Трилърът в живота на учителката от град Славяново Поля Даскалова, която преди 5 г. обра банка и смая България с дързостта си, се оказа с щастлив край. След изпитателния срок на условната си присъда от 18 месеца затвор Даскалова заминала за Франция. Живее там с цялото си семейство. Въпреки че е само на 42 г., тя вече има и две внучета - от дъщеря й Виолина.
Семейната къща в покрайнините на родното градче е пуста. На портата висят стари съобщения за неплатени сметки за ток. Останал без грижовна ръка, дворът е потънал в саморасли цветя и бурени. Съседите вдигат рамене и отговарят, че не знаят нито кога, нито дали ще се върнат собствениците.
Шокът
„Полицията издирва жена, извършила обир на банка в Плевен. На 15 март в 15,59 ч. извършителката влязла в банков офис на ул. „Данаил Попов“ и след като заплашила служителките с пистолет, отнела от касата около 20 хиляди лева. После избягала с неизвестна посока.“ Това съобщи на 16 март 2010 г. областната полицейска дирекция в Плевен.
И полицаите, и плевенчани бяха шокирани от станалото. Банката обяви, че задигнатата сума е 21 600 лв. Криминалистите започнаха трескаво да преглеждат записите от охранителните камери в района. Близо три седмици разпитваха банковите служители и търсеха улики. Така установили, че дни преди престъплението жена с фигурата на Даскалова е минавала няколко пъти покрай банковия клон.
В деня на обира Поля влязла в помещението дегизирана с перука и шал.
Хладнокръвно застанала пред едно от гишетата и заявила на служителките, че в найлоновата Ӝ торба има пистолет. Дори не извадила „оръжието“, което по-късно се оказало пластмасова детска играчка. Предупредила ги да не се обаждат на никого, за да не стане по-лошо. После им наредила да сложат наличните банкноти в торбата. Стреснатите жени изпълнили всичко, а тя си тръгнала и изчезнала с парите в околните малки улички.
„Най-важната улика беше палтото, с което е била облечена. То имаше много характерна кройка и го намерихме в дома й. По-късно стана ясно, че Даскалова го обличала често, когато отивала на работа в училището в Славяново“, спомня си участник в разследването.
Една по една уликите се натрупвали. Жената била извикана в полицейското управление за разпит и в този момент психиката й рухнала. Тя направила пълни самопризнания пред съдия и доброволно предала поисканите дрехи и обувки, които я уличавали.
Абсурдите
Обирът е кулминация на житейските абсурди в съдбата на учителката, твърдят нейни близки. И сега, когато тя е далече от България, хората в Славяново предпочитат да говорят анонимно за нея. Градчето е малко, всички се познават. Част от тях Ӝ съчувстват, останалите я упрекват, казват, че независимо от подбудите престъплението си е престъпление. „Ако всеки, който има финансови проблеми, започне да обира банки, докъде ще я докараме?“, питат славяновчани.
Поля завършила със златен медал гимназията в градчето - нямала нито една петица в дипломата. Роднините Ӝ се надявали, че ще продължи живота си в някой от големите градове в страната или в чужбина, но тя избрала друг път. Омъжила се млада за любимия си Свилен Даскалов, който бил известен с буен нрав и склонност да сяда на чашка с приятели. Родила им се дъщеря, а после и син. Съпругата не се отказала от амбициите си да постигне нещо повече в живота. Учила доста години, докато си гледала децата.
Завършила библиотекарския институт, после българска филология, а накрая взела и диплома за преподавател по английски. Започнала работа в местното СОУ „Христо Ботев“. Свилен пък завъртял частен бизнес със земекопни и земеделски машини, които отдавал под наем. Взел доста заеми, но сметките му се оказали криви.
Години наред семейството вземало нови кредити, за да връща старите. Когато банките започнали да отказват рефинансиране, съпрузите опрели и до лихвари от Плевен. Снежната топка на дълговете се завъртяла с такава скорост, че в един момент предизвикала лавина от искания за погасяване на дължими суми, които надхвърлили общо 30 000 лв. На практика купените от Даскалов машини не носели никакви приходи и цялата тежест по връщането на заемите паднала върху заплатата на Поля. Тя започнала и допълнителна работа - в местното читалище, и пак не смогвала.
„Знаеше се, че са затънали в дългове. Свилен по някое време докара един „Мерцедес“, после бързо го продаде“, разказват комшиите на Даскалови.
Кошмарът
Поля решително пробвала всякакви начини да измъкне най-близките си от тежката ситуация и късметът се оказал на нейна страна. Месеци преди банковия обир Даскалова спечелила зелена карта. Дори датата на заминаването Ӝ била определена - 11 май 2010 г. Смятала да замине за САЩ със сина си Александър, който по това време все още учел в гимназията, а после да извика при тях и Свилен.
Мечтата на милиони хора по света - зелена карта, се оказала истински кошмар в живота на учителката. Лихварите научили, че тя се готви да емигрира, и от страх да не загубят „инвестициите“ си започнали всекидневно да атакуват Даскалова - по телефона, на работа, вкъщи. Настоявали да си получат парите и безпардонно заплашвали, че ако тя не се издължи, някой от близките Ӝ може да пострада.
„Уплаших се най-вече за децата ми“, заявява по-късно пред съда Поля. Това е нейното обяснение за мотивите, с които е тръгнала към банковия клон. С откраднатите пари върнала основната част от дълговете, за да получи поне няколко седмици отсрочка. Останалите задължения смятала да покрива, след като замине за Америка. В мига, в който посолството на САЩ научило за нейния арест, визата и зелената карта били анулирани.
Всички съдебни инстанции у нас - от Плевенския окръжен съд до Върховния касационен съд, хванаха вяра на разкаянията на Поля Даскалова. Така първоначалната й присъда от 18 месеца затвор с 3-годишен изпитателен срок стана окончателна през лятото на 2011 г.
Срамът
„Училището ни навърши 100 г., за юбилея се събраха над 700 наши възпитаници от цялата страна. Но като се срещнем по някакъв повод с колеги от други градове, първо ни питат за учителката, която обра банка. Тя замина във Франция, а срамът остана за нас“, коментират днес бившите колеги на Даскалова.
Поля преподавала български език и литература и английски. Била изпълнителна и си вършела работата добре. Уволнили я веднага след произнасянето на присъдата. Още преди обира дъщеря й се омъжила за своя приятел от махалата в Славяново. Двамата заминали за Франция и се установили да живеят там. Три години по-късно при тях отишли и останалите Даскалови. В градчето никой не знае от какво се препитават там.
Лентата обра световни отличия
Още с първите си прожекции филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов „Урок“ впечатли международните журита на редица престижни фестивали. Той бе селектиран за над 30 кинофорума по целия свят, като се пребори за 18 приза. По-важните сред тях са статуетките от Гьотеборг, Торонто, Токио, Солун и Варшава.
У нас лентата бе отличена първо с наградата на критиката от фестивала „Златна роза“, а след това привлече вниманието и на комисията на София филм фест. Голямото признание за „Урок“ на родна земя дойде преди дни, когато му присъдиха най-важните отличия, раздавани от Съюза на българските филмови дейци.
Драмата за учителката, която обира банка, е режисьорски дебют за тандема Кристина Грозева и Петър Вълчанов, които вече работят по следващия си проект и възнамеряват да направят кинотрилогия, вдъхновена от абсурдите у нас.