САЩ са готови да работят с всички страни, включително Русия и Иран, за разрешаване на кризата в Сирия, но това трябва да стане без Башар Асад, заяви президентът на САЩ Барак Обама пред юбилейната 70-та сесия на Общото събрание на ООН.
Благодарение на ООН в света е създадена система от правила и норми, която е изгодна за всички, подчерта той. "САЩ, заедно с много други страни, предотвратиха избухването на Трета световна война. Америка помага за развитието на демокрацията", припомни Обама и подчерта, че САЩ са поели лидерска роля, "за да създадат система от международни норми."
"САЩ не могат сами да решат проблемите в света. В Ирак ние получихме тежък урок — ако не работим заедно с другите страни, няма да постигнем успех", призна американският президент.
"Има такива, които смятат, че идеите на ООН са остарели и не отговарят на съвременните идеали и че големите държави могат да диктуват на по-малките. Виждаме, че има такива страни и те се опитват да действат по този начин. И в съответствие с тази логика, ние трябва да сме сме длъжни да подкрепим Асад (президента на Сирия Башар Асад), който хвърля бомби срещу своя народ, защото алтернативата е по-лоша!", възкликна Обама и нарече Асад "тиранин" и "убиец на деца". Той потвърди позицията на Америка, че Башар Асад трябва да бъде отстранен.
"Нашето виждане за бъдещето на ООН е да се движим напред, а не назад. Това означава да защитаваме демократичните принципи. Катастрофата, която виждаме в Сирия, е невъзможна в страните, където съществуват демократичните принципи", подчерта Обама.
Санкциите срещу Русия не доказват, че САЩ се стремят към връщането на Студената война, подчерта Обама. Според него в Русия има тежка икономическа криза, породена от санкциите на Запада, а образованите руснаци емигрират.
"Разбирам, че демокрацията в САЩ също изпитва проблеми и понякога не функционира, но именно тя ни помага да бъдем най-силната страна в света", каза още Обама и добави: "Всичко, което е правилно за Америка, позхожда и на другите зрели демокрации. Бъдещето, което искаме да създадем, трябва да търси решения на конфликтите. Това не е слабост, а сила".
"Опасни тенденции могат да ни върнат във времената на Средновековието", предупреди американският президент. "Жестоки терористични групи, които възникнаха във вакуума, се използват от онези, които радикализират младежите", подчерта Барак Обама.
Той осъди строителството на стени срещу имигранти и крайнадесните и крайнолеви движения в Европа, които се хранят от антиимигрантската риторика. "Ние също сме нация от имигранти", подчерта държавният глава и добави, че е в интерес на колективната сигурност на целия свят въпросът с бежанците да се реши.
Обама призна за грешка икономическата блокада на Куба. „50 години вървяхме по този път, но вече трябва да признаем, че този метод се изчерпа”, каза президентът. Той призова американския Конгрес да вдигне блокада в името на подобряване на жизнения стандарт на обикновените кубинци. Падането на всички ограничения е най-добрата гаранция за реформи, добави Обама, който в рамките на тазгодишната сесия на ООН ще говори с президента Раул Кастро.
"Историята е пълна с фалшиви пророци, които твърдят, че силата винаги е права, но ние живее по други правила", заяви президентът на САЩ. "Нека се движим към по-добро бъдеще и само тогава можем да сме уверени, че то ще бъде по-добро за моите и вашите деца," завърши Барак Обама.
Преди него президентът на Бразилия Дилма Русеф призова да бъде разширен съставът на Съвета за сигурност на организацията. "В своята история ООН постигна големи успехи в социално-икономическото развитие, но не може да се похвали с такива постижения в областта на колективната сигурност, срещу регионалните конфликти и тероризма", отбеляза тя.
Тя припомни снимката на удавеното тригодишно момченце, която обиколи света. "Бразилия е винаги готова да приеме бежанци. Ние сме гостоприемна страна", обяви Русеф и изявлението бе посрещнато с аплодисменти.
"Необходима ни е ООН, която е способна да опази мира. Организацията трябва бързо и ефективно да реагира на ситуации на войни и кризи", отбеляза Дилма Русеф. Тя призова за създаването на палестинска държава, която да съществува мирно редом с Израел и призова да бъде свалено ембаргото срещу Куба. Речта на Русеф бе съпътствана с бурни аплодисменти.