Председателят на ЦИК Камелия Нейкова е дала знак на ДПС-Доган, че могат да бъдат сигурни, че ще получат желаната от тях регистрация за явяване на избори.

ДПС-Доган е събирало успоредно две подписки - едната за коалиция, а другата само за ДПС

Хаосът с двете ДПС-та! ЦИК поставя под въпрос законността на изборите

33304 | 6 септ. 2024 | 11:17

Според източници от комисията председателят на ЦИК Камелия Нейкова е дала знак на ДПС-Доган, че могат да бъдат сигурни, че ще получат желаната от тях регистрация за явяване на избори.


ЦИК се намесва по недопустим начин в изборния процес, защото се опитва да моделира политическите субекти, които изразявт желание за участие във вота. Конституционалисти са категорични, че Комисията няма право да нареджа на коалиците кои партии да влизат в тях.


Указанията на ЦИК към двете ДПС-та да представят документи, че ДПС не е част от коалициите, са незаконни и поставят целия изборен процес пред сериозни проблеми, предупреждават конституционалисти.


ДПС-Доган и ДПС-Пеевски имат срок до 17 часа на 7 септември да се съобразят с указанията и да внесат промени в състава на коалиците си.
И двете ДПС-та заявиха, че няма да се съобразят с изискването на ЦИК - да премахнат от състава си партия ДПС. Това ще принуди Централната избирателна да откаже регистрация и на двете коалиции.


Коалицията на Пеевски се казва "ДПС - Ново начало", а тази на Доган - "Демокрация, права и свободи – ДПС". В състава и на двете е включена партия ДПС.


Проблемът е, че ако извадят ДПС от коалициите, и двете формации ще трябва да събират и нови 2500 подписа за новия политически субект.


По информация на Епицентър. бг ДПС-Доган е било подготвено за развитието на този сценарий и е събирало успоредно две подписки - едната за коалиция, а другата само за ДПС.

И когато на 7 септември в 17.00 часа ЦИК откаже регистрацията на коалиция "Демокрация, права и свободи – ДПС", хората на Чакъров щели да внесат на минутата новата подписка за участие във вота на самостоятелна партия ДПС, което по устав се представлява заедно и поотделно от Пеевски и Чакъров. А пък ЦИК вече била получила указания да регистрира именно това ДПС. От което излиза, че двете партии - СБОР и ЗНС - са само мюрета в коалицията на ДПС-Доган.


Според източници от комисията председателят на ЦИК Камелия Нейкова е дала знак на ДПС-Доган, че могат да бъдат сигурни, че ще получат желаната от тях регистрация за явяване на избори. Нещо повече - било обяснено, че ЦИК ще откаже регистрация и на "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски, и на "ДПС - Демокрация, права и свободи".


Тънкият момент тук е електронната регистрация на "ДПС-Ново начало," което стана в първите пет минути на 2 септември. И тъй като законово това е допустимо, а и вече има прецедент за регистрация на партия по електронен път, то ВАС няма как да не се съобрази с тези факти.


Ако не бъде допуснат нито един от двата политически субекта, претендиращи за марката ДПС да участват с нея в изборите, това е нарушение на Изборния кодекс и на Конституцията (чл.11, ал.1 и ал.3).
Конституционалистът проф. Пламен Киров е категоричен, че ако в крайна сметка нито едно от двете ДПС-та не бъде регистрирано за вота, това е основание за сезиране не само на ВАС, но и на Конституционния съд и обявяване на изборите за незаконосъобразни.


Политически експерти и прависти са категорични, че основен виновник за хаоса е ЦИК с решението да не дава входящи номера на двете ДПС-та при внасянето на документите за регистрация и да не вписва в регистъра час и последователност.


От категорията

Желязков за спекулата: В момента на пазара има и елементарни разбойници

Желязков: В момента на пазара има и елементарни разбойници-Zhelyazkov--V-momenta-na-pazara-ima-i-elementarni-razboynitsi_1750512396.jpg

Министър-председателят Росен Желязков изтъкна, че активната информационна ...

21 юни 2025 | 16:25

Кабинетът: България има ясен план за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.
(Видео)

Кабинетът:България има ясен план за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.-Kabinetat-Balgariya-ima-yasen-plan-za-vavezhdane-na-evroto-ot-1-yanuari-2026-g-_1750501045.jpg

От август 2025 г. до края на 2026 г. цените ще бъдат обозначавани в левове и в ...

21 юни 2025 | 13:15

Н. Събев за ПП::Група службогонци, развявайки дипломи от чужбина, излъгаха жадуващите за промяна

Н. Събев за ПП::Група службогонци, развявайки дипломи от чужбина, излъгаха жадуващите за промяна-1643376632.png

С прословутия „Тате” седи цяла шайка бивши ДС-та и криминални лица, които от ...

21 юни 2025 | 16:35

Мирослав Рашков е номинацията за главен секретар на МВР

Мирослав Рашков е номинацията за главен секретар на МВР-Miroslav-Rashkov-e-nominatsiyata-za-glaven-sekretar-na-MVR_1750488588.jpg

Рашков в момента е изпълняващ длъжността.

21 юни 2025 | 09:48

НАЙ-ВАЖНОТО

Не допускайте да ставате част от разпространението на спекула и насаждане на недоверие, призова премиерът търговците

Желязков за спекулата: В момента на пазара има и елементарни разбойници

Желязков: В момента на пазара има и елементарни разбойници-Zhelyazkov--V-momenta-na-pazara-ima-i-elementarni-razboynitsi_1750512396.jpg

Министър-председателят Росен Желязков изтъкна, че активната информационна ...

21 юни 2025 | 16:25

До 30 септември информационните системи на държавата ще са готови

Кабинетът: България има ясен план за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.
(Видео)

Кабинетът:България има ясен план за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.-Kabinetat-Balgariya-ima-yasen-plan-za-vavezhdane-na-evroto-ot-1-yanuari-2026-g-_1750501045.jpg

От август 2025 г. до края на 2026 г. цените ще бъдат обозначавани в левове и в ...

21 юни 2025 | 13:15

Дипломацията винаги е възможна, дори в мрачни времена като днешните. Тя изисква практическа мъдрост

Проф. Джефри Сакс: Тръмп, под влиянието на Нетаняху, ни води към Трета световна война

Проф. Джефри Сакс-Prof--Dzhefri-Saks_1704727094.jpg

Големият въпрос сега е дали президентът на САЩ може да се освободи от контрола ...

21 юни 2025 | 10:00

Президентът на САЩ смята, че Пекин няма да помогне на Техеран размяната на удари с Израел

Ванс: Тръмп ще направи всичко необходимо, за да унищожи ядрената програма на Иран

-Vitseprezidentat-na-SASht-Dzhey-Di-Vans-Snimka--BTA_1746644810.jpg

Президентът ще вземе окончателното решение. Мисля, че времето изтича, но както ...

21 юни 2025 | 09:32

Годините на празни обещания не помогнаха на Киев и не доближиха мира

Foreign Affairs: Ако искате мир, затворете вратата на НАТО за Украйна

НАТО не е готова да влезе във война с Русия в името на политическите амбиции на Зеленски-NATO-ne-e-gotova-da-vleze-vav-voyna-s-Rusiya-v-imeto-na-politicheskite-ambitsii-na-Zelenski_1750489706.jpg

Северноатлантическият алианс не е готов да влезе във война с Русия в името на ...

21 юни 2025 | 10:04

Белград ще покаже с какво разполага на голям военен парад през септември

Вучич: Превъоръжавам тайно сръбската армия за защита от България, Косово, Хърватия и Албания

Александър Вучич-Vuchich--Tsvetnata-revolyutsiya-priklyuchi_1744520473.jpg

Президентът обвинява Прищина, Загреб и Тирана в създаване на военен съюз и ...

21 юни 2025 | 10:35

Той е спечелил уважението на висши служители заради смелостта си

Кой е американският генерал "Горилата", който настоява Тръмп да удари Иран с бункерна бомба

Ген. Майкъл Ерик Курила, известен като "Горилата"-Gen--Maykal-Erik-Kurila--izvesten-kato--Gorilata-_1750505147.jpg

Ген. Майкъл Ерик Курила, ръководител на Централното командване на САЩ ...

21 юни 2025 | 14:24

ПП са като тромб в артериите на демокрацията - не вършат нищо, но не дават и на другите да го правят

Н. Събев за ПП::Група службогонци, развявайки дипломи от чужбина, излъгаха жадуващите за промяна

Н. Събев за ПП::Група службогонци, развявайки дипломи от чужбина, излъгаха жадуващите за промяна-1643376632.png

С прословутия „Тате” седи цяла шайка бивши ДС-та и криминални лица, които от ...

21 юни 2025 | 16:35

Съветниците отляво поискали референдум за правилата за избор на принцеса

Проф. Любомир Халачев: Пантофката на Пепеляшка

Проф. Любомир Халачев-1547659698.jpg

Съветниците отдясно направили тайно конференция по въпросите за бъдещата ...

21 юни 2025 | 11:26