Инж. Любомир Качамаков Снимка: В. "Строител"

Опитът в Европа е разнопосочен, дори държави като Германия и Франция нямат общо решение

Инж.Любомир Качамаков: България трябва да намери начин да индексира цените на строителните материали

5585 | 15 окт. 2021 | 15:43

Трябва да създадем наша обща методика с принципен подход, който е честен и защитава както строителните компании, така и възложителите, казва вицепрезидентът на Eвропейската федерация на строителната индустрия и председател на ОП на КСБ–София


Темата с увеличаването на цените на строителните материали е изключително важна и се дискутира активно не само от Камарата на строителите в България, но и в рамките на Eвропейската федерация на строителната индустрия (FIEC). Опитът е доста разнопосочен, всяка една от държавите се справя по различен начин и прилага своя методика в зависимост от спецификите на националната си икономика. България трябва да намери свой собствен начин за индексация на цените и той да бъде максимално бързо въведен.

Това заявява в интервю за в. "Строител" инж. Любомир Качамаков, вицепрезидент на Eвропейската федерация на строителната индустрия (FIEC) и председател на ОП на КСБ – София.

"Дори държави като Германия и Франция, въпреки че са с едни от най-развитите икономики, нямат общо решение на създалия се казус и са потърпевши от увеличението на цените на суровините и материалите. В Германия се прави индексация на определени договори с включени специфични клаузи. Във Франция са взели решение, че няма да се налагат санкции по договорите за забавяне, тъй като се взема под внимание пандемията от COVID-19, както и забавянето на доставките", обяснява инж. Качамаков.

"В Италия решават проблема чрез индексация на договорите, като се взимат под внимание цените за последното полугодие. В Австрия, когато подписваш договор за строителство, ако той е краткосрочен и изпълнението му е в рамките на следващите 12 месеца – цената е твърда. Там компаниите сами трябва да си предвидят евентуалните промени. Ако обаче договорът продължава над 12 месеца, тогава задължително се включва и клауза за индексация", казва експертът.

В Румъния, която е близка до нас като икономика и развитие, от 30 август тази година има прието министерско постановление, което позволява на фирмите с текущи договори, които са сключени на определена цена и разполагат с издаден сертификат за плащане, да имат възможност да докажат промяна на цените на основни материали и суровини и съответно да получат индексация. Това се случва при окрупнени показатели, които са примерно за пътно, високо или инфраструктурно строителство в определен процент. Компаниите следва да защитят исканията си на базата на статистически данни, но все пак е важно, че държавата е предприела мерки.

Ковид пандемията предизвика и по-радикални подходи от някои държави, които забраняват на производителите на определени материали да изнасят стоката си в други държави и единствено могат да го сторят, ако правителството им разреши.

"Интересен е примерът с Гърция. Те са създали специална работна група, в която са влезли университетски преподаватели и други експерти, които са разделили строителството на 5 категории – хидро-, магистрали и пътища, общо строителство, електромеханично и морско. Експертите там са предложили на правителството да бъдат коригирани цените, като за хидростроителството промяната е с 18%, при пътищата с 25%, за изграждането на сгради с 25%, а при електромеханичното и морското строителство съответно с 25% и 20%", изтъква инж. Качамаков.

Със сигурност най-интересен е моделът на Люксембург, обяснява експертът. Още от 2008 г. при тях се прилага формула, базирана на германските ценови индекси, през 2018 г. методиката е усъвършенствана чрез въвеждане на онлайн симулационен инструмент за изчисление на (евентуално) дължимата сума. Корекцията на цените се извършва от възложителя, а не от изпълнителя.

За всички дейности са дадени примери за това колко процента трябва да бъде заплатено за труда и колко за материалите. За целта е изготвена таблица с актуални прагови стойности по професионални обединения. Тези прагови стойности са в проценти, но те дават и разпределението труд/материали за определените дейности.
Методиката се прилага при изменение на инфлацията с над 2,1%. Това е приетото „нормално“ оскъпяване за година. Ако нивата на цените са в рамките на тази граница, тогава разходите се поемат от строителя и няма възможност да се коригират, но ако има надвишаване на тази рамка, тогава се правят корекции. За да бъде честна цялата методика, цените се коригират когато са в плюс, но и когато са в минус. Напр. ако на някой материал му е паднала стойността с повече от 2%, съответно има корекция в минус, която пак се прави от възложителя.

Преразглеждането на цените трябва да бъде поискано писмено, с препоръчано писмо от възложителя в края на проекта – както казах, обикновено с окончателния разчет.

"Така или иначе България в момента трябва да намери свой собствен начин за корекция и той да бъде максимално бързо въведен. Нещата в България трябва да се случат на два етапа, като спешният може се случи по подобие на румънския модел – с министерско постановление, което би могло и служебното правителство да приеме. Ние в КСБ сме събрали информация за това какви са увеличенията в инфраструктурното, високото, водното строителство и можем да я предоставим, включително имаме и данни за увеличаване на цената на работната сила. След което да се мисли и за подобрен модел на люксембургския, който е коректно направен. При него би следвало да се заложи измененията до някаква минимална стойност, в рамките на инфлацията, да бъдат за сметка на строителната компания, а всичко, което е над тези проценти, да бъде изчислено по определена методика поотделно за всеки вид дейност", коментира инж. Качамаков ситуацията в България.

"Факт е обаче, че България трудно може да се сравнява с Люксембург. Имаме различие в стойностите на процентите на работна сила. Въпреки това съм на мнение, че можем да създадем наша обща методика с принципен подход, който е честен и защитава както строителните компании, така и възложителите. Напр. при намаляване на цените би спечелил и възложителят. Проблемът при нас са изходните данни, защото на практика в момента националната статистика не поддържа подробна информация за флуктуациите на материалите и суровините. Ако ние имаме такава база данни, която да се обновява на всеки три месеца, а защо и не всеки месец, бихме имали една добра основа за модел, който да работи без проблем", заключава експертът.

 


ОЗК
Еврохолд

От категорията

БАБХ забрани внос на свинско месо от Германия

БАБХ забрани внос на свинско месо от Германия-BABH-zabrani-vnos-na-svinsko-meso-ot-Germaniya_1737789797.jpg

„Първоначално цените на едро падат рязко и след определен период от време се ...

25 ян. 2025 | 09:22

Министър Тахов: Тазгодишната кампания по директни плащания ще стартира навреме

Снимка: Министерство на земеделието-Snimka--Ministerstvo-na-zemedelieto_1737734992.jpg

Дискутирани бяха новостите в нормативната уредба за прилагане на интервенциите ...

24 ян. 2025 | 18:09

Боршош: България и Мароко ще работят за по-голям туристически обмен

Снимка: Министерство на туризма-Snimka--Ministerstvo-na-turizma_1737628452.jpg

Министърът на туризма отбеляза богатството на българския туристически продукт – ...

23 ян. 2025 | 12:33

Лагард, ЕЦБ: Европа е изправена пред екзистенциална икономическа заплаха

Лагард, ЕЦБ: Европа е изправена пред екзистенциална икономическа заплаха-1435818993.jpg

На форума в Давос тя подчерта прекомерната бюрокрация и липсата на ...

24 ян. 2025 | 16:36

НАЙ-ВАЖНОТО

Темата удари оголените нерви на обществото, този човек не може да бъде законотворец

Валерия Велева: Игра на имунитети! Когато изнудваният става по-виновен от изнудвача

Валерия Велева: Игра на имунитети! Когато изнудваният става по-виновен от изнудвача-Valeriya-Veleva--Tsenata--koyato-DPS-shte-plati_1720968350.jpg

Допускам и още един момент - твърде възможно е Доган съзнателно да е решил да ...

25 ян. 2025 | 23:15

Републиканците в Конгреса наредиха строга проверка за харченето на всеки долар

Борислав Цеков: Доктрината Тръмп в действие! Държавният департамент спира парите на "София прайд"

Доктрината Тръмп в действие! Спират парите на "София прайд"-Doktrinata-Tramp-v-deystvie--Spirat-parite-na--Sofiya-prayd-_1737828928.jpg

Новоназначената администрация започна да публикува информация за милионите ...

25 ян. 2025 | 20:06

Решението за еврозоната не може да бъде изцяло политическо, поясни тя

Деница Сачева: Имунитетите никога не са били част от преговорите за кабинет
(Видео)

Деница Сачева Кадър: Нова тв-Denitsa-Sacheva-Kadar--Nova-tv_1737793988.jpg

Не е имало разговори за разпределяне на постове, заяви народният представител ...

25 ян. 2025 | 10:32

Дали депутат ще се откаже от имунитет, зависи от фината настройка на моралния му компас, коментира той

Д-р Орлин Колев: Депутатският имунитет играе важна роля, но не е абсолютен

Д-р Орлин Колев-D-r-Orlin-Kolev--Ima-seriozni-argumenti--che-prietite-promenite-v-ZSV-sa-protivokonstitutsionni_1737042612.jpg

"Народният представител трябва да е свободен да упражнява функциите си, а ...

25 ян. 2025 | 22:24

Дупката в бюджета е около 18 млрд. лв., обясни министърът на труда и социалната политика

Борислав Гуцанов: Няма да има увеличаване на данъците или спиране на социални плащания

Борислав Гуцанов Кадър: БНТ-Borislav-Gutsanov-Kadar--BNT_1737796947.jpg

Проверява се дали социалното министерство може да отпусне средства за ...

25 ян. 2025 | 11:18

Няма опасност замърсяването да достигне до бреговете на българското Черноморие

Боршош и Генов на извънредна среща заради петролния разлив в Черно море - няма опасност за България

Министрите Мирослав Боршош и Манол Генов Снимка: Министерство на туризма-Ministrite-Miroslav-Borshosh-i-Manol-Genov-Snimka--Ministerstvo-na-turizma_1737794503.jpg

Пътят на разлива подлежи на всекидневен мониторинг освен в България, но и в ...

25 ян. 2025 | 10:40

Тези, които пишат законите, грубо потъпкаха всяко чувство за справедливост

Скандалът! Доган пред Джейхан Ибрямов: Аз знам какво ще стане по-натам - ще убият Момчето ...

Ахмед Доган има намерение да убие Деилян Пеевски, става ясно от думите на свидетел по делото срещу Джейхан Ибрямов-Ahmed-Dogan-ima-namerenie-da-ubie-Deilyan-Peevski--stava-yasno-ot-dumite-na-svidetel-po-deloto-sreshtu-Dzheyhan-Ibryamov_1737741078.jpg

"Доган бил споделил на Ибрямов, че за цялостната предизборна кампания на ...

24 ян. 2025 | 19:30

Много хора се разочаровахме, на криво тръгнаха нещата. Да видим как ще продължат

Възмущение заради отказа на мнозинството да свали имунитета на Джейхан Ибрямов: Голяма грешка!

Възмущение заради отказа на мнозинството да свали имунитета на Джейхан Ибрямов: Голяма грешка!-Vazmushtenie-zaradi-otkaza-na-mnozinstvoto-da-svali-imuniteta-na-Dzheyhan-Ibryamov--Golyama-greshka-_1737795935.jpg

По голяма глупост ГЕРБ не е сътворявала, И ако продължават с безумни ...

25 ян. 2025 | 11:09

Как и колко време ще изтрае стабилността на мандатоносителя при тези изнудвания и този рекет?

Eвгений Миихайлов за правителството: Сянката на ДС и БКП дебне отвсякъде!

Eвгений Миихайлов за правителството: Сянката на ДС и БКП дебне отвсякъде!-1597560665.jpg

Единият коалиционен партньор е против приемането на Еврото? ;Вторият е против ...

25 ян. 2025 | 15:53