ГЕРБ започна държавната политика за увеличение на преподавателските заплати, припомня с публикация във Фейсбук водачът на листата на ГЕРБ-СДС в 23 МИР София Георги Георгиев.
Исканията на колегията са справедливи, изтъква той след среща с преподаватели във висши училища.
Ето и целия текст на публикацията му:
От 10 години преподавам в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. За мен това беше и продължава да е сбъдната мечта.
Никой от нас не е станал преподавател заради заплащането, никой няма и да се откаже заради него. Държавата обаче през финансирането за висшето образование показва отношението си към него. Образованието е много повече от поредния сектор на обществено управление. Науката е слънце, а времената са твърде облачни напоследък.
В периода 2017-2020 г. по времето на ГЕРБ започна държавната политика за увеличение на преподавателските заплати, заедно с въвеждане на критерии за качество на висшето образование. За съжаление през последните 3 години положителните промени спряха. Бюджетът беше ефективно намален - не говорим за номиналното финансиране, а реалното получено от университетите.
Започнах като хоноруван преподавател със заплащане от 2,60 лева на час. Първата ми месечна заплата след конкурса за асистент беше под 500 лв. На всички преподаватели обаче ни се налага да работим и друго, за да имаме прилични доходи и стандарт на живот. В нашия факултет това е добре за нас и науката, защото правото е преди всичко практически ориентирано и не може и не бива да остане чиста теория. Аз лично имах късмет с адвокатската си практика и не разчитам на заплатата от университета, но това не трябва да е правило.
Носенето на повече дини под една мишница не винаги е атестат за качество и то за всички специалности. Невъзможно е да водиш активно занятия, да провеждаш изпити, да пишеш научни публикации, да участваш в научни конференции, да следиш периодиката и да създаваш научни трудове извън задължителните за кариерно развитие "между другото", докато работиш някъде нещо друго и то на пълен работен ден.
Исканията на колегията ни са справедливи. Достойното заплащане ще помага и на идващите след нас да изберат да се занимават с наука и да работят със студенти, без да лишават семействата си. Така и студентите няма да бъдат лишени от най-способните си преподаватели.
И в потвърждение на думите ми ще кажа само, че всички мои колеги и приятели от различни факултети, с които говорих снощи и днес, си водят занятията в деня на протеста. Така направих и аз. Защото е краят на семестъра и искаме да си свършим добре работата.
Затова държавата трябва да е отговорна към висшето образование, да поема и изпълнява адекватно своите ангажименти – защото „народността не пада, там дето знанието живее“.
За стабилна България в сигурна Европа гласувайте за нас от ГЕРБ-СДС с номер 22 в бюлетината.