Преди малко беше направена процедурата по доверено изграждане на изпълнимия код от изходния код. Процедурата е извършена от ЦИК, а ролята на МЕУ бе да осигурим защитена среда без интернет. Това е една от последните стъпки по процеса на удостоверение и се извършва след като екипите са преминали през всички проверки. По-късно днес с колегите от БИС и БИМ ще подпишем решението за удостоверяване – последна стъпка от целия процес, който започна преди две седмици. Ние този процес го надградихме, като включихме проверката на параметризиращия софтуер – софтуерът, в който се настройват кандидат-депутатските листи и преференциите за тях във всяка избирателна секция. Това заяви министърът на електронно управление Валентин Мундров пред медии, предаде Новини.бг.
Бе извършено демо гласуване с демо конфигурация на машината с изпълнимия код, като бе разпечатана разписка с хеш кода, който ще се използва на 27 октомври.
Генерираният хеш код е 28 BA 0E B6 57 05 A2 24 B6 B2 11 6E A8 D3 8C DD 97 99 91 E2 82 7B B6 24 53 17 14 52 B7 8B 61 DA.
„Другата задача на МЕУ е видеонаблюдението и видеозаснемането в края на изборния ден. Това е още един инструмент, с който ще се гарантира прозрачността и честността на изборите. Само така можем да върнем доверието на гражданите в изборния процес и се надяваме изборната активност да бъде повишена от предходните избори, за да можем всички граждани да бъдат доволни от управлението, което предстои“, обясни той.
„Това, което поискахме от ЦИК, е да направи преглед на т.нар. параметризиращ софтуер. Той е софтуер, с който всяка машина се параметризира за определената секция. Всички проверки, които бяха извършени и от експертите, показват, че няма уязвимости в този софтуер.“
По повод изтеклата гаранция на част от машините, Мундров заяви: „Няма рискове за изборния процес, свързани с изтеклата гаранция. Доколкото ми е известно, около 9600 машини са с изтекла гаранция. Общо всички закупени машини са 12 000 машини. Това, че е изтекла гаранцията – всички използваме електроуреди вкъщи с изтекла гаранция. Това не предопределя, че те са развалени. Трябва да се отнасяме с грижа към тях – това прави ЦИК, включвайки профилактика и диагностика преди всеки избор.“
На предходните избори нямаше никакви критики към МЕУ от гледна точка на машинния вот. Що се отнася до това колко партии са – да, за втори път в МЕУ, в процеса на удостоверяване партиите и наблюдатели, регистрирани в ЦИК, можеха да идват и да участват в самия процес на удостоверяване. Днес в тази процедура всички тези партии, които са дошли, също видяха самото доверено изграждане. Нито една от партиите не каза, че в процеса има притеснения от манипулации. Нито една партия не каза какво трябва да бъде подобрено. Моя основна задача е да бъде изградено доверието в машинното гласуване и това смятам, че всички го виждате с откритостта на целия процес.“
„Моята цел е да надграждане всички, постигано от предишните избори; изборите да са по-честни, гражданите да бъдат убедени, че техният вот ще е де зачетен по правилен начин. Що се отнася до петдесетте експерта, те са от цялото правителство, от всички административни органи – надявам се да бъдат проверени много по-голяма част от машините, които ще участват на предстоящите избори. Надявам се да успеем да проверим поне 1/3 от тях“, каза още той.
Министърът уточни още, че е подобрена една функция във видеонаблюдението на изборния процес, свързана с това устройството да угасне поради липса на ток. Сега, при намаляване на батерията на устройството, самото устройство ще казва, че трябва да бъде включено в електрическата мрежа и да бъде заредено.
На въпрос относно възможността за липса на видеоизлъчване в секции в отдалечени населени места у нас, министърът подчерта: „Покритието в България на 98% от населението. Въпреки това, държавата не може да се намеси и да каже на мобилните оператори какво да направят по този въпрос, за да бъде 100-процентово покритието.“