Тежко обвинение към българските политици отправи днес бившият македонски премиер Любчо Георгиевски и създаде интрига, която не почива на достоверни факти.
"Зачестилите напоследък коментари на български политици за името на Македония представляват безпринципен натиск, защото се явяват 25 години след началото на спора", написа Георгиевски в официалната си страница във Фейсбук, ден след посещението на президента Радев в Македония.
"Защо 25 години мълчаха на фона на политика на гръцкото монополизиране на името Македония, а сега зачестяват изяви, според които България не бива да приема имена, които съдържат географски маркер с териториални претенции?", попита още известният македонски политик.
Оказа се обаче, че Любчо Георгиевски не е прав.
Още на 8 юни 2012 година премиерът Бойко Борисов заявява: "България не е съгласна в името на Македония да има географско понятие". Това става в предаването на ТВ+ „Свободна зона".
Борисов е категоричен:"Варианти като Северна Македония са абсолютно неприемливи, тъй като от географска гледна точка части от страната ни попадат в това наименование. А това е предпоставка за териториални претенции към България".
”При различни консултации, които са правени с нас, са обсъждани различни варианти", разказва още Борисов.
"Повтарям, един от вариантите, който попадна при мен, беше за Северна Македония, ако не се лъжа, и аз казах, че това пък ние не бихме го приели, защото утре ще кажат, че Благоевград е македонски”, допълни Борисов.
С тези думи тогава Борисов потвърди заявената вече българска позиция срещу какъвто и да е вариант за името на Македония, съдържащ географско понятие.
Тази позиция на премиера Борисов се споделя и от президента Първанов. "Търсенето на име на Македония в географски план би могло да предизвика гражданско напрежение в България, заяви през 2016 година бившият държавен глава Георги Първанов.
"Давам за пример това, което се чува в последните дни – имена от типа Северна или Горна Македония трябва да се коментират с оглед на това, че част от Северна и Горна Македония е Пиринска Македония, която е на българска територия", каза тогава Първанов.
Тази неотменна българска позиция бе препотвърдена сега и от президента Румен Радев по време на завършилото преди два дни негово първо посещение в Македония. Радев, който беше в Скопие по покана на македонския си колега Георге Иванов, заяви: "За нас е важно бъдещото име в резултат на тези преговори да не съдържа географски определители, които от своя страна да съдържат части от територията на Република България".
"България няма да приеме никакъв вариант за името на Македония, който да съдържа думата "север", тъй като подобно решение би предявило териториални претенции към югозападната част на страната.
Това пък заяви външният министър Екатерина Захариева за "Телевизия 24" и портала "Фактор" в първото си интервю за македонски медии. То е взето през август 2017 година, малко преди подписванетоо на Договора за добросъседство между премиерите Борисов и Заев.
Учудващо е тогава защо днес Любчо Георгиевски създаде тази интрига с българските власти. Дали е забравил за позицията на премиера Борисов, или пък е решил със задна дата да провокира нарежение между Македония и България.
Истината е, че по отношение на името на Македония България винаги е имала последователна политика, отстоявана и от премиера, и от президента - а тя е в това име да не се съдържа географско понятие, с което да се предяват териториални претенции към нашата страна.