"Булгаргаз" предлага цената на природния газ от 1 януари 2016 г. да се понижи с 2,32% на 405,56 лв. за хиляда куб. метра. Това обяви изпълнителният директор на дружеството Петьо Иванов по време на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Първоначалното предложение на газовото дружество беше за намаление с 2,1% от 415,20 лв. на 406,49 лв. за хиляда куб. метра. По-голямото намаление се обяснява с продължаващия спад на цените на суровия петрол и на неговите деривати, от които по формула се определя и стойността на руския газ за България.
Най-големият проблем пред "Булгаргаз" в момента са неплатените сметки на топлофикациите - близо 240 млн. лева. Столичното парно дължи за газ около 178 млн. лв., а дружества, свързани с бизнесмена Христо Ковачки - около 60 млн. лв., уточни Иванов пред журналисти.
Той припомни, че над половин милиард лева стари задължения на "Топлофикация София" за доставки на газ "Булгаргаз" прехвърли като вземания на компанията майка "Български енергиен холдинг" (БЕХ). За тях столичното парно поиска 20-годишно разсрочване на плащанията.
Петролът продължава да поевтинава и в резултат се очаква природният газ за България да поевтинее още по-значително от април, прогнозира Иванов. Синьото гориво вероятно ще влиза в страната по около 170 долара за хиляда куб. метра при близо 210 долара сега. Ако тази прогноза се сбъдне, цената на входа у нас ще падне с 19%.
Шефът на "Булгаргаз" беше по-сдържан в оптимизма, като заяви очакване за намаление на стойността на едро "поне с 10%" за второто тримесечие на 2016 г. Практиката на КЕВР е, че при измемения в цената на горивото с повече от 5% спадът се отразява и върху тарифите за топлата вода и парното. Това обаче ще стане от 1 април - в самия край на отоплителния сезон. Стойността на горивото представлява 75-80% от производствените разходи за топлинната енергия.
Петьо Иванов обобщи, че за година и половина досега цената на природния газ е намаляла наполовина. Това по думите му е от полза и за газовата компания, и за икономиката, особено за индустрията, за която газът е основна суровина - химическа промишленост, енергетика и други отрасли.
Председателят на КЕВР Иван Иванов съобщи, че окончателното решение за цената на природиня газ от 1 януари ще бъде взето на закрито заседание в последния работен ден на тази година - 30 декември.