Член-кор. проф. д.н. Иван Гранитски
Една от най-знаковите фигури в обществено-политическото пространство на България през последния половин век несъмнено е Георги Йорданов. Неговите многопосочни и впечатляващи лични качества са предизвиквали и уважение у идеологическите му опоненти, и нарастващо възхищение сред многобройните дейци на изкуството, за които той си остава най-добрият министър на културата на България през значителен исторически период.
Георги Йорданов е между малцината политически личности, които във вихрите на социалните разломи и трансформации не загубиха своите нравствени качества и самоуважение, не се прегънаха под натиска на конформистката политическа конюнктура и не само не предадоха идеите си, но и продължиха да ги отстояват със завидно постоянство и упорство. Огромният опит и впечатления, както и лични приятелства и контакти с най-ярки български учени, творци, дейци на спорта, икономисти, общественици и пр. позволиха на Георги Йорданов да издаде през последните години три книги под общия надслов „Притаени мигове“. Те бяха последователно представени в големия салон на БАН при огромен интерес на публиката, сред която се открояваха някои от най-видните български учени и творци, близки приятели на автора.
Знакови премиери на трите книги бяха организирани в Сливен, Плевен, Нова Загора, Ямбол, Червен бряг и други градове. Трите тома съдържаха великолепни предговори на писателите Петър Анастасов, Тодор Коруев и проф. Симеон Янев, които бяха публикувани в редица електронни и печатни медии. Междувременно покрай издаването на трилогията бяха отпечатани и други два внушителни тома – „Живот на длан. Думи за Георги Йорданов“ с оценки на водещи представители на науката, културата, икономиката, спорта и пр. от България и чужбина, посветени на тази благородна личност в качеството му на политически деец, държавник и човек на духа.
Споменатите издания бързо се превърнаха в библиографска рядкост. Ето защо издателство „Захарий Стоянов“ сега поднася на българския читател трилогията „Притаени мигове“ с някои важни добавки – нови есета, спомени, размисли за творци, учени и дейци на културата – текстове, не включени в досегашната трилогия.
Ако читателят разгърне страниците на това внушително издание, ще бъде впечатлен от мащабите на интелекта на автора, от впечатляващата му памет, която му позволява да поднесе многобройни факти и детайли около личностите и събитията, за които той повествува. Но над всичко удивлява концептуалното усещане за движението на социалните процеси и тенденции, способността да се улови духа на времето и да се прозре до каква степен той владее споменатите личности и до колко от своя страна те създават нюансите на историческите трансформации. До колко те са закономерни и неизбежни и до колко са подвластни на иронията на историята, за която говори големият немски философ Хегел.
Книгата „Притаени мигове“ ни убеждава с какво постоянство Георги Йорданов години наред подчинява своята воля на борбата за отстояването на националната и социалната идея. Богатата му политическа и държавническа биография сочи, че той има непогрешим усет за контраста между идеите, които понякога могат да бъдат и утопични, но романтично-възвишени, както и социалната практика, често пъти спорадично израждаща се в антихуманни експерименти.
Именно защото въплъщава единството на индивидуална воля, благородни обществени цели и стремеж към историческо прозрение, Георги Йорданов, бидейки един от достойните политици и държавници в продължение на повече от половин век, в същото време е бил и толкова близък до хората на духа.
Тази удивителна книга е своеобразна рентгенограма на социалния и политически живот на Отечеството през последните 50 – 60 години. Тя също така добавя талантливи щрихи и тънки психологически наблюдения върху личността и творчеството на своите герои – както вече споменахме стълбове на българската култура, наука, изкуство, стопанска дейност, спорт и пр. На края трябва да подчертаем още едно изключително качество на нашия автор – живото му патриотично чувство, любовта към бащиното огнище, майчиния език, родната стряха.
За него Отечеството не е празен звук, както е за мнозина днешни пишман политици, които нагло и бездарно се подвизават на обществената сцена. Георги Йорданов е искрен родолюбец по вътрешни подтици, които идват с нашепването на многовековната родова памет. Животворното национално чувство е това, което го зарежда с постоянна енергия и прави духа му млад и борбен. А това се отразява и на езика на книгата – пластичен, богат на метафори и сравнения, боравещ с великолепното лексикално многообразие на българския език…
Без съмнение трилогията „Притаени мигове“ на Георги Йорданов ще се превърне в много ценен документ за времето. Проникновените психологически зарисовки на личностите, портретирани в книгата, сигурно ще предизвикат задълбочен интерес у бъдещите изследователи на това преломно време.