В рамките на три кошмарни дни това лято руски ракети обезкървиха силно и без това опустошените украински военновъздушни сили – унищожавайки най-малко три скъпоценни изтребителя с безнаказани удари в дълбочина. Месеци по-късно това се повтори, пише военният анализатор Дейвид Акс за сп. "Форбс".
В петък или малко преди това руски шпионски дрон безпрепятствено прелетя над военновъздушната база Авиаторское-Днепър близо до град Днипро (Днепропетровск), на 50 мили от фронтовата линия в източна Украйна. Днипро преди дни стана мишена на удар с руската експериментална балистична ракета "Орешник".
Дронът се насочи към укритие, в което очевидно се помещава изтребител МиГ-29 на украинските военновъздушни сили. Минути по-късно балистична ракета "Искандер" удари хангара, вероятно унищожавайки бойния самолет.
Атаката застрашително напомняше ударите от това лято. На 1 юли руски дрон засече шест изтребителя Сухой Су-27 на украинските ВВС, оставени на открито посред бял ден във военновъздушната база Миргород, в Северна Украйна на 100 мили от границата с Русия.
Ракета "Искандер" унищожи два от свръхзвуковите изтребители.
На следващия ден се случи нещо подобно. Руски оператор описа кръгове с дрон над украинската въздушна база в Полтава, точно на изток от Миргород и също на 100 мили от границата. След часове наблюдение "Искандер" удари – увреждайки, ако не и унищожавайки боен хеликоптер Ми-24 на украинската армия.
На 3 юли руснаците атакуваха военновъздушната база Долгинцево близо до Кривой Рог, само на 45 мили от фронтовата линия в Южна Украйна. Дрон сканира базата и от небето долетяха цели три "Искандер"-а.
Видеосигналът на дрона изглежда потвърждава унищожаването на два самолета: единият - повреден Су-25, оставен като примамка; другият - действащ МиГ-29.
Можем да приемем, че Су-25 е бил примамка, тъй като съответства на профила на друга примамка Су-25, която руснаците поразиха при Долгинцево през ноември 2023 г., по време на по-ранен кръг от удари по украински въздушни бази, които унищожиха два МиГ-29 и един действащ Су-25.
От есента на 2023 г. руските нападения над украински летища са извадили от строя най-малко два Су-27, четири МиГ-29, един Су-25 и потенциално хеликоптер Ми-24. Това е значителен процент на загуби за армия, която може би има по-малко от 100 оперативни бойни самолета и само около 50, въоръжени с оръдия.
Атаките с „Искандер“ са възможни поради това, което Джак Уотлинг, анализатор от Royal United Services Institute в Лондон, описва като "непрекъснатото и плътно наблюдение" от страна на руснаците, което предоставя координатите за насочване на ракетите.
Въпреки доставените стотици системи за противовъздушна отбрана от своите съюзници, Украйна все още не може напълно да защитава въздушното си пространство – поне не достатъчно добре, за да предотврати ракетни нападения срещу въздушните бази и бойните си самолети.
Това са лоши новини за украинските военновъздушни сили, тъй като те се борят да намерят самолети за своите уморени от война бойни бригади. Реално погледнато, няма вече лесни източници за резервни МиГ-29 и Су-25: най-близките съюзници на Украйна вече са дарили всичките си бивши съветски самолети, които могат да отделят. Нито една съюзническа страна не притежава Су-27.
Единствените свежи МиГ и Сухой ще трябва да дойдат от самата Украйна - от огромните запаси от стари самолети, оставени след напускането на съветските военновъздушни сили през 1991 г. Колко от тези самолети могат да бъдат възстановени след потенциално десетилетия на склад е отворен и спешен въпрос.
Украйна бавно получава доставки на 85 F-16 от европейски страни, както и около дузина френски Mirage 2000. Тези близо 100 дарени изтребителя в крайна сметка ще съставляват ядрото на възстановените украински военновъздушни сили. Но може да отнеме година или повече, докато пристигнат всички самолети.
И освен ако Украйна не успее значително да подобри противовъздушната си отбрана, новопристигналите самолети ще бъдат също толкова уязвими, колкото МиГ-овете и Су, които продължават да се взривяват от руски ракети.
Превод и редакция: Епицентър.БГ