Г-н Президент, спрете COVID-хаоса и разпоредете на властта да спазва писаните правила за работа в условия на пандемия – Националния план за готовност на Р България при пандемия!
Властта в България създаде хаос, който ще ни струва скъпо. А този хаос е създаден, защото изпълнителната власт продължава политиката на Борисов – игнориране изцяло на Националния план за готовност на Р.България при пандемия.
И е повече от логично, когато властта не спазва писаните правила, да настъпи хаос.
И какви са правилата, записани там?
Да повторим някои от тях:
- За цялостната организация, координация и управление на дейностите по Националния план за готовност при пандемия се създава Национален пандемичен комитет (НПК), който одобрява мерки за ограничаване разпространението на пандемичния причинител и намаляване на социално-икономическите последици от възникналата ситуация.
НПК трябва да определя ролите вътре в правителството, водещите служби, отговорностите и задълженията.
Съставът на НПК се утвърждава с заповед на МС и включва представители на МС и отговорните министерства и експерти с професионална компетентност от различни структури и организации.
- Информацията за брой заболели и умрели се дава в съотношение към 100 000 души от населението.
- Трябва да бъде изработена и приета Национална стратегия за управление на риска по време на пандемия на всички нива с включени междусекторни отношения.
Да, ама не, както казваше един български журналист!
Властта упорито отказва да изпълнява Националния план за готовност на Р.България при пандемия и отказва да създаде органа, който единствен има право, според писаните правила да одобрява мерки за ограничаване разпространението на пандемичния причинител и намаляване на социално-икономическите последици от възникналата ситуация.
Г-н Президент, сега ще Ви цитирам едни критични думи отправени към Борисов на 25.03.2020 г.., който също упорито отказваше да изпълнява Националния план за готовност на Р България при пандемия и не създаде Националния пандемичен комитет:
„Националния план е достъпен в Интернет. Странно е, че не е сред документите на страницата на МЗ. Възможно ли е Министерски съвет и Министерството на здравеопазването да не са знаели за него? Защото, ако са знаели, планът не само трябваше да е наличен на Интернет страницата на МЗ и МС, но властите трябваше да го приведат в изпълнение.
Няма значение, че в наименованието му е записана грипна, а не короновируснапандемия, защото механизмите на разпространение на двата вируса са идентични, както и мерките за противодействие. Освен това планът би могъл да се актуализира с новите данни за сегашната пандемия, информация за която имаме от няколко месеца.
Можеше ли Правителството да актуализира и приведе в действие националния план?
Можеше ли Правителството да разпореди актуализация и привеждане в действие на регионалните планове и плановете на лечебните заведения?
Можеше ли Правителството да вземе решение за създаване на Национален комитет и да определи състава му?
Можеше ли Националиният комитет, ако бе създаден навреме, да осигури необходимите средства преди избухването на епидемичния взрив?
Можеше ли Националният комитет, ако бе създаден навреме, да осигури необходимите тестове за изследване?
Отговорът на всички тези въпроси е ДА. Правителството имаше достатъчно време и предостатъчно основания да го направи.
Защо това не беше направено, с какви аргументи и имало ли е друг надделяващ интерес е въпрос, чийто отговор знае Бойко Борисов“
Г-н Президент, кой е критикувал Борисов, че не изпълнява Националния план за готовност на при пандемия ?
Казва се Стойчо Кацаров - https://fakti.bg/zdrave/458499-edin-vapros-kam-ministar-predsedatela
Той днес е министър на здравеопазването, назначен от Вас и повече от всеки друг знае, че налагането на мярка, без да е одобрена от Националния пандемичен комитет, изпраща административния акт в графа "нищожни".
Г-н Президент, имате пълната власт и задължение да разпоредите на МС да работи по писаните правила за борба с пандемията, т.е. да изпълняват Националния план за готовност на Р България при пандемия.
А това в спешен порядък налага:
- Създаването на Националния пандемичен комитет.
- Определяне на говорител на министерството, отговорно за отговора по време на пандемия.
- В медийното пространство да не се допускат неоторизирани източници на информация по проблеми свързани с хода на пандемията.
- Определяне на начина и подхода за включване на масовите медии, като предварителното обучение на медиите може да подобри начина на разпространение на информацията до обществеността.
- Създаване на методология за текущ мониторинг на възприятията и мненията на обществеността и здравните работници по време на пандемията относно правилното разбиране и интерпретация на съобщенията.
- Преглед на най-добрите практики за лечение в България и изработване на единен протокол за лечение.
- Създаване на национална стратегия за управление на риска по време на пандемия на всички нива с включени междусекторнивзаимоотношения.
И ако разсъждаваме логично като д-р Стойчо Кацаров, преди да стане министър от назначените от Вас. Правителствата имаха достатъчно време и предостатъчно основания да създадат Националния пандемичен комитет. Защо това не беше направено, с какви аргументи и имало ли е друг надделяващ интерес, е въпрос, чийто отговор знаете Вие.