Световни лидери, начело с американския президент, отправиха обвинения към Китай за пандемията от коронавирус. Според Тръмп епидемията се е разпространила по целия свят, защото китайската администрация не е предприела необходимите мерки, след първата поява на вируса преди месеци.
За правен коментар потърсихме бившия конституционен съдия и действащ депутат Георги Марков.
- Г-н Марков, все повече са обвиненията към Китай, че не е информирал света навреме за пандемията. Възможно ли е страната да поеме юридическа отговорност за това?
- Дори някой съд или юрисдикция по света да осъди Китай, се съмнявам, че това решение ще бъде признато от китайците. Наистина има обвинения дори по-големи – че вирусът е тръгнал от лабораторията в Ухан, а не от пазара. Каза го големият френски учен-нобелист Люк Монтание, както и американският президент Тръмп. Последният дори твърди, че има доказателства за това. Така че от Пътя на коприната в момента сме на Пътя на чумата. Критиките към Китай са резонни, но лошото е, че липсва самокритика. Западът бе неподготвен – нима ако Китай, който не е член нито на ЕС, нито на НАТО, реши да ни обяви, не дай си Боже, биологична война, ще ни предупреди кой ден ще я започне. За мен последните години Китай е доста разглезен.
- Как така разглезен?
- Преди няколко години президентът Си разви „Пътят на коприната” като част от големия проект „Един пояс, един път”, направи и форума 16+1 (Китай плюс Централна и Източна Европа), дори в Будапеща Борисов в присъствието на премиера на Китай Ли Къцян и Орбан извоюва домакинството на събитието за България през 2018-та година в конкуренция с Чехия и Хърватска. Китай вече отпусна 2,5 млрд. долара и построи влака-стрела Будапеща-Белград. В унгарската столица има и китайска банка. Гърците с радост харизаха на китайците пристанището Пирея. Македонците се радват, че карговлакът Пирея-Будапеща ще минава през тях. Италия пък първа от страните от Г-7 се включи в проекта „Един пояс, един път”. Март м. г. президентът Макрон сключи с Китай договор за 40 млрд. долара. На всички форуми 16+1 е и младата надежда на европейската политика - австрийският канцлер Себастиан Курц.
- Вярно ли е, че в изграждането на лабораторията в Ухан голяма роля играят французите?
- Точно така, лабораторията в Ухан е плод на французите. На церемонията по откриването ѝ присъства френският премиер Бернар Казньов (наскоро в-к "Фигаро" написа - "създадохме дракон"). В изграждането на лабораторията са участвали френски специалисти от Лион, а за да не са капо, и американците дават няколко милиона долара. Но, за съжаление, без да се упражнява контрол над лабораторията. Затова казвам, че Западът е наивен.
- Защо точно е наивен?
- Толкова много разузнавателни служби, дипломатически корпуси в Китай, САЩ и Западна Европа трябваше да са наясно със случващото се, да имат свои съгледвачи, а не да разчитат на Световната здравна организация, която в края на януари дори лъже Тръмп, че няма нужда да се затварят въздушните линии от Китай. Така самолети с хиляди болни прелитаха директно от огнището на заразата Ухан в Италия, Франция, Германия, Англия и Щатите. Не е за вярване, че НАТО и ЕС бяха дори без маски. А още от 2018-та година е имало в средствата за масова информация сигнали, че лабораторията в Ухан не работи в пълен режим на безопасност.
- Но все пак да се върнем на въпроса защо Китай е така толериран?
- Не съм геополитик, нито икономист, но това е факт, че Китай е на мода в Европа. Очевидно, Китай е много мощен. Оттам дойде заразата, той сега ни оказва и помощ. Виктор Орбан посрещна първия китайски самолет с маски, защитни облекла и респиратори, а с очите си видях баварския премиер Маркус Зьодер да посреща самолет с 2 000 000 маски в Мюнхен. Прав е Борисов, като казва, че НАТО не е готово за биологично оръжие.
- Каква промяна спрямо Китай наблюдавате днес?
- Лори, това не е Китай от моята младост – когато бях в комсомола, всички членувахме задължително в Димитровския комунистически младежки съюз (ДКМС), ние се смеехме на китайците, че ходеха с рубашки – всички бяха с абсолютно еднакви, закопчани до горното копче сиви рубашки, а жените - в униформа. А ние, българите, бяхме с джинси - кой ги купил от Кореком за 7 долара, кой ги купил от Будапеща, защото на Запад не ни пускаха. Между другото, и Европа стана мода за Китай. Само от Пекин и Шанхай в унгарската столица кацат седмично общо 8 самолета. Последните две години гледам из Будапеща невероятни китайки, източени и хубави, страшно елегантни. По китайците не се заглеждам, но всички са с много чисти маратонки и с камери като от Холивуд. Не ходят да хапват в Макдоналдс, а хапват хъши дроб, гулаш и патешки бутчета в най-скъпите ресторанти на Будапеща. Не щадят токайското вино. Очевидно, времената са се променили и, се надявам, че въпросът за отговорността на Китай няма да засенчи въпроса за отговорността на западноевропейския елит и този в Брюксел, защото жертвите са много, последиците ще са катастрофални - доживяхме Европа на черните забрадки и на домашния арест.
- Каква е прогнозата Ви?
- Връщам се на предишното си интервю за Епицентър.бг, че ще падат правителства и ще има бунтове. Политическата отговорност е неизбежна!
За живота и здравето на европейските граждани отговаря не президентът на Китай Си, а националните правителства (Слава Богу, нашето се справя) по Лисабонския договор и Европейската комисия.