Стремежът на правителството е транзитът на газ през България да стане 20-30 млрд. куб метра годишно. „Това да си пожелаем“, каза премиерът Бойко Борисов при откриването на реконструираната компресорна станция (КС) „Ихтиман“. Сега страната ни има капацитет за пренос на 18 млрд. куб. м, като на практика от него се използват 13-15 млрд. куб. м. На този етап транзитната мрежа на страната транспортира единствено руски газ в посока Турция, Гърция и Македония.
„Бъгария работи активно, за да бъде 100% държавно всичко, което осигурява газопренасянето“, допълни премирът. Затова сега в мрежа се инвестират 204 млн. лв. Това е нашият коз да можем да отстояваме позицията на България да бъде газоразпределителен център, каза Борисов.
Думите му се изтълкуваха от експерти като явно послание, че ако се строят газопроводи по трасето на „Южен поток“ у нас, те няма да бъдат българо-руска собственост, както предвиждаха досегашните споразумения, а ще бъдат изцяло на българската държава.
В същия дух Борисов разговаря и с представители на американските компании „Солар Тюрбинс“ и „Хъниуел“, които са участвали в реконструкцията на КС „Ихтиман“. По думите му географското положение на България е такова, че нямаме конкуренти в транзита на газ.
“Сега продължаваме да правим тръби, инвестираме в газопроводи. Нека малко и големите (доставчици на газ – б.а.) да се конкурират. Ние с тебе само в конкуренция работим“, обърна се премиерът към един от американските представители. Разговорът се водеше в присъствието на временно управляващия посолството на САЩ у нас Родерик Мур.
КС „Ихтиман“ засега обслужва транзита на руски газ за Гърция и Македония. Преди реконструкцията мощността на двата й компресора беше 20 мегавата. Сега е добавен нов, който представлява всъщност самолетен двигател. Неговата мощност е 10 мегавата, а стойността на инвестицията – 17,7 млн. евро. Изпълнител на проекта е "Главболгарстрой".
С въвеждането му в редовна експлоатация ще бъде изключен един от старите компресори. Още 6 подобни агрегата се изграждат в други станции в страната. До края на 2016 г. ще бъдат модернизирани също КС „Петрич“, „Лозенец“ и „Странджа“, съобщи енергийният министър Теменужка Петкова. Общата стойност на реконструкцията на четирите станции е близо 104 млн. евро.
Идната седмица ще започне реконструкция и на газовото хранилище „Чирен“, каза изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Георги Гегов. Ще бъдат направени два нови сондажа, като се очаква първият да заработи през есента на 2016 г. Целта е максималният добив от „Чирен“ да се увеличи от сегашните 4,2 млн. куб. м на денонощие на 5,0 млн. куб. м. За сравнение консумацията на газ в страната през зимата е 11-13 млн. куб. м на денонощие.
"Инвестициите, които правим за модернизирането на съществуващата газопреносна мрежа у нас, гарантират сигурността при преноса на природен газ през страната. В момента се изпълнява рехабилитация на четири от шестте компресорни станции по мрежата за транзитен пренос на газ през България за Турция, Гърция и Македония, като общата стойност на проекта за реконструкцията им е близо 104 млн. евро, в които е включено и изграждането на нискоемисионни газотурбокомпресорни агрегати." Това написа по-рано във Фейсбук премиерът Бойко Борисов.
"След завършването на модернизацията компресорните станции у нас ще отговарят на най-високите европейски екологични изисквания, ще се повиши безопасността при ползването им, ще се намали рискът от аварии и ще се подсигурят необходимите параметри при предаване на природния газ на потребителите", добави Борисов.