"Тенденциозно се неглижира служба "Военна информация". Аз съм обезпокоен от мотивите на президента. Това е една нова стъпка за партизиране на службите", коментира председателят на комисията по отбрана в Народното събрание и депутат от ГЕРБ ген. Михо Михов. Повод за изявлението му стана днешното заседание на комисията за контрол на спецслужбите. На него бе гледано президентското вето на закона за „Военна информация“. Комисията на практика не успя да вземе решение тъй като гласовете бяха шест на шест. Председателят й Димитър Лазаров обяви, че решение за ветото ще бъде взето в зала.
Президентът Росен Плевнелиев спря закона заради текстовете, които не позволяват Йордан Бакалов да остане начело на службата. БСП успя да прокара в зала текст, според който поста може да се заема само от действащ военен. Нагласите са този член да бъде променен, но депутатите са категорични, че ще остане изискването за 10 години професионален стаж. Бакалов няма как да отговори на това изискване, дори и да му бъдат признати годините в две парламентарни комисии – за контрол на спецслужбите и вътрешна. И в двете той е бил по едно и също време – от 2005 до 2009 г.
АБВ категорично няма да подкрепи ветото на президента срещу Закона за военното разузнаване, подчерта ген. Михов. Той бе категоричен, че не може да приеме мотивите на Росен Плевнелиев и предупреди, че се прави опит да се партизира служба "Военна информация", която, като подчинена на министъра на отбраната и по закон, наред с армията, е отдавна деполитизирана.
Директорът на служба "Военна информация" не бива да се отъждествява нито с ДАНС, нито с цивилното разузнаване, защото това са с по-висок ранг служби, докато Военното разузнаване е на подчинение на министъра и на началника на отбраната, коментира ген. Михов довода на реформатора Атанас Атанасов, че практиката била начело на службите да има цивилно лице.
Председателят на комисията по отбрана каза също, че мандатът от 5 години на ръководителя на военните разузнавачи е несправедливо дълъг и е в пълен дисонанс с този на началника на отбраната, който пък е 4 години.
„Виждам тенденция, която много ме безпокои, не съм против личността, но целта е да се прекърши дългогодишната история в службата. Не се моля, предупреждавам най-отговорно, на базата на дългогодишния ми опит, че това ще бъде голяма грешка, ако бъде прието", заяви ген. Михов.