Проблемите в съдебната система не се решават със структурни промени. Това каза пред журналисти секретарят на ПГ на „БСП за България“ Филип Попов във връзка с изказване на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов за изваждане на прокуратурата от съдебната власт и поставянето й като равно отдалечена институция, което може да стане чрез свикване на ВНС, предаде „Фокус“.
„Не обсъждаме към момента тази идея. Моето лично становище е, че Конституцията такава,е каквато е, е достатъчно добра. Просто следва да се спазва“, коментира Попов. По думите му за съжаление днес тя не е спазена в Народното събрание с отхвърлянето на Закона за жестомимичния език на БСП.
„Дали прокуратурата да бъде извадена от съдебната власт? Има и такива държави, в които тя е извадена и не е част от системата на съдебната власт. Тук вече опира и въпросът за състава на ВСС. Знаете, че предстои избор на членове на ВСС, защото октомври изтича мандатът на настоящия и ако прокуратурата бъде извадена и се свика ВНС, много теми сигурно ще се отворят в Конституцията. Това не бива да го позволяваме. Това е основният закон, който определя рамките на държавата и законодателството“, допълни Попов. Според него Българската конституция е социално насочена. „Просто следва да се спазва“, заяви Попов.
Попов поясни, че проблемът в съдебната власт е ниското доверие на гражданите и обществото в нейната работа. По думите му след последните промени, не е мръднало доверието в съдебната власт.
"Проблемите там са свързани с липсата на бързина и прозрачност, както и с дисбаланса в натовареността на съдилищата“, коментира Филип Попов. Той обясни, че има и проблеми в прокуратурата, в досъдебното производство, в събирането на доказателства на тази фаза и в работата на самите прокурори.
„Трудно се работи, защото има според мен и недокомплект в самата прокуратура. Повече би следвало да се обръща внимание на тези престъпления, които касаят всеки един български гражданин. Говоря за битовата престъпност“, посочи Попов и заяви, че има отстъпления за това от страна на държавата.
На въпрос дали се полагат усилия за предотвратяване на корупцията във високите етажи на властта, Попов посочи, че се полагат, но няма видими резултати.