Камарата на строителите в България е изпратила писмо до вицепремиера и министър на икономиката Корнелия Нинова, с което настоява за регламентиране на настъпване на форсмажорни обстоятелства по договори.
Писмото е с дата 16.03.2022, подписано от шефа на камарата инж.Илиян Терзиев.
"Във връзка с военните действия в Украйна и очертаните тревожни тенденции, Камара на строителите в България настоява за регламентиране на настъпване на форсмажорни обстоятелства (наличие на непреодолима сила) по договори.
На първо място, съгласно законовото определение за непреодолима сила по чл. 306 от ТЗ, непреодолима сила е непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер, възникнало след сключването на договора. Длъжникът, който не може да изпълни задължението си поради непреодолима сила, в подходящ срок уведомява писмено другата страна в какво се състои непреодолимата сила и възможните последици от нея за изпълнението на договора.
По отделните договори съществуват и различни вариации на непреодолимата сила, като общото и същественото между всички е, че непреодолимата сила са обстоятелства, предизвикани от непредвидими събития, които правят невъзможно изпълнението на определени задължения в срок", пише вчера председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев до министъра на икономиката Корнелия Нинова.
Седмица преди това, на 8-ми март, председателят на УС на БТПП Цветан Симеонов е изпратил официално писмо до премиера Кирил Петков, до вицепремиера Корнелия Никова и външния министър Теодора Генчовска, с което настоява да бъде разрешено на БТПП да издава сертификат на българските фирми за форсмажор.
А още на 25 февруари т.г. пътк Българската стопанска камара е обявила, че издава сертификати за наличие на непреодолима сила при неизпълнени договорни задължения.
Днес това направи и Българската търговско-промишлена палата, която е пуснала на сайта си подробности на процедурата за издаване на сертификати за форсмажор.
БТПП напомня на всички компании, които възнамеряват да уредят отношенията си със свои партньори, че следва незабавно да ги уведомят за забава/неизпълнение на сключени договори, което се дължи на войната в Украйна и свързаните с това ограничения.
В писмото на Камарата на стротелите в България до министър Нинова се уточнява, че "сертификат за наличие на форсмажорни обстоятелства се издава от БТПП или друга международно призната организация, но при спазване на определени изисквания:
- въз основа на писмена молба на български търговец, изпаднал в обективна невъзможност за изпълни договорните си задължения към чуждестранен или български партньор, поради възникнали непреодолими и непредвидими /форсмажорни/ обстоятелства - пожар, природни бедствия, аварии, войни, земетресения, правителствени забрани, стачки и др. Към молбата следва да се приложат документи, издадени от независима организация, доказващи по безспорен начин настъпилите форсмажорни обстоятелства".
В тази връзка, пишат от КСБ, съществуващата законодателна рамка дава възможност на Министерски съвет да приема постановления, когато приема правилници, наредби и инструкции и когато урежда съобразно закона неуредени от тях ооществени отношения в областта на изпълнителна и разпоредителна дейност.
За съжаление, обществените отношения в областта на възможните обстоятелства, които могат да бъдат приети като непреодолима сила, както и възможните последващи действия, не са регламентирани ясно и конкретно.
Затова от КСБ настояват "МС да приеме постановление, с което:
- Да регулира обществените отношения във връзка с признаването на обстоятелствата вследствие на COVID и войната в Украйна като непредвидени и непредотвратими, довели до съществени изменения;
- Да се приеме, че посочените непревидени обстоятелства представляват непреодолима сила, която води до частична или пълна невъзможност за изпълнение на основни задължения по договорите, както и на цели договори, поради разместване на икономическия баланс между страните;
- Да се постанови, че тези обстоятелства и приемането им като форсмажорни такива следва да служат за основание за предприемане на стъпки за договаряне на увеличение на цените по договорите;
- Да приеме инструкция за последващи действия на Възложителите по договорите - използване на налични финансови ресурси, отправяне на допълнителни искания за допълване на бюджети; използване на съществуващи финансови механизми и схеми за подпомагане".
В писмото на инж. Терзиев се подчертава, че "с приемането на ПМС, Министерският съвет следва да даде указание към организациите, издаващи Сертификати за наличие на непреодолима сила, че издаденото ПМС е основание за издаване на такъв сертификат за изпълнителите по договори".