В България започва интензивна работа по създаване на нов десен консервативен проект. Това стана ясно по време на тридневната конференция в София на тема "Завой надясно", организирана от Николай Бареков - български евродепутат от групата на Европейските консерватори и реформисти, предаде европейското издание EUreporter.
На събитието присъстваха видни представители на европейските консервативни партии и български общественици, анализатори и политици от десния консервативен спектър. Сред специалните гости на събитието бяха бившият председател на Народното събрание Огнян Герджиков и бившите служебни премиери на България Ренета Инджова и Стефан Софиянски. Във форума участва и бившият външен министър Соломон Паси.
След разгорещена дискусия по въпроса възможен ли е консерватизмът в България като политически факт, проект и визия за бъдещето и за настоящето на страната, всички участници се обединиха около идеята, че един модерен консервативен проект не само е възможен, но и незаменим днес, като се има предвид липсата на политическа алтернатива. Участниците бяха категорични, че проектът има бъдеще, ако политиците се хванат здраво за работа, ако са обединени, а не разединени. Това бе съветът на полския евродепутат Томаш Пореба, който е печелил три избирателни битки в родината си.
По време на дискусиите участниците анализираха сегашната политическа ситуация в България в контекста на предстоящите президентски избори. Те обсъдиха единна кандидатура, която да обедини всички представители на дясното.
Говорейки по темата, бившият външен министър Соломон Паси дори назова конкретни кандидатури. Като най-подходящи той представи Симеон Сакскобургготски, Петър Стоянов и проф. Огнян Герджиков.
"Голямото предизвикателство пред модерното ляво и модерното дясно днес е да успеят с общи усилия да преодолеят популизма, който днес настъпва по безпардонен начин в Европа и САЩ", заяви Соломон Паси.
Бедност, неефективна икономика, липса на производство, дългова спирала - това е сегашната ситуация в страната, обобщи Николай Бареков и попита участниците: "Може консерватизмът да бъде отговорът на тези злини, лекарството, което може да излекува болния политически елит и болната икономика на България?"
Консервативната политика е най-доброто решение за Европа, подчерта от своя страна британският политик от Консервативната партия, председател на групата на Европейските консерватори и реформисти (2011-2014) и настоящ член на Камарата на лордовете лорд Мартин Каланан. Той изнесе обширна лекция, в която засегна въпроса за консервативното движение в Европа и разкриващите се възможности пред България. Според него е много важно политическите лица от център-десния политически спектър да се уповават на възможно най-високите ценности – да се борят с корупцията и с липсата на върховенство на закона.
„Ако направим това и изложим тази програма пред хората, мисля че за консерватизма би имало невероятно светло бъдеще както в Западна Европа, така и в Източна и особено в България“, смята Лорд Мартин Каланан.
В обширно експозе евродепутатът и председател на консервативния европейски мозъчен тръст "New Direction" и член на Бюрото на групата на ЕКР Томаш Пореба представи дейността на единствения по рода си мозъчен тръст в областта на консервативното движение в Брюксел. Той е изяснил идеите, в които вярват ЕКР и за които се борят в Европарламента.
„Като благодари на колегата си Бареков за поканата, Пореба изтъкна, че благодарение на отличното им сътрудничество, присъствието на “New Direction” на ЕКР в България ще укрепне. Надявам се заедно да успеем да изпълним редица успешни проекти, чрез които да помогнем за налагането на ценностите на консерватизма във вашата страна“, подчерта полският евродепутат.
Той посочи, че всички движения, които желаят да си сътрудничат с “New Direction”, са добре дошли и фондацията остава изцяло на разположение на всички движения в България, които споделят нейните визия, идеи и ценности.
В края на форума Пореба се срещна с всички български политици, които проявяват интерес за членство в Алианса на европейските консерватори и имат желание да работят за създаването на консервативен проект в България, подкрепен от Европейския парламент.
"Ние в ЕП вярваме, че консерватизмът е единственият отговор за бъдещето на Европейския съюз", заяви домакинът на форума Николай Бареков. Той открои пет признака, които розграничават модерния консерватизъм от либерализма:
“Първо, той се основава на семейните и националните ценности, второ - на прагматизма, трето - на социалната политика, четвърто - приоритети във външната политика и пето - патриотизъм", заяви евродепутатът. Той е уверен, че като идеология консерватизмът и по-точно модерният консерватизъм има голямо бъдеще в България и Европа.