Гръцкият министър по миграционните въпроси Янис Музалас отхвърли критиките срещу властите в Атина за недостатъчната охрана на нейните граници, информира БГНЕС.
Още през месец февруари ще започнат да действат т.нар. "Горещи точки - Hot spot", твърди Музалас.
"Всеки, който обвинява Гърция, че не може да защитава собствените си граници, на практика обвинява Фронтекс. Искам да припомня, че самият Фронтекс призна, че Гърция отлично изпълнява своите задължения и никой не може да направи повече освен да спасява бежанците", каза Музалас пред австрийския в. "Дер Щандарт".
Според него "нечестно е да се твърди, че Гърция нищо не прави". Въпреки тежката икономическа криза страната ни се справя с този проблем, каза още той и добави: "Всеки, който твърди обратно, е несправедлив. Ние закъсняваме с пускането в действие на Hot Spot-те. Регистрацията и вземането на пръстови отпечатъци, както бе поискано от ЕС през месец ноември, бе под необходимото ниво, но ЕС не взе предвид факта, че ние работихме само с 40 машини Eurodac /апарати за взимане на пръстови отпечатъци, бел.ред/".
Музалас твърди, че властите в Атина са поискали още 100 допълнителни такива апарати преди повече от 6 месеца, но са ги получили чак сега. Според него този апарат, ако работи 24 часа, може да вземе отпечатъците на 100 души, което правят гръцките власти. Фронтекс обаче работи само от 8.00 до 20.00 часа, се оплака гръцкият министър и изрази убеждението, че с новите машини ще се вземат пръстови отпечатъци на 98 на сто от бежанците, срещи 70 на сто, както е било до сега.
Музалас се оплака и от факта, че страната е получила само 800 служители от Фронтекс, а е била поискала 1800 души.
"Словения не участва в мисията на Фронтекс в Гърция. Не разбираме тази липса на солидарност от страна на Европа", каза още Музалас. Той разкритикува правителството на Словения, че изпраща свои полицаи в Македония, а не в Гърция.
През януари от Гърция в Македония са пристигнали над 53 434 мигранти. Това съобщиха междувременно от македонското вътрешно министерство, цитирано от БГНЕС. От тях 22 127 са мъже, 11 526 жени и 19 679 деца. Най-много мигранти има от Сирия - 26 490, от Афганистан - 16 894 и от Ирак 10 047 души.
От началото на декември властите в Скопие допускат транзит през страната само мигранти от Сирия, Ирак и Афганистан.
През 2015 г. през територията на западната ни съседка са минали над 700 000 души. Всички идват организирано до македонския граничен град Гевгелия с автобуси или влак.