Шефовете на Нова телевизия преговарят с всички кабелни и сателитни оператори за разпространението на новия платен спортен канал Диема Спорт, съобщиха от телевизията. Той струва 3,96 лв. и се продава в пакет с „Трейс Спорт Старс“. До вчера към 18 ч. обаче нямаше подписан договор с нито един друг доставчик извън тези, които включиха Диема Спорт още при старта му в събота - „Близу“, „Нет 1“ и „Виваком“. Както „Преса“ писа, през уикенда повече от милион домакинства в страната не получиха възможност да гледат три от четирите мача от турнира за Купата на България. Съботните срещи „Черно море“- „Локо“ (ГО) и „Левски“ - „Хасково“ и вчерашният „Лудогорец“ - „Берое“ минаха по новата медия. Тя обаче още не се предлага от най-големия сателитен доставчик в страната - „Булсатком“, и от ключов играч на кабелния пазар като „М-Teл“.
По неофициална информация GSM операторът е близо до договор с Нова телевизия за Диема Спорт. Очакванията са той да се появи в обсега на дистанционното на неговите клиенти преди началото на този уикенд. Срещите от пролетния дял на „А“ група се подновяват в петък с мача „Черно море“ - „Славия“. Освен това по Диема Спорт ще върви и голяма част от английския футбол. За там следващата неделя е предвиден финалът за Купата на лигата между „Челси“ и „Тотнъм“.
От „Булсатком“ поясниха за „Преса“, че също преговарят с Нова телевизия, но още не са стигнали до споразумение. „Целта ни е да получим най-добрите условия за нашите клиенти - коментира Младенка Джалова, ръководител на маркетинг отдел в „Булсатком“. - Те трябва да имат достъп до най-доброто и най-новото, но това трябва да стане при разумни цени и изгодни условия. Трябва да се има предвид, че сателитните платформи разполагат с ограничение в капацитета. В момента той е запълнен на 100% и цената му е значителна. Ние имаме дългосрочни договори с налични програми и разполагането на две нови HD програми отнема време. Правим всичко възможно да предложим решение в най-кратки срокове.“
Според хора, участващи в преговорите, основна пречка за подписването на договор е твърдият брой абонати на Диема Спорт, за които Нова телевизия иска гаранции от „Булсатком“.
По Диема Спорт всяка неделя от 22,30 ч. ще върви и мач от НБА, съобщиха още от Нова. Медийната група е придобила правата на американската баскетболна лига. Предаванията трябваше да започнат снощи със срещата „Милуоки Бъкс“ - „Атланта Хоукс“. От Нова допълват, че от април до юни, когато са плейофите в НБА, излъчванията ще зачестят.
Румънците искат два пъти
повече пари от зрителите
В Румъния от години си имат спортен канал (Digisport), който освен мачове от местното първенство излъчва и всички по-интересни футболни продукции като Примера дивисион, Серия А, Шампионска лига и т.н. Месечният абонамент на зрителите само за тази телевизия е около 25 леи (5 евро, 10 лв.). Това означава, че комшиите плащат два пъти повече, отколкото родните запалянковци са таксувани за Диема Спорт (4 лв.).
В Румъния абонатите на сателитни и кабелни оператори дават средно по 12 евро за предоставените им услуги, в България тази сума е около 10 евро.
Най-скъпо излиза гледането на футбол по телевизията в Англия. Там пазарът е поделен между каналите на Скай Спортс и Бритиш Телеком. От Скай имат право да излъчват на живо 126 мача от Висшата лига и абонаментът за тях струва около 50 евро. Конкурентите им държат правата за 42 срещи и логично таксата, която искат от клиентите си, е по-ниска - 30 евро.
В Германия мачовете от Бундеслигата се държат от платеното местно подразделение на Скай (17 евро на месец). В родината на настоящия световен шампион обаче имат традиция да пускат в безплатен ефир срещите от първия кръг съответно на есенния и пролетния полусезон.
Месечните абонаментни такси
в различните страни
Англия 80*
Франция 56
Италия 55
Испания 25
Германия 17
Румъния 12
БЪЛГАРИЯ 10
*Заб. Посочените суми са в евро и са осреднени.
Глас народен...
Феновете са повече от раздвоени
За да провери какви са настроенията из страната относно новия платен футболен канал, „Преса“ попита футболни фенове из различни градове дали са готови да плащат допълнително 4 лв.
Име: Никола Дърпатов
Години: 45
Град: София
Фен на: ЦСКА
Ще плащам, защото обичам да гледам двубоите от „А“ група. Не мога да присъствам на всички мачове на ЦСКА на стадиона, а цената на абонамента е приемлива.
Име: Асен Йочев
Години: 31
Град: София
Фен на: „Левски“
Не, няма да плащам! Няма да е справедливо дядо ми да не може да гледа любимия „Левски“, тъй като не знае как да си пусне новия канал, пък аз да гледам.
Име: Веселин Александров
Години: 34
Град: Стара Загора
Фен на: „Берое“
Бих платил тази такса само заради любимия си „Берое“, но се надявам в пакета редовно да присъстват и мачовете от английското първенство.
Име: Методи Методиев
Години: 38
Град: Русе
Фен на: „Дунав“
Ще дам 4 лева на месец, защото таксата е по-евтина от пакет цигари. Надявам се скоро и „Дунав“ да влезе в „А“ група и да дават негови мачове по телевизията.
Име: Николай Тодоров
Години: 35
Град: Бургас
Фен на: „Нефтохимик“
Подкрепям идеята, защото чрез нея ще се субсидира родното първенство, което ще повиши качеството на футбола. Дано с течение на времето се включат и мачове от „Б“ група.
Име: Велин Терзиев
Години: 42
Град: Пловдив
Фен на: „Локо“ Пд
Щом се плаща за театър и концерт, същото важи и за футбола. Друг е въпросът, че на фона на цялата мизерия у нас много хора няма да искат да дават по 4 лв. на месец.
Име: Тодор Божилов
Години: 58
Град: Пловдив
Фен на: „Ботев“ Пд
Ще давам 4 лв. само защото искам да гледам любимия си отбор. Иначе съм на мнение, че не е редно телевизиите да искат допълнителни пари от феновете при съществуващите вече такси.
Име: Павел Томов
Години: 24
Град: Варна
Фен на: „Черно море“
Четири лева струва билетът за всеки мач, а в момента по телевизията доста от срещите на „Черно море“ са орязани, така че със сигурност ще се абонирам за услугата.
„Лудогорец“ печели
най-много от тв права
През миналата седмица шефовете на „Левски“ и ЦСКА се обединиха около позицията, че техните отбори трябва да получават най-голям дял от приходите от телевизионни права. Мотивът им е, че мачовете на „сини“ и „червени“ генерират най-високи рейтинги в „А“ група. Софийските грандове дори заплашиха с бойкот на първенството, ако исканията им не бъдат удовлетворени.
За сезон 2013/2014 „Лудогорец“ е тимът, спечелил най-много телевизионни пари – 458 000 лв. По принцип 5-те милиона, които елитните ни клубове си поделят на сезон, се разпределят по следния начин: 40% от сумата се разделяпоравно между всички отбори, 45% зависи от крайното класиране, а останалите 15% се вземат от клубовете с осветление на стадионите.
ЦСКА е на второ място по тв приходи с 384 000 лв., а „Левски“ е четвърти, като е заработил 364 000 лв. Между „червени“ и „сини“ се е вклинил „Литекс“ с 375 000 лв.
Телевизионни премии се дават и на носителя на Купата и на Суперкупата на България – и двете са в размер на 30 000 лв.
Нова тв дава по 30 000 лв. за
излъчването на един роден мач
В началото на годината клубовете от „А“ група подписаха колективен договор, с който продадоха правата за излъчване на домакинските си срещи на Нова телевизия за 30 млн. лв. Сделката е за 5 г., което означава, че родните отбори ще си разделят по 6 млн. лв. на сезон (макар сумата да започва от 5 млн. лв. и да се увеличава прогресивно до края на сделката до 6,5 млн. лв.). Каналите на Нова ще излъчват всичките 192 мача от кампанията в „А“ група, което означава, че за цялото времетраене на сделката един двубой ще излиза по 30 000 лв. (15 хил. евро), и то без да броим разходите за персонал, камери и т.н.
Оказва се, че среща от „А“ група е близо 900 пъти по-евтина от пряко предаване на мач от най-скъпото първенство в света – английското. След сключването на новия контракт за периода 2016-2019 г. на рекордна стойност от 7 млрд. евро един-единствен сблъсък от Висшата лига струва 13,5 млн. евро. Колосалните суми позволяват дори на последния в класирането на Висшата лига да заработи от телевизионни права над 140 млн. евро.
На второ място сред най-доходоносните първенства в Европа откъм излъчване е германската Бундеслига. Местните клубове участват в колективен четиригодишен договор, чиято обща стойност е 2,5 млрд. евро (по 625 млн. евро).
По-различна е ситуацията в испанския шампионат. Там всеки тим преговаря индивидуално за своите мачове. Затова и се стига до космическата разлика между сумите, които получават грандовете „Реал“ и „Барселона“ (по 140 млн. евро на сезон), и последния в класирането – около 19 млн. евро.
От Професионалната футболна лига настояват занапред клубовете в Испания да сключват колективни споразумения по примера на колегите си от другите големи първенства. Засега „Реал“ и „Барса“ не са съгласни с подобна схема.
Сделките за правата
Страна Договор до Обща сума Сума на сезон
Англия 2019 г. 7 млрд.* 2,3 млрд.
Германия 2017 г. 2,5 млрд. 625 млн.
Италия 2018 г. 943 млн. 314,3 млн.
Румъния 2019 г. 165 млн. 33 млн.
БЪЛГАРИЯ 2020 г. 15 млн. 3 млн.
*Посочените суми са в евро.