- Господин Бояджиев, какъв е вашият коментар за атентата на истанбулското летище?
- Много неща съм видял в живота си, в моята практика и за моите години, но наистина съм шокиран от този терористичен акт, от неговите размери, от многото жертви, тъй като при такъв терористичен акт от ранените много голяма част загиват. Такива са последствията винаги от взривяване на бомби. Въпреки че аз знам, че истанбулското летище е едно от най-силно охраняваните в Европа, в нашата практика винаги може да се получат някакви пробиви и да стане такава история, както в Истанбул. Спорим много на кого е този терористичен акт…
- Кой стои зад него?
- Аз смятам, че това е дело на "Ислямска държава", защото кюрдите – те обикновено се насочват към военни, към полицаи, както бяха и няколкото терористични акта в Турция. Такъв мащабен проект, както тук е изпълнен на летището в Истанбул, това е само дело на "Ислямска държава" с техните много големи възможности, с техните опитни бойци, за съжаление. И за съжаление ние вървим след тях. Може и само половин крачка, но трудно може да се навакса това разстояние да минем пред тях. Всичкото е въпрос на профилактика.
- Може ли в конкретния случай да се отправи упрек към службите за сигурност на летище „Ататюрк“?
- Не бих си позволил в никакъв случай да отправя упрек към службите за сигурност, към моите колеги. Аз съм бил в Турция, знам как работят там.
- Бившият генерален консул на България в Одрин Георги Димов коментира случая в ефира на Радио „Фокус“ и изрази мнение, че атентаторите в Истанбул най-вероятно са действали с помощта на вътрешен човек в летището. При предишен наш разговор вие също сте споделяли тезата по принцип, че трябва да бъдат много внимателни службите, когато подбират служители за работа на летищата.
- Ние се убедихме и със случаите във Франция, че когато се наемат работници без да ги проверяваш, както казваме ние от кол и въже, се получават тези работи. Какво се оказва във Франция? Че 80% от обслужващия персонал, дано не сбъркам процентът, са хора, които са се изявявали като джихадисти. Също и тук в Турция. Това е съставът, който е най-близко до самолетите, до хората, до гражданите, може с всякакъв вид бомби по всякакъв начин да ги внесе и тук е много трудно да се лишим от такива средства за работа, от такива хора. Пак ще го повторя – това е дело на хора, които са вътрешни, с тяхна помощ. Иначе такъв голям атентат с толкова много жертви не може да се направи.
- Каква е вашата оценка за заплахата към страната ни?
- Аз засега мога да успокоя българските граждани, че в България са взети всички мерки. Разбира се ние трябва да знаем, че 100% сигурност не може да осигурим. Гражданите не могат да искат 100% сигурност от службите за сигурност, от държавата. Трябва да се стремим само към такава сигурност. Но стремежът към такава сигурност влече след себе си някои забрани и намаляване на гражданските права и свободи. И това трябва да го осъзнаят особено българските граждани. Ние сме по начало свободолюбиви и не приемаме такива мерки за защита, но без това не може. Добре. Аз така, както гледам какво става особено на летище София смятам, че държавата добре се справя засега. Разбира се, никога не е изключено да се получи някакъв процеп, някакъв отвор, грубо казано - терористичен акт. Но ние трябва да се стремим да се пазим. И ние с всички сили трябва да помагаме на органите за сигурност, защото сами им е много трудно да се справят. Не личи по външен вид кой е терорист и кой не е. Това е най-лошото.
- Макар че в случая точно това е била уликата – дълъг шлифер при едни много високи температури.
- О, чакайте сега. Ако видите гей парада онзи ден, и там имаше такива, облечени така. Така че това не е причина, че шлиферът бил дълъг. Може и да е с къс шлифер. Може някой с голямо шкембе, също да носи взрив. Даже и в подметките на обувките може да се носи. Има ли желание да се направи такова нещо, винаги ще се намери някакъв начин. Аз съм спокоен след това, което направи държавата в лицето на Ивайло Московски, на ръководството на МВР, на премиера, като бяха взети мерки и дори един френски самолет се върна обратно, получи гаранция в България заради взетите мерки и кацна тук. Всички мерки бяха взети, ако нещо стане, да бъде навреме. Сега, в бъдеще трябва да се засили просто въпросът в медицинските заведения, да могат при някакви такива нещастни случаи бързо да приемат хората, за да могат тези, които все още са живи да бъдат стабилизирани. Това е въпрос на болниците. Трябва да вземат мерки.
- Държавата ни е реагирала адекватно на терористичния акт в Истанбул. Към момента са предприети всички необходими мерки.
- Да. Според мен на летището в Турция са взети всички необходими мерки. Въпреки всичко, получи се пробив в сигурността, който за съжаление е неизбежен, тъй като противникът не трябва да се подценява. Противникът е много силен и финансово, и технически, оборудван е и трябва да се внимава много. Особено сега, както с тия мигранти могат да се вкарат всякакви елементи в отделните държави, не говоря само за България.
- 41 души загинаха, 239 ранени – това означава ли, че количеството взривни материали, което е било на поясите на терористите, наистина е било внушително?
- Не, не е необходимо да бъде внушително. Около типа на „Семтекс“ и нещо от този род е достатъчно да се направят елементарни пояси, които да не изпъкват и да не се виждат на пръв поглед, и да се прекарат лесно през тълпата. Така че при взривявания не е трудно да има толкова много загинали и толкова много ранени. Но за съжаление ще има още загинали.
- В какъв смисъл? Ще се появят нови данни за други загинали имате предвид, или?
- Да, тези, които засега се водят само ранени. Ще има още загинали, за съжаление. Моите съболезнования към семействата на тези хора. Но засега аз не виждам друг начин, освен профилактика. Единственото нещо, което може да ни предпази донякъде да увеличим нашата сигурност, това са профилактичните действия, преди да са тръгнали да взривяват. Тръгнат ли да взривяват терористите, трудно вече можем да ги спрем. Ето, видяхте, че този го застреляха, падна на земята и се взриви пак. Аз защо казвам за „Ислямска държава“ – в началото се промъкна една информация, че те, като са започнали да стрелят, са викали „Аллах акбар“, което е точно формата на изпълнение на техните действия, на „Ислямска държава“. Никой терористичен акт в света – това е постулат открай време – не оправдава нито религия, нито политика, нито финансови въпроси. Това е тероризъм. И друго трябва да се разбере вече от държавите. Французите изпатиха заради техния благ характер към всички други терористи, а се знае – един постулат има, още американците го въведоха преди няколко години – терористи не се възпитават, те се унищожават, в буквалния и в преносния смисъл на това твърдение. Не трябва вече да си затваряме очите и да бъдем добри християни, както се казваше – ударят ли те по лявата буза, ти си дай и дясната. Това не бива да се получава. Аз съм доволен, че и вчера се получи така, че полицаите най-накрая се решиха да стрелят.
- Но пък министър-председателят Бойко Борисов коментира пред журналисти, че този атентат е пореден урок за политиците, че с война мир не се прави.
- Съгласен съм, че мир не се прави с война, но когато те заставят да те убиват, жени, деца, без подбор, не може да мине само с мир. Не може да го галиш по главата и да му викаш „Няма така да правиш друг път, човече“.
Интервю на Агенция Фокус