Има ли възможни изходи от „задънената улица” при избора на председател на НС? Възможно ли е решението да е в номинация на Атанас Атанасов? Тези въпроси коментира социалният антрополог Харалан Александров в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по Нова нюз.
"Има много насилие в политиката. Излизаме от 5 години на политически конфликт, в който нормата е да критикуваш, обиждаш, унижаваш, прецакваш и по всякакъв начин да тормозиш своя противник. В момента сме в ситуация, в която тези хора трябва да се научат поне да бъдат заедно в името на някакви важни обществени задачи. Времето, отредено по Конституция за този процес, не е достатъчно. Цялата страст е насочена в конфликта. Трябва да решим дали ще има "замразен" конфликт, или ще има примирие. Ако се стигне до "замразен" конфликт, би било успех. И след нови избори, каквито се очертават, да се направи поредният, надявам се по-успешен, опит за форма на смислено управление", заяви Александров.
"Всичко зависи от гъвкавостта и добронамереността на ГЕРБ и на Борисов. Видяхме отстъпка от негова страна, но пространството за отстъпление не е много голямо, защото неговата партия е много мобилизирана и не е готова да бъде в подчинена позиция“, посочи той, коментирайки номинацията на ген. Атанас Атанасов за шеф на парламента.
„В момента въпросът е дали може да се мине в режим на разумен разговор, а не в режим на надцакване, унижение и конфликт. Придвижихме се малко към някаква идея за разбирателство, но дали това ще се развие, е под въпрос“, заяви Александров.
Напрежение в ПП-ДБ
„Очевидно отношенията в ПП-ДБ не са в най-добрата си форма. Имат тежък разговор, който трябва да проведат и той е зад кое разделение да застанат – Изток-Запад или статукво-промяна.
ПП настоява на конфликта статукво-промяна, те вярват, че с революция може да се спечели тази битка и затова може би държат да се отиде на нови избори.
По-разумната и разтревожената част са ДБ. Те имат опит, те са родени в името на голямата европейска идея. На тях ще е много по-трудно да извършат това предателство и да тласнат страната към другата посока.
ПП са пирати, които идват да плячкосват под някакъв флаг. Дойдоха под харвардски флаг и нямат никакъв проблем да продължат грабежа под китайски или руски флаг.
За тях е важно да са във властта, да се възползват от нея и да водят битките срещу лошите, които не ги пускат да вземат властта. Ту са с тези, ту са с онези.
Не искам да продължа да ги обсъждам, защото ще прозвучи обидно това, което казвам за тях“, каза още социалният антрополог.
„„Възраждане“ имат много ясни позиции. Може да не ни харесват и да не ги приемаме, но си стоят твърдо на тях. Те знаят къде са, както и ГЕРБ.
Не знаят къде са ПП, те нямат истинска идентичност. Те имат страст, нагон, движени са от отмъстителност. Те са огромен проблем за своите коалиционни партньори“, подчерта Александров.
Протегната ръка
По отношение на решението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да оттегли кандидатурата на Рая Назарян и да подкрепят Наталия Киселова за председател на Народното събрание (НС), специалистът заяви, че този ход е протегната ръка към една от системните партии с дълга история.
„С тази партия е възможен разговор. Киселова е квалифицирана за председател на НС, за служебен премиер – не зная“, заяви той.
„Много ми се иска да се случи, не виждам особени шансове, за мнозинство. Ако се случи – ще е с цената на саможертвата на политиците. Би било много хубав подарък за Коледа за хората, ако се случи мнозинство в този парламент“, посочи в заключение Александров.
Повече гледайте във видеото.