Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова е удостоена със специалната награда – грамота и медал, на Фондацията Андерс Чидениус и на Асоциацията на Института Чидениус за ролята на ЮНЕСКО и нейния личен принос за свободата на словото и медиите в борбата срещу насилието и екстремизма, съобщи БГНЕС.
Андерс Чидениус е финландски свещеник, политик и теоретик от времето на Просвещението, който пръв налага принципа на прозрачност и това дава основа на Закона за свобода на информацията, приет през 1766 година в Швеция (по това време Финландия е била част от Швеция).
ЮНЕСКО е единствената агенция в рамките на ООН, пряко ангажирана със защита на правото на достъп до информация, свободното изразяване на мненията и независимостта на медиите, като основни човешки права, гарантиращи активността, справедливостта и устойчивостта на обществото.
„Ръководената от г-жа Бокова ЮНЕСКО допринесе значително за свободното движение на информация – особено що се отнася до разпространението на законодателство, свързано с достъп до информация в над 100 държави. ЮНЕСКО работи успешно и за включването на правото за достъп до информация в целите за устойчиво развитие на ООН. Медалът е отличие за личното лидерство на генералния директор в защитата на свободния обмен на мнения, медийната грамотност и образование в рамките на международна общност, бореща с насилието и екстремизма“, се казва в мотивите на председателя на борда на Фондация Андерс Чидениус.
В дейността си Ирина Бокова винаги е подчертавала, че свободата на изразяване и свободата на медиите са сред най-важните ценности и постижения на съвременните демократични общества. Водена от това убеждение, тя обяви през април тази година известната британска журналистка и международен кореспондент на CNN Кристиан Аманпур за посланик на добра воля на ЮНЕСКО по въпросите на свободата на словото и сигурността на журналистите. Кристиан Аманпур получи признанието за „усилията си да се бори за правото си да упражнява своята професия без страх от заплахи и насилие и да допринася с тези свои действия за мира, устойчивото развитие, премахването на бедността и защитата на човешките права“. Аманпур е известна и с това, че е журналистката следвана от най-много световни лидери в Туитър.
По препоръка на ЮНЕСКО, ООН обяви 3 май за Световен ден на свободата на печата. През 2016 г. той ще се чества във Финландия като признание за създателя на „принципа на публичността“ Андерс Чидениус. Цялата 2016 г. е обявена от правителствата на Швеция и Финландия като годината, в която се честват 250 години от приемането на първия в света закон за достъп до информация. Честванията ще преминат под мотото „Правото да знам, правото да казвам“.