За мен като министър и за БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА беше немислимо и недопустимо швейцарското правило за пенсиите да бъде нарушавано. Вече 20 години то съществува в България.
Това заяви пред журналисти министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов преди заседанието на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ), предаде БТА.
Вчера Министерството на финансите публикува законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г.
"Има две предложения за увеличение на пенсиите от това, което прочетох - за близо милион пенсионери с малките пенсии да бъде приложено швейцарското правило, за останалите ръстът да е по-голям от инфлацията", каза тази сутрин лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Малко по-късно вицепремиерът Атанас Зафиров каза, че след разговор с Бойко Борисов е постигнато съгласие да бъде дадена възможност на НОИ да разгледа всички опции за преизчисляване на пенсиите на пенсионерите и вследствие на тези разчети правителството да вземе най-доброто решение, съобразено с възможностите и стратегическите цели на държавата.
След това Деница Сачева от парламентарната група на ГЕРБ обяви, че "след необходимите консултации в рамките на Съвета за съвместно управление, бюджетът, който ще бъде внесен окончателно от Министерския съвет в Народното събрание, ще е с увеличение на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното "швейцарско правило" за всички пенсионери".
Снощи имахме тежки разговори, каза Борислав Гуцанов. Най-уязвимата част от населението в България – пенсионерите, щяха да получат от 1 юли увеличение от 5% вместо 8,6%. Взаимният диалог надделя и днес колегите и партньорите се съгласиха с аргументите на БСП-ОЛ. Ще гласувам „против“ в Надзорния съвет на НОИ, коментира министърът.
Наследството е безкрайно тежко, ние сме поели ангажименти да няма сътресения в социалната област и ги отстоявахме снощи до последно и днес се стигна до това общо виждане. Пенсионерите няма да бъдат ощетени. Ще се намерят средства, няма да има други ощетени. Най-вероятно в Министерския съвет ще гледаме бюджета след един-два дни, когато се направят всички размествания, каза още Гуцанов и добави: "швейцарско правило за всички, както е прието". По думите му разликата в разхода между 5% и 8,6% е 417 млн. лв.
Трябва да си дадем сметка, че ако приходите не ни достигат, всички ще платим цената, заяви Мария Минчева от Българска стопанска камара, която е и председател на Надзорния съвет. Нашата позиция е, че трябва да има системен подход, да се види състоянието на първия стълб, на допълнителното пенсионно осигуряване, което да се развива, и да се гледа дългосрочно и мащабно, каза Минчева.
Тя обясни, че ще гласува „за“, защото трябва да се обезпечи изплащането на пенсиите в размера, който вече е постигнат, защото не се предвиждат непредвидени разходи и увеличения на разходи, които не са обезпечени със средства и защото трябва да има предвидимост и спокойствие за хората.
Въпросът не е да компенсираме само инфлацията, посочи заместник-председателят на Надзорния съвет Ася Гонева от Конфедерацията на независимите синдикати в България. За да поддържаме покупателната способност, компенсираме част от инфлацията, но преразпределяме и част от „общественото богатство“, мерено през ръста на средния осигурителен доход. Това е масово признато като метод на поддържане на покупателната способност на вече отпуснатите пенсии, коментира Гонева. Тя посочи, че няма да подкрепи този вариант на бюджета.
Швейцарското правило трябва да изчезне и пенсиите да бъдат увеличавани само с ръста на осигурителния доход. Според мен в Швейцария никой не подозира, че има такова правило, каза президентът на Конфедерацията на труда "Подкрепа" Димитър Манолов. Ще гласуваме против не само тези 5% увеличение на пенсиите, ще гласуваме против 5% увеличение на заплатите в НОИ, а не 10%, както се говореше, не сме съгласни със замразяването на доплащанията за втората година майчинство, на обезщетенията за безработица, каза още Манолов.
Според него бюджетът не е реалистичен.