Университет на бъдещето!
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в поздравителното си слово за 75-годишнина на УниБИТ.
Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) отпразнува тържествено своята 75-годишнина днес.
Събитието събра стотици гости, бивши и настоящи преподаватели и студенти в резиденция „Бояна“.
Наричан с усмивка „бутковият университет“ – в чест на вдъхновяващия празник, символично и стилно събитието събра стотици гости, бивши и настоящи преподаватели, студенти и приятели в резиденция „Бояна“ в дъждовния майски следобед. Резиденция „Бояна“ предостави разкошна сцена и атмосфера, което подчерта величието на повода. Сред мрамор и изискан протоколен декор академичният елит отпразнува своята история, идентичност и визия за бъдещето. Фоайето на емблематичната сграда се изпълни с усмивки, прегръдки и оживени разговори – истинска среща на поколения и идеи.
Официалната програма започна с емоционално и силно послание от проф. дн Ирена Петева, която подчерта, че УниБИТ обучава студенти и изгражда личности със съзнание за национална отговорност и ценност на знанието. Словото й, изнесено с присъщата й енергия, бе аплодирано от присъстващите – вдъхновение, което ще остане дълго в съзнанието на участниците в тържеството. Защото проф. Петева отбеляза историческите етапи на развитие на университета и постави акцент върху бъдещето с характерната си енергия, чувство за мисия и топлота.
Водещ на събитието бе председателят на Съвета на настоятелите проф. д.ик.н. Стоян Денчев – човек с остро слово и заразителен дух, който внесе елегантна лекота в празничния следобед. Шегите му – премерени и на място – често предизвикваха смях и овации, а преходите между официалната и неформалната част бяха повече от плавни. „УниБИТ е необикновена образователна институция – той е дом на духа, на смисъла и на родовата памет, дом на младите – на тези, които ще поведат България напред“, каза проф. Денчев. Думите му бяха посрещнати с продължителни аплодисменти – като израз на уважение и като отговор на дълбоко преживяно общо чувство за принадлежност.
„УниБИТ е необикновена образователна институция – той е дом на духа, на смисъла и на родовата памет, дом на младите – на тези, които ще поведат България напред“, каза проф. Денчев.
"Цялата духовна мощ на страната е проникната от идеите, които влагат в нея нашите студенти и докторанти, закърмени в Държавния библиотекарски институт и неговите естествени съвременни превъплъщения. Няма нито едно читалище, нито една библиотека в България, в които да не работят наши възпитаници. Справката показва, че нашите студенти са търсени в почти всички големи и представителни американски и европейски библиотеки", казва проф. Денчев.
"Празникът на един български университет е празник за българската образователна система. Университетът по библиотекознание и информационни технологии е един от най-уважаваните български университети. Пази и развива традициите, но е и училище на бъдещето."
С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави ръководството, преподавателите и студентите на Университета по библиотекознание и информационни технологии по повод неговата 75-годишнина.
В приветствието си на тържественото отбелязване на празника вицепрезидентът изтъкна ролята на библиотекознанието и значението на библиотеките, които определи като пазители на човешката памет, благодарение на която обществата съществуват. Тя припомни, че библиотеките в Древен Египет са се наричали Дом на живота, а над библиотеката на Рамзес II пишело „Лек за душата".
„Да създава лидери – това е емблемата на Университета по библиотекознание и информационни технологии. Лидерът е грамотен и високо образован. Има критично мислене, вижда няколко хода напред, усеща идващи кризи. Лидерът предлага нестандартни решения, които не се харесват на всички, но времето показва, че са били правилните. Лидерът увлича хора след себе си и те прегръщат идеите му", изтъкна Йотова.
Тя благодари за приза на името на Стефан Стамболов за личен принос за съхраняване на държавността, с който университетът я удостои през 2019 година.
Вицепрезидентът подчерта, че преподавателите учат студентите не само на новите технологии, но и да знаят своята идентичност, да бъдат истински родолюбци и да защитават българщината.
На студентите тя пожела да бъдат смели в мечтите си. „Вие сте нашето бъдеще, разчитаме на вашите решения как ще се развива страната ни утре", заяви Илияна Йотова.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев връчи плакет на МОН на ректора проф. Петева. 750 години да празнува УниБИТ, пожела председателят на Ректорите проф. Миглена Темелкова, ректор на Висшето училище по телкомуникации.
Мили думи имаше от кметовете на общини Кюстендил, Карлово, Тополовград, Одрин, Лалапаша и Елхово, с които университетът си партнира, партньори от Австрия, Германия, Турция.
УниБИТ е със статут на държавен университет от 2010 година насам, приемник на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии (2004), на Държавния библиотекарски институт, на Полувисшия институт по библиотечно дело (ПИБД), на Колежа по библиотечно дело (КБД) и на Колежа по библиотекознание и информационни технологии (КБИТ).
По думите на проф. Денчев много от възпитаниците на университета работят в български и чуждестранни музеи, в престижни софтуерни компании и в специални информационни служби.
Библиотечно-информационният център на УниБИТ е основно звено в работата на преподавателите и студентите, изтъкна проф. Денчев. Той допълва, че екипът на университета е воден от идеята на американския философ Джон Дюи за "учене чрез правене".
УниБИТ разполага с два факултета и пет научноизследователски института.
"Имаме възможност да отговаряме на всички изисквания на нашите студенти, които напоследък изявяват големи претенции за мотивация за учене", заяви проф. Денчев и разказа за университетските контакти с бизнеса, както и за стартъп възможностите пред студентите.
Празникът – необикновен академичен юбилей, бе истински пир – в буквалния и преносен смисъл. Холивудски привкус внесе присъствието на българския актьор и цигулар Димитър Маринов – единственият българин с Оскар.
На сцената се събраха поколения таланти. Първо оживя магията на Родопите с вдъхновяващото изпълнение на космическата народна певица Валя Балканска и гайдаря Петър Янев. Младите таланти от „Таен оркестър“ впечатлиха празнуващите с модерни интерпретации и свеж артистичен заряд – това беше новото звучене към традиционната програма.
Наздравиците бяха безчет, а спомените – както от миналото, така и ежедневието си, се превръщаха в нови легенди за уникалния Библиотекарски университет. И това не бяха просто тостове за наздраве, а признание за университет, който е оставил следа в живота на поколения българи.
Празникът продължи до късно вечерта с музикална програма, в която участваха приятели от музикалния и артистичен небосклон на България. Хорá, импровизирани сцени, спонтанни речи от възпитаници и преподаватели допълниха усещането за една силна, обединена и жизнена общност. За да обобшим деня с усмивка: „Ако някой още се чуди защо се казваме бутиковия университет – ето го отговорът: стил, чувство, кауза… и купон!“
Празникът на УниБИТ показа, че традицията и новаторството могат да вървят ръка за ръка, когато зад тях стои академична общност със сърце, разум и много дух.
И ако някой се е съмнявал – на 75 УниБИТ е по-жизнен и вдъхновен от всякога. Историята ти е впечатляваща – но бъдещето е още по-обещаващо. На 75 УниБИТ празнува с посланието, че образованието има смисъл, когато се прави с душа, когато знанието има лице и сърце. Че традицията е жива, когато се надгражда. И че зад всяка структура стоят хора – с идеи, с вдъхновение и с кураж да мечтаят.