в сбирката на саксонския владетел попаднали 268 платна от колекцията на прочутия пълководец от 30-годишната война Албрехт Валенщайн, а през 1745-а и 100-те най-добри творби от притежанията на разорения херцог на Модена Франческо III д'Есте, сред които работи на Веласкес, Тициан и Кореджо. От преоткрития по това време Рафаело Август III успял да се сдобие със „Сикстинската мадона“.


С над 4000 произведения Дрезденската галерия се превърнала в най-представителната в Централна и Северна Европа, сравнима само с италианските сбирки. Шедьоврите в нея станали и една от причините градът да си спечели прозвището Флоренция на Елба.


Седемгодишната война през 1763-та обаче сложилакрай на разцвета на Дрезден и на първо място - на изкуството. Едва век по-късно градът се съвзел отново при управлението на крал Фридрих Август II. Той решил да построи нова сграда за художествената колекция и възложил проекта на прочутия архитект Готфрид Земпер. Музеят трябвало да допълва комплекса „Цвингер“, датиращ от времето на Август Силни. Работата по зданието започнала през 1847-а, но година по-късно била прекратена след провала на Майското въстание, което се опитало да свали краля. Земпер и приятелят му Рихард Вагнер били активни участници в републиканската вълна и след събитията трябвало да


бягат от Саксония


За завършването на галерията бил нает друг архитект - Карл Мориц Хенел, който по ирония на съдбата две десетилетия по-късно трябвало да се погрижи за повторното издигане на още една негова сграда - прочутата „Земпер опера“, която изгоряла при пожар.


Тържественото откриване на Новия кралски музей в Дрезден, както се наричала тогава галерията, било през есента на 1855 г., а за голямото събитие саксонският владетел подготвил изненада за публиката - 16 испански платна от колекцията на абдикиралия френски крал Луи-Филип I.


През втората половина на XIX век акцент в попълването на колекцията били съвременни произведения. Техният брой нараснал толкова, че се взело решение сбирката да бъде разделена. В „Земпер“ останали старите майстори, а модерната живопис и скулптура били изложени в музея „Албертинум“. Днес там са наредени платна на Ван Гог, Гоген, Моне, Макс Бекман, Ото Дикс, Пикасо, Едвард Мунк... а специални зали са посветени на съвременни творци като Герхард Рих­тер и Георг Базелиц.


Драматични времена за дрезденската колекция настъпили през 30-те и 40-те години на ХХ век. Множество творби на немски експресионисти били унищожени като


„упадъчно изкуство“


а десетки голямоформатни произведения, които не били извозени в депа извън града, изгорели при бомбардировките на англо-американските военновъздушни сили през 1945-а. Самото здание на Земпер също било превърнато в руини. То било възстановено чак през 1956-а, когато в галерията от СССР били върнати 1250 произведения, изнесени от страната в края на войната като трофейно изкуство.

 

„Сикстинската мадона“ – емблема на музея

 

Създадена през 1513-1514 г. от Рафаело „Сикстинската мадона“ два века и половина тъне в забвение в манастира „Св. Сикст“ в Пияченцо. Произведението с мащабни размери (256x196 см) било нарисувано по поръчка на папа Юлий II за олтара на храма в чест на победата над французите в италианските войни и включването на Пияченцо в папските територии. 

 

Август III попаднал случайно на „Мадоната“. Неговите аген­ти се опитвали да се сдобият с по-известни произведения на ренесансовия гений. Когато дошло предложението за творбата от Пияченцо, той приел по-скоро с надеждата, че сделката ще се осъществи лесно. Всъщност случило се точно обратното. Саксонският владетел преговарял две години с папа Бенедикт XIV, за да получи през 1754 г. разрешение да изнесе шедьовъра от Италия. Монасите също се заинатили и Август трябвало да плати фантастичните за времето си 25 000 римски скуди, достатъчни да се построи цял квартал. Според легендата, когато картината пристигнала в Дрезден, саксонецът символично отместил трона си с думите: „Път на великия Рафаело!“ Той безспорно бил доволен от факта, че най-накрая притежава произведение на ренесансовия майстор, но реакцията му едва ли е била толкова възторжена. Все пак неговата цел била да покаже в галерията си известно произведение, а не забравена от всички творба в провинциален храм. Може би и затова през следващите 50 години „Светата нощ“ на Кореджо си остава най-популярна в Дрезден. Едва в началото на XIX век, след отзивите на Гьоте и Винкелман, произведението става големият шедьовър на галерията.


Поредното преселение за „Сикстинската мадона“ настъпило през 1945-а, когато тя била изнесена в СССР като трофейно изкуство. Руската публика се възхищавала от картината в музея „Пушкин“ до 1956 г., когато тя била върната обратно в Дрезден.


Още по темата

Музеят „Гугенхайм“:

Спиралата на модерното изкуство

Над 1,2 млн. посетители посреща „Гугенхайм“ всяка година.-1425559188.jpg

Американски милиардер строи галерия за немска баронеса

5 март 2015 | 14:38

Музеят „Прадо“: Ливадата на шедьоврите

-ih764iuyfgjtyuyfg.jpg

Поредица на ПРЕСА: "Световните музеи"

26 ноем. 2014 | 16:50

Третяковската галерия – домът на руските шедьоври

-Clipboard09sss.jpg

Московският музей събира произведения от XI век до наши дни

11 юни 2014 | 14:11

„Помпиду“:

Чудовището на съвременния арт

-2201_1024x385.jpg

Изобразително изкуство, театър, танц, кино, книги съжителстват под един покрив ...

8 ян. 2014 | 12:05

Ермитажът - северното сияние на световния арт

-ermitajut vutre zagl.jpg

Поредица на ''Преса'' - ''Световните музеи''

5 март 2013 | 12:10

Лувърът - музеят, който се клонира

-piramida luvur otvun.jpg

През целия XIX век Франция се люшка между кралското управление и ...

22 ян. 2013 | 14:10

НАЙ-ВАЖНОТО

След жалба от легендата в борбата Живко Вангелов срещу решенията на общото събрание на от 19 март

Софийският градски съд спря вписването на новата управа на БОК

Софийският градски съд  спря вписването на новата управа на БОК-86-glasa-reshavat-koy-shte-zastane-nachelo-na-BOK--Vesela-Lecheva-ili-Stefka-Kostadinova_1742362158.jpg

Освен тази на Вангелов има още 2 постъпили жалби срещу решенията на събранието

24 март 2025 | 16:55

От тези 8 проекта на стойност 1 млрд. и 20 млн. по нито един от тях не е стартирал нито един инвестиционен процес, каза той

Дончев: От ПВУ вадим проекти за 1 млрд. лева, които нямат шанс за реализиране до август 2026 г.
(Видео)

Томислав Дончев: 70% по ПВУ ще бъдат спасени, ако се работи бързо-Tomislav-Donchev--70--po-PVU-shte-badat-spaseni--ako-se-raboti-barzo_1742824817.jpg

По отношение на изпълнението на ПВУ е налице огромно закъснения, заяви ...

24 март 2025 | 15:59

Премиерът се срещна с делегация от "Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън"

Желязков: Проектът за 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ е от стратегическо значение за България

Снимка: Правителствена информационна служба-Snimka--Pravitelstvena-informatsionna-sluzhba_1742816858.jpg

В края на 2024 г стартира изпълнението на договора за инженеринг между ...

24 март 2025 | 13:46

Сигурността на Европа започва от външните ѝ граници, казва вицепремиерът

Зафиров: Турция е стратегически партньор за справяне с миграцията и за стабилността в региона

Атанас Зафиров проведе работна среща с извънредния и пълномощен посланик на Република Турция в България г-н Мехмет Саит Уянък.-Atanas-Zafirov-provede-rabotna-sreshta-s-izvanredniya-i-palnomoshten-poslanik-na-Republika-Turtsiya-v-Balgariya-g-n-Mehmet-Sait-Uyanak-_1742820422.jpg

Заместник министър-председателят на Република България Атанас Зафиров проведе ...

24 март 2025 | 14:46

Министър Иван Пешев сезира НАП, Прокуратарута, МВР, ДАФИ, ДАМТН

След призива на Пеевски! Министърът на спорта уволнява ръководството на Тотализатора заради гафа

След призива на Пеевски! Министърът на спорта разпорежда проверка на Тотализатора заради гафа-Sled-priziva-na-Peevski--Ministarat-na-sporta-razporezhda-proverka-na-Totalizatora-zaradi-gafa_1742794225.jpg

Грешката, при която последното изтеглено число от печелившата комбинация се ...

24 март 2025 | 07:29

Няма да допусна България да се превърне в държавата на абсурдите, пише лидерът на ДПС

Пеевски скочи на НАП: Пораждат се съмнения, че бизнеси и олигарси се ползват с протекция

Пеевски: Няма да допусна България да се  превърне в държава на абсурдите-Delyan-Peevski-Snimka--Telegram_1742112920.jpg

Националната агенция по приходите се прицели в домашните майстори и започна ...

24 март 2025 | 10:23

Не може народен представител да призовава към насилие от високата парламентарна трибуна

Борислав Цеков: Всички политически сили трябва да заклеймят поведението на Радостин Василев от МЕЧ

Борислав Цеков: Всички политически сили трябва да заклеймят поведението на Радостин Василев от МЕЧ-Borislav-Tsekov--NS-osiguri-dostatachno-prozrachen-i-otkrit-izbor-na-novi-konstitutsionni-sadii_1706370852.png

По думите му, Народното събрание е свободно да приема какъвто мнозинството ...

24 март 2025 | 16:30

Какво се крие зад „Ленинския“ лозунг „налагане на мир чрез сила“?

Петър Воденски: С политиката си в момента Брюксел и Лондон работят за ... Путин!

Петър Воденски: С политиката си в момента Брюксел и Лондон работят за ... Путин! -1554355793.jpg

Тръмп иска да се отърве бързо от проблема „Украйна“, а Путин е в изгодно ...

24 март 2025 | 10:25

Много напрегнато стана на лявопопулисткия терен

Диана Дамянова: "Ще ви подпаля, кръв ще се лее, долу всичко!" Руди излезе на хулиганския терен

Диана Дамянова-Diana-Damyanova--PP-se-darzhi-kato-ednolichno-targovsko-druzhestvo_1718354615.jpg

Какво му остава при това положение на народонаселението, освен да спечели някой ...

24 март 2025 | 12:19