Премиерът Бойко Борисов е атакуван директно със записите от аферата „Яневагейт”. Това заяви пред Btv бившият правосъден министър Антон Станков, който в момента е адвокат на бившата председателка на Софийски градски съд Владимира Янева.
Часове по-рано бе публикуван поредният запис, за който се смята, че е с участието на нея и на друга скандално известна съдийка – Румяна Ченалова. В предишните неформално се обсъждат зависимости и задкулисни механизми за политическо влияние над главния прокурор и съдебния съвет около СРС скандала „Червеи”, докато този съдържа сериозни намеци за друг тип отношения между изпълнителна и съдебна власт.
Дали е тя, или не е, адвокатът й отказа да каже, като „с удоволствие” се позова на закона, който му забранява да коментира теми, за които не упълномощен от клиента си. „Женското приятелство е обект на вицове, пък май на практика го няма”, отбеляза Станков.
Ексминистърът изрази личното си мнение, което ще защитава и като адвокат на Владимира Янева: „Човек има право на лично мнение, разговорите в кухнята са разговори в кухнята, те не са публични. Дайте да цензурираме сънищата... Отиваме към каноничното право, по което помислите се санкционират”.
„В тези записи ме притеснява едно – ритъмът, в който излизат. Днес трябваше да бъде избран председател на Софийския апелативен съд, беше отхвърлена кандидатурата на г-жа Куцкова. След втория тур на изборите все нещо трябва да се случи, когато излизат записи по този скандал т.е. диригентът има някаква идея. Много ще ми е интересно, когато тази история изстине, да видя какъв човек е диригентът”, коментира Антон Станков.
Антон Станков отбеляза, че записите не вървят хронологично и „просто се избира политическо събитие, което предстои”. Той посочи, че от информацията, която има до момента, не става въпрос за официални СРС-та.
По думите му връзката между всички събития е премиерът Борисов, който преди дни направи коментар по адрес на съдиите с политическа практика като бившия зам.-министър Нели Куцкова.
По темата с магистратите и политиката, Станков спомена още едно име – това на шефа на ВКС: „Когато някой съдия има политически виждания, като например г-н Лозан Панов, политическите виждания се реализират в парламента или в изпълнителната власт, а не в съдебната система”.
По думите му „Не на страха” трябва да е позиция на целия съд, а не на неговия председател. Бившият министър посочи още, че с практиката си през годините касационният съд „много пъти е успявал да коригира неправилни закони и го е правил мълчаливо, настоятелно”.