Безвъзмездната помощ, която България получава по оперативните програми на ЕС, постепенно ще намалява, докато парите, отпускани за бизнеса под формата на кредити, ще се увеличават. Това е начинът да се повиши ефектът от инвестирането на едно евро. Европейската комисия нарича този процес рециклиране на пари.
Вицепремиерът Томислав Дончев обясни това по време на брифинг за представянето на ново държавно дружество. По разпореждане на правителството е учреден т. нар. Фонд на фондовете, който ще управлява 777 млн. евро от ЕС – пари за отпускане на изгодни кредити за бизнеса и общините в периода до 2020 г.
Новото дружество е регистрирано под името „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“. В предишния програмен период 2007-2013 г. сумата за кредитиране на бизнеса и общините беше два пъти по-малък – около 380 млн. евро. Те се разпределяха през програмите „Джерами“ и „Джесика“, интересът към които беше изключително голям. „Тези пари още във въздуха се разграбваха“, коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Ресурсът от 777 млн. евро ще бъде разпределен през новия програмен период по 4 оперативни програми - 355 млн. евро по Оперативна програма „Конкурентноспособност“, 253,8 млн. евро по ОП „Регионално развитие“, 148,4 млн. евро по ОП „Околна среда“ и 20 млн. евро за ОП „Развитие на човешките ресурси“. По Програмата за развитие на селските райони също ще има средства за изгодно кредитиране, но сумата по нея още не е известна, тъй като не е приключила предварителната оценка, поясни зам.-министърът на финансите Карина Караиванова.
Фондът на фондовете няма да работи като банка. Той ще избира на конкурентна основа банки и други финансови институции, през които ще минават парите. Новото дружество ще се управлява от 3-членен управителен съвет - председател Валери Белчев, изпълнителен директор Иван Даков и член Мартин Дановски. Надзорници на Фонда на фондовете са зам.-министри, които отговарят за оперативните програми.
По предложение на Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България (КРИБ), АИКБ, Българската стопанска камара (БСК) и Българската търговско-промишлена палата (БТПП) към борда на фонда ще бъде създаден консултативен съвет с участието на социалните партньори. Ангажимент за това пое финансовият министър Владислав Горанов.