„ГЕРБ по всяка вероятност ще спечели убедително местните избори, но абсолютната победа може да я изправи пред самата нея. Нейните кметове ще се наредят пред министерските и партийни кабинети с очакване за спешно разрешение на финансовите проблеми. Ако след 25 октомври картата на България стане „гербер“ до „гербер“, партията на Борисов ще се сблъска с високите очаквания. Готови ли са хората от ГЕРБ да се сблъскат със самите себе си? Ако са готови, значи те са правилните хора, ако не са, рискуват да стигнат до криза.“ Това заяви политологът д-р Калоян Методиев при представянето на анализа „България преди местните избори“, изготвен от Института за стратегии и анализи (ИСА). Д-р Методиев е един от неговите автори. Той очерта рисковете и пред други партии.
„БСП е жертва на собствената си демокрация. Човек, който саботира кампанията на социалистите в София, не може да бъде изключен вече пет месеца (б. р. - има предвид Георги Кадиев). Отделните фракции, идейни течения и групи се държат заедно само по силата на остатъчна традиция, а местните избори могат да задълбочат кризата в БСП“, подчерта д-р Методиев.
Според неговия анализ ДПС е в стабилно състояние, бракът в Реформаторския блок върви тежко, а Патриотичният фронт за предстоящите избори се разцепи – НФСБ и ВМРО са с отделни регистрации в ЦИК и с отделни кандидати.
„Има кметове, които са изяли партийната система. Влязат ли във втори мандат, те придобиват ресурси и лостове за влияние“, твърди д-р Методиев. Той даде пример с Кюстендил, където градоначалникът Петър Паунов накара и управляващите да търсят договорка с него за вота на 25 откомври.
Според политолога пред местните избори стоят и регионални, и универсални проблеми – гонките по пътищата, пред които местната власт е безсилна, инфраструктурата, както и купуването на гласове, отдръпването на хората от политическия процес, дисбаланса в развитието на регионите. „Бургас например е град, който може да се сравнява с европейските градове, докато Видин е изпаднал в дългове, нищета, демографска катастрофа“, каза д-р Методиев. Според него дисбалансът в развитието на регионите е ключов за развитието на цялата държава.
Вътрешнополитическият анализ е направен на фона на геополитическата ситуация. „Бежанската криза би трябвало да е приоритет №1 и за българското правителство, тъй като съществува риск да се повтори сценария с югоембаргото от 90-те години. Тогава се създаде мафия, която навлезе във всички сфери на живот в България“, се подчертава в анализа на ИСА.