„През тези десет години успях да видя доста от позитивните неща в Европа, но и онази Европа от последните 3-4 години, която буквално започна да буксува“. Така бъдещият вицепрезидент Илияна Йотова обобщи политическия опит, който има като депутат в Европейския парламент.
"Много сериозни неща се случиха. И не само Брекзит - две много тежки кризи - едната в чисто икономически и финансов план, другата - по-скоро политическа: криза с миграция, с бежанци. И за съжаление - през последните два мандата - едно доста слабо лидерство на европейските институции, което даде и тези много лоши резултати".
Избраният за президент Румен Радев ще се консултира с партиите, преди да реши за датата на парламентарните избори, посочи още Йотова.
Тя коментира оповестената днес идея на ГЕРБ за отсрочка, за да приеме настоящото Народно събрание решения за промяна в изборните правила, съобразно резултатите от референдума. "Нашето желание ще бъде разговор и диалог с всички политически партии, от които зависи както животът и на това Народно събрание, така и всички правила и регламенти, които следват от изпълнението на българската Конституция и мисля, че тук новоизбраният президент господин Радев, вярвайте ми, ще спази Конституцията до последната запетайка.
Ще си позволя да се усъмня в искренността на тази заявка (на ГЕРБ - за удължаване на дейността на сегашното НС -бел. Ред.) дотолкова, доколкото имаше възможност през всичките тези месеци след втория тур на президентските избори, ако най-голямата политическа група в днешното Народно събрание имаше желанието, уверявам ви, че имаше и възможността да приеме всички промени в избирателните правила, така, както повели участието на българските граждани в референдума. По-скоро си мисля, че ГЕРБ ще се опита по този начин да печели някакви дивиденти", каза още Илияна Йотова.
"Но, от друга страна, искам съвсем категорично да заявя, че каквато ще бъде волята на преобладаващата част от политическите партии, с нея сигурно ще се съобрази и новият президент на страната. Ще говорим с всички тях. Той ще си проведе своите консултации и съгласно правилата на Конституцията ще бъде взето и решението."
По отношение на служебното правителство, което ще назначи президента Радев, Илияна Йотова коментира, че основният критерий за членовете на кабинета ще бъдат професионализъм и експертност. "Служебният кабинет трябва да свърши две основни неща. Първо, да се премине плавно към изборите и към следващото управление на страната - без сътресения, в една доста сложна ситуация както в страната, така и в чисто международен план. Виждате, доста са предизвикателствата, особено в последните месеци. На второ място, трябва да направи така, че най-накрая в България да има честни и справедливи избори след толкова години. Това са две много сериозни задачи. Затова и подходът на господин Радев е оправдан - с много консултации и с много разговори, за да вземе крайното решение за хората, които ще могат да свършат и да реализират тези две важни стратегически задачи, които предстоят за тези два месеца".
Бъдещият вицепрезидент коментира и председателството на ЕС, което България ще поеме през идната година, като подчерта, че от позициите, които ще отстоява страната ни, зависи много: "България трябва сериозно още сега да определи своите приоритети, които ще постави през тези шест месеца, защото ще направя една прогноза пред Вас: точно в този период, в който страната ни ще поеме преседателството, Европа ще трябва да вземе най-важните си решения може би от десетилетия насам, свързани с цялостната политика на сигурността. Тук не говоря само за миграция и за бежанци. Тук говоря за идеята за новия отбранителен съюз - европейски, отношенията с НАТО. Тук ще бъде голямата тема, разбира се, за Дъблинските решения, за това кой как ще бъде поставен в Европа.
Ще се вземат вероятно окончателно и решенията какъв ще бъде европейският проект оттук нататък, защото трудно е в момента да си представим как Европа ще изглежда в следващите 10 години. Но България трябва да изостави онази позиция, в която стои като страничен наблюдател и след това трябва да изпълнява чужди решения. България трябва да има активна роля в този европейски проект, защото много усилено се говори вече, че ще има Европа не просто на две скорости - на бедни и богати държави, в които сами разбирате къде ще попадне България, а и че Европа може да бъде разделена и на четири части: Северната скандинавска Европа, която е с много висок стандарт на живот, Западна Европа, Централна Европа, обградена от Вишеградската четворка и една Южна Европа, която ще трябва да понася всички предизвикателства на несигурност, на бедност, на мизерия. Така че България не може просто да стои отстрани и да гледа този процес, още повече когато тя ще бъде правителството на Европа именно в това председателство".
Йотова каза също, че България в никакъв случай не трябва да се отказва от позицията да излъчи и да има свой еврокомисар, макар че новите правила в Европа допускат такава ситуация.