Проектът за споразумение, което ГЕРБ и Борисов обещаха на коалицията ПП-ДБ вече е на масата.
В документа, който предстои да бъде обсъждан, има ключови моменти.
Съвместно управление за цял мандат
Един от най-важните изводи след техния прочит е, че партията на Борисов изготви вариант на споразумение, което първо, слага край на сглобката. Второ, създава базата за съвместно управление за цял мандат - вече като коалиция, в рамките на която ще се взимат решения от политическите лидери. С други думи, центърът на политическите решения отиде там, където трябва да бъде по дефиниция.
Споразумението е шанс да се сложи край на деветте месеца на напрежение, вербални престрелки, реплики през медиите, което е твърде нетрадиционен канал за разговор между партньори, които носят отговорността за управлението.
Сега вече ясно е казано, че отговорността за управлението на правителството е равно споделена между коалицията ГЕРБ-СДС и коалицията ПП-ДБ. В случаите, в които едната коалиция има министър на съответното министерство, то другата коалиция има задължително заместник-министри.
И още – определянето на персоналния състав на правителството се обсъжда и одобрява от лидерите на двете коалиции и съответно лицата, заемащи позицията министър-председател и заместник министър-председател.
Всичко това означава едно - властта е по равно, политическата отговорност има ясни носители.
Мария Габриел – важната фигура с огромна отговорност
Мария Габриел излиза напред.
Документът предвижда в следващите девет месеца тя да бъде министър-председател, както предвиждаше договорения през лятото механизъм на ротация, и същевременно външен министър, както досега. Но това не е всичко. Оттук нататък Габриел споделя и отговорността за цялата партия, нейния хоризонт, бъдеще и електорално влияние.
Адресирано към Габриел, Борисов го каза ясно: „Провалиш ли се ти, ние ще се сгромолясаме, защото няма да имаме повече инструменти пред избирателите.“
Габриел, която преди девет месеца напусна високия си пост на български еврокомисар, застава начело на преговорният екип от страна на ГЕРБ. В него влизат още Рая Назарян, Теменужка Петкова и Деница Сачева.
За досегашния премиер Николай Денков, който вече депозира оставката си в Народното събрание, се предвижда да бъде вицепремиер и образователен министър през следващите девет месеца. През февруари напрежението в така наречената сглобка тръгна от амбициите на Денков и на коалицията ПП-ДБ той да замени Габриел като първи дипломат със странния мотив да имат за излаз навън. Ще направи ли Денков сега крачка назад, за да се запази управлението с евроатлантически профил? Засега – отворен въпрос.
Ротацията с нови срокове
До края на пълния четиригодишен мандат се предвиждат нови срокове в ротацията. Ако ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се споразумеят, следващият деветмесечен период ще бъде национален мандат.
Оттам нататък - ротиране през 15 месеца, като министър-председател за следващите 15 месеца (след предстоящите девет) ще бъде кандидатът, предложен от ПП-ДБ, а този на ГЕРБ-СДС ще е вицепремиер и първи дипломат.
За втория период от 15 месеца местата се сменят – премиер и министър на външните работи ще излъчи ГЕРБ-СДС, а ПП-ДБ – вицепремиер и просветен министър.
По европейски образец и без ултиматуми
Проектоспоразумението следва европейските традиции в създаването на коалиционни управление, не съдържа ултиматуми и не прави опит за извиване на ръце.
Друга негова характеристика е, че предложенията, които отправя към партньорите, спазват законите и Конституцията на страната.
Яркият пример са службите за сигурност, които трябва да бъдат надпартийни и политически неутрални. В проекта си ГЕРБ много ясно подчертават, че „националното законодателство не предвижда възможност кандидатури за ръководители на службите за сигурност да бъдат съгласувани или определяни от представители на политически партии или парламентарни групи. (...) Разпределение на квотен принцип в службите за сигурност, на база политическо представителство е недопустимо.“
Службите не са единственият пример. Законът, както и трябва да бъде в една правова държава, е изведен като основата, която ще определя избори, назначения, решения. В скоби да кажем – не квоти, партийна лоялност, политически пристрастия, лобистки интереси.
ГЕРБ приемат идеята на ПП-ДБ граждански и неправителствени организации да могат да номинират кандидати при процедурите по избор, но подчертават, че това трябва да се уреди със закон.
Още един пример: Държавата не се „делка“, а се предвижда механизъм, по който да се извършват изборите. Ето как: За всеки един от регулаторните и/или контролни органи двете коалиции излъчват по трима представители от парламентарна група, по свой избор, които анализират и обсъждат предложените кандидатури за съответния регулаторен и/или контролен орган, както и преценяват съответствието им с изискванията на приложимото законодателство. В случай на разногласия въпросът се поставя на вниманието на лидерите на коалициите или оправомощени от тях лица за решаване на политическо ниво чрез преговори и консултации.
Мнозинство от две трети – само с партии с евроатлантически ценности
Много са регулаторите и всички останали органи, където има изтекли мандати на техните членове, но ключови важни са тези, за чието попълване е необходимо мнозинство от две трети от народните представители.
Ясно е, че процедурите биха влезли в задънена улица без плаващи мнозинства, без привличане на партньори/съмишленици.
ДПС дадоха своята подкрепа за промените в Конституцията, сега е повече от очевидно, че управляващите следва отново да разчитат на гласовете на Движението.
В споразумението ГЕРБ предлагат за одобрение много ясен текст: че в случаите, когато се налага търсене на по-голямо мнозинство, то да се ограничава „единствено и само до парламентарни групи и политически партии, с ясно изразена евроатлантическа ориентация и ценности.“
Казано другояче, плаващи мнозинства с гласове от опозицията – „Възраждане“, БСП, ИТН, няма да има. ДПС е партньорът, който може да гарантира избор и решения, съобразени с евроантлантическата линия на страната.
Приоритети, които гарантират (гео)политическа стабилност
Като приоритети на една нова закоодателна програма са изведени цели и задачи, които гарантират (гео)политическа стабилност. Сред тях са устойчиви финанси, за да се постигне членството на България в еврозоната, борбата срещу корупцията,
Устойчиви публични финанси, с оглед постигане на един от основните ни приоритети, а именно членството на България в еврозоната; приемането на страната ни в Шенген и със сухопътни граници, продължаване на реформата в съдебната власт, включително чрез нов съдебен закон, безусловно следване на европейски и евроатлантически път на развитие.
Първо пред своя актив, след това пред обществеността ГЕРБ представиха проект за коалиционно споразумение, което вкарва властта в релси, задава правилата, създава условия за прозрачност – предпоставки за изпълнението на пълен управленски мандат.
От асиметричната до този момент коалиция партията определено изпитваше дискомфорт, има и провали, но Борисов бе категоричен, че „партията ми е мила, но държавата ми е по-мила“.
И сега, както се казва, ПП-ДБ са на ход.
Коалиция или сглобка?
С проектоспоразумението и оставката на Денков ротацията е задвижена.