Посолството ни в Берлин и българската държава са на път да загубят един милион евро заради скандал след проведен конкурс за даване под наем на две наши хотелски сгради там. До момента загубите са 256 000 евро, но след няколко месеца те ще набъбнат на три пъти по-голяма сума - оказва се, че спечелилата фирма „Сити апартмънс“ още не е влязла във владение на имота. Макар това да е трябвало да стане още на 1 ноември миналата година. Всичко това се дължи на служител на българското Министерство на външните работи, който забавя изпълнението на процедурата след напълно прозрачен конкурс. Или може би не се предприемат никакви стъпки със знанието на самото МВнР? До тази констатация водят факти, които проследяват случилото се след търга.
„Преса“ научи, че той е проведен от посолството ни в Берлин на 14 октомври 2014 г. по правилата, зададени от ведомството в София. Става дума за даване под наем за двегодишен срок на двете сгради - хотел и пансион „Кубрат“, които се намират в комплекса ни в центъра на германската столица. „Сити апартмънс“ печели, след като е спазено изискването на Външно - победител е този, дал най-висока цена, но не по-малка от сумата, която плаща доскорошният наемател, чийто договор е изтекъл.
Офертата, с която търгът е спечелен, е
32 000 евро на месец
- 21 хил. за 7-етажния хотел (2000 кв. м и 36 стаи) и 11 хил. за по-малката сграда, наречена „Пансион“ (1200 кв. м и 12 апартамента). Натрупаните загуби за амбасадата ни там за изминалите осем месеца вече са 256 хиляди евро и те се увеличават след всеки 30 дни. „За да влезем във владение на имота и да започнем реално да го стопанисваме, ние трябва да получим подписан и съгласуван договор, който предадохме на посолството ни и който те са изпратили до Външно. От София обаче ни вест, ни кост, както се казва - никакъв отговор. И ние сме с вързани ръце.“ Това разказа за „Преса“ по телефона един от съсобствениците на „Сити апартмънс“ Георги Костов (другият е съпругата му Катя).
„Преса“ изпрати писмено запитване до МВнР с няколко въпроса какво се прави по казуса. Според отговора на главния секретар на ведомството г-н Стоян Тодоров излиза, че такъв конкурс... не е имало, а това е било само проучване по въпроса. „Не е поеман никакъв ангажимент към нито един от проявилите интерес“, е категоричен той (виж карето по-долу).
Това обаче не отговаря на истината, защото, първо, търгът в Берлин е обявен по изискуемия от София начин и с нейното разрешение и второ - спечелилата фирма е получила документ, с който е уведомена от българското посолство, че е избрана точно тяхната оферта (редакцията разполага с него - б.р.). А това няма как да стане без становище на правната дирекция на Външно, която е обявила конкурса. Нима г-н Тодоров не знае това? Посланикът ни в Берлин няколко пъти е задавал въпроса защо се бави подписването на договора с фирмата победител.
В отговора на ведомството до „Преса“ пише още, че вече е „взето решение за обявяване на процедура за избор на арендатор само на обособената част „хотел“ от комплекса, за която ще се ползват услугите на местна фирма за недвижими имоти с опит в посредничеството“. В предишното си нареждане от миналата есен Външно обаче заявява, че офертите в търга трябва да са за „хотел и пансион „Кубрат“ (редакцията разполага и с тези документи - б.р.).
Има и друго интересно - защо ще трябва да се обявява нов конкурс, след като нито една от загубилите 4 фирми не е обжалвала резултатите му. Това не означава ли, че той се е провел прозрачно и законно?
Да видим какви са фактите и предисторията около сагата с имота от две сгради - хотел „Кубрат“ и „Пансион“ към посолството ни в Берлин.
След като договорът на предишния собственик на хотел и пансион „Кубрат“ - българина Кубрат Панев, изтича през ноември 2014-а, е обявен конкурс от страна на МВнР.
В посолството са получени 4 оферти в запечатани пликове и една с препоръчана поща. Любопитна подробност е, че един от кандидатите е известният боксьор Кубрат Пулев, класиран трети. Офертата на „Сити апартмънс“ е най-висока - за двегодишния срок за наем тя е дала 24 000 евро повече от втората. Спазено е и друго изискване на МВнР - спечелилата фирма се задължава и да настанява командировани от България на цена
40% по-ниска
от редовната за нощувки. Предложението на победителите дори е още по-добро - 50 процента намаление от цената.
Изглежда, всички тези бонуси не впечатляват българското външно министерство, защото веднага след като резултатите са оповестени, на одобрения кандидат е поставено допълнително условие - да е упражнявал сходна дейност. И фирмата „Сити апартмънс“ доказва, че развива хотелиерство от 2009 г. Договорът, който те изпращат за съгласуване с външното министерство, обаче не води до отговор и до днес - „нито, че той се приема, нито, че се отхвърля, нито пък са предложени някакви корекции“, учуден е Георги Костов. Според него причината документът да не пристигне в Берлин е главен експерт Веселинка Дечева-Ангелова, която всъщност не е съгласувала с Правната дирекция към МВнР договора за даване под наем на „Кубрат“. А след като той липсва, фирмата наемател няма правно основание да ползва имота.
Има обаче още един момент. Тъй като не се осъществява бързо приемане на двете сгради от спечелилата фирма, разрешителните за тях изтичат. Такъв хотел „Кубрат“ вече не съществува в регистрите и сега ще е необходима нова регистрация. „Актът за издаване на това трае минимум три месеца, ако всичко ти е наред“, обясни Костов и допълни, че дори още утре да получи подписан договор, пари в посолството реално ще може да влязат чак след 90 дни - значи още 100 000 евро загуба.
Според него хотелската сграда е в много окаяно състояние - вътре не е пипано абсолютно нищо от 20 години. Всички бани са „за ремонт и разрухата е пълна“.
Сега, след като конкурсът вече де факто е анулиран от ведомството, това може да доведе до съдебна битка. Собствениците на „Сити апартмънс“ имат пълното право
да заведат дело
за пропуснати ползи срещу България, в частност срещу МВнР. При такъв вариант загубите за страната ни биха надхвърлили един милион евро. Собствениците споделиха, че обичат родината си и засега се въздържат от подобен ход - да се обърнат към съда. Но тъй като имотът се намира в Берлин, то случаят е в ръцете на немското правосъдие. И няма никакво съмнение чия жалба би била удовлетворена.
Костови твърдят, че в Берлин сред запознати с казуса се говори, че главният експерт във Външно Веселинка Дечева-Ангелова, служителката, която трябваше да придвижи договора за наем, ще бъде назначена на работа в посолството ни в германската столица и ще отговаря за имотите ни в Германия. И съзират скрит умисъл в анулирането на конкурса. А наши имоти там всъщност вече няма, като изключим комплекса на посолството. Г-жа Ангелова ще понесе ли някаква отговорност за неизпълнение на задълженията си. И това не е ли престъпление по служба, което нанася сериозни щети на министерството, а и на България?
Отговорът на въпроса чия е отговорността за огромните загуби би осветил истинските виновни. Защото проблема с имотите в Берлин го има и в посолствата ни в други държави.
Стоян Тодоров, главен секретар на МВнР:
Външно иска нов конкурс
Събраните оферти представляват информация за наличието на интерес към наемането на обектите и са ориентир за очаквания приход към момента, но нито една от тях не отговаря на изискванията за даване на одобрение от страна на МВнР за сключване на договор, тъй като съдържат предложение за наемане на обектите само при условие на т.нар. топъл наем (наем, в който са включени и консумативните разходи за ползването на имотите)...
Сами по себе си събраните оферти не са предпоставка и ангажимент за сключване на договор за наем, когато не е налице съвпадение на интересите на двете страни, още повече че такъв вид правоотношения може да бъдат оформени само с договор за аренда, а не с такъв за наем.