Проф. Боян Биолчев

Проф. Боян Биолчев:

Искам да видя една усмихната улица

13613 | 23 май 2015 | 17:38

Интервю на Теодора Йолчева за духа на 24 май и ценностите на българина


- Проф. Биолчев, кой е първият ви и най-съкровен спомен от 24 май? 

- Оркестърът от сребърни духови инструменти, които сякаш вече изчезнаха в наши дни. На тях свиреха само момичетата от Седма гимназия в София - училището, което аз съм завършил. Така че и до днес чувам тези звуци като филмова музика към образите в паметта ми.

 

- Казвате, изчезнали са тези сребърни музикални инструменти. Какво друго изчезна от този ден?
- Много неща са изчезнали. Но празникът, за разлика от куп измислени други дати - не. В крайна сметка в живота изчезват неща, които са ни радвали, но и такива, които са ни досаждали до смърт. Но това е животът - не всичко, което идва, ни радва, и не всичко, което си тръгва, трябва да ни огорчава. Най-важното е, че 24 май остава като единствения български празник, който се приема от всички, независимо от капризите на историята и непостоянството на човека. Този ден искри в съзнанието ни като икона.

 

- Извън днешните венци и тържества отдаваме ли значимото на българската просвета и култура в ежедневието си?
- Празникът се отбелязва с пъстри букети, но за съжаление в делника във вазите на образованието няма цветя. Пълни са само със забравени думи и декларации като езически заклинания, които важат еднократно.

 

- Финансите се изтъкват като основна причина за сравнително ниското стъпало, на което образованието и културата у нас се намират. Безпаричието ли е основната ни болест?
- Казвате, образованието и културата са на ниско ниво. Точно с това няма да се съглася! Може би организацията, може би някои вътрешни процеси - да. Но какво значи култура и образование - преди всичко хора, светли личности, нестандартни умове. А ги има. България има прекрасни учени, великолепни педагози. Обидени и огорчени от неестествено ниския статут, в който са поставени. Има у нас от кого да научиш нещо, и то най-доброто. А пък културата - тя е преди всичко късметът да се ражда талант. А в това отношение България наистина не е ощетена. Нека не посягаме на това! Някой ден, вместо да употребяваме като мантра фразата „културата запада“, замислете се колко творци познавате и какви хора са те и как присъстват във вашето съзнание. Трябва да бъде ясно - не културата върви надолу, а все по-голяма част от българския народ върви извън нея.

 

- Как може да бъде поправено това? Около 24 май излязоха поредните тъжни статистики за това колко малко чете българинът, колко рядко заделя няколко левчета за театър, изложба или концерт.
- Това с постановления „отгоре“ не става. Искам да ви убедя в едно нещо. Ако пускат във „Филиповци“ 24 часа по високоговорители Моцарт, културното равнище няма да се промени. Културата представлява преди всичко възпитание, а образованието е най-високата степен на възпитанието. Всичко се свежда до създаването на хора, които ще имат чувствителност за духовността, а ако не могат, поне съзнание за собствената простотия. Благодарение на образованието сме тук, където сме, макар и несъвършени. Махнете писмеността, махнете великия шанс на сътворението на тази уникална образователна система, която е създал св. Климент Охридски, и помислете какви щяхме да бъдем! Бежанци в лодка в океана на безсмислието. Това, което сме получили, което честваме на този празник, винаги е било нашият спасителен мост към озарението на ума.

 

- Вие сте представител не само на академичните, но и на писателските среди у нас. Как оценявате младото поколение български автори? И на изпита за гимназия се падна Мирослав Пенков, който е само на 33.
- Много се радвам на това нещо! По няколко причини. Една от тях е заради уникално досадната участ на моето поколение, когато ни затваряха в „Кабинет на младия писател“ като в педагогическа стая. Така си и останахме все млади, докато изведнъж се оказа, че младите са вече други (смее се). Основополагащо в развитието на една култура е, че понятието „възраст“ не е с решаваща роля. Нито пък „кой кой е“. Всеки писател е дебютант с всяка своя книга. Непрекъснато трябва да се доказваш, че си на върха. На Своя или Националния - според дарбата. В писателското поприще няма трудов стаж. Човек може да усъвършенства способностите си, но не може да си ги набави. Талант под наем няма.

 

- Небрежен ли е съвременният българин към езика си?
- Българинът не е безхаберен към езика си. Ако застанете дори в най-ниска социална среда, ще усетите какво метафорично чувство за хумор имат някои хора „от низината“, понякога опростачено, но изключително точно. Играят с думата, целят десетата от секундата, когато тя ще има най-големия ефект. Българинът ползва езика, за съжаление, в по-силна връзка с емоционалното си състояние, отколкото с разума, и лесно преминава от закачливата метафоричност към грубото замерване с обиди и квалификации.

 

- Как оценявате езика на политиците?
- Политиците нямат отделен език. Българският е един за всички, а държавниците трябва да се самонаблюдават как го говорят.

 

- Много родители питат - как да науча детето си да обича четенето във века на таблетите и смартфоните?
- Просто да чете на таблетите и смартфоните! Словото е едно и също.

 

- Кое е последното българско произведение, което прочетохте и ви впечатли много?
- „Калуня-каля“ на Георги Божинов. Това е уникален роман, той е ясна илюстрация на това що е ценност в художественото слово. Можеш да го затвориш в шкаф, можеш да го откриеш след 20 години в кашон на бабичка продавачка на стари книги и големият текст веднага да се ражда за нов живот, независимо от новото време и новите хора. Тази книга пренарежда много неща от днешния ден назад. Тя е създадена от творец, който почти е умирал от глад, когато я е писал. А къде са сега купищата сити, луксозни, „хранени“ томове хартия…

 

- „Калуня-каля“ е приказка за Априлското въстание. Възрожденските ценности като че ли трудно пътуват до съвремието. Ако продължим разговора за децата и четенето, много от младите хора днес намират езика на Ботев и Вазов за архаичен, творчеството им не можело да ги докосне именно заради него.
- Внушенията, че един национален художествен говор става негоден с времето, издават краткосрочност на мисленето на формулиращия. Подобна теза трудно би могла да обясни защо днес възприемаме Аристотел и Шекспир като съвременници на духа, а претенциозното бездарие ни дразни като невзрачен фосил, въпреки че е създаден днес. Ключът е образованието въпреки всичките му грехове, при всичките му залитания, с целия наивитет, възторжен или преднамерен. Само образованието поддържа историческия културен пласт жив. Имаше едни растения, които живеят с корени във въздуха. В културата такова растение няма.

 

- Какво най-много поддържа ценностите на българина днес?
- Може би разочарованието и дори болката от бита объркват представата „що е ценност“ и дребнотемието на живота залива духовната област, облечено в изречението, че „днес няма ценности и всичко запада“.
Поначало като нация имаме склонността да се вайкаме, ако не са ни ядосали достатъчно, за да се сбием. Но пък е хубаво да ни ядосват навреме, за да не изпадаме в униние. Просто не се притеснявам да се повторя - гледай към хората с високо чело, с ярка чувствителност - в тях се съхраняват най-фините нишки, фибрите на културния ни ген. Някога варварите, навлизайки в античните градове, са чупели носовете на скулптурите, за да изразят превъзходство. И какво - останало е живо изкуство в скулптури без носове, а от варварите - мъртъв къс отчупен мрамор.

 

- Наскоро бях в Копривщица, разглеждахме музеи и си говорехме с приятели - как така някога най-умните, образовани в чужбина богати хора са се впускали в „народните работи“, а днешните такива българи бягат от политиката. Сякаш добрите хора ги е страх, че ще се изцапат.
- Друго време просто. Тогава периодът е следвъзрожденски, чувствата за общност са по-силни, вярата в доброто е съкровена, приглушен е народностният ни скептицизъм. Днешното време никак не може да се нарече следвъзрожденско. Напротив - ние сме след едно собствено средновековие с всичките му парализиращи естествените пориви на човека последствия. И ефектът е видим. Историята показва, че това не е неизлечимо, но колкото по-дълбоки са културните корени на един народ, толкова по-кратки са неговите средновековия.


- Какво ви прави оптимист за бъдещето на България?
- Избягвам да мисля в параметрите на оптимизъм и песимизъм, тъй като наблюдавам с открит поглед нещата и се опитвам да разбера какви са. Да видя ясно и непреднамерено реалния факт. Не може да обявиш жирафа за оптимист, защото му е дълга шията, а къртицата - за песимист, защото живее под земята.

 

- В този ред на мисли с какво 24 май е по-добър, различен от този, който си спомняте от Седма гимназия?
- Няма по-добър или различен 24 май, той е един. За себе си - намерил съм свое късче истина. Сега ще излезе, че след като иронизирах и песимизма, и оптимизма, всъщност съм оптимист.

 

Винаги съм усещал у човека големите категории. Любов, приятелство, преданост, умението да съчувстваш… И все ми се струва, че другите големи категории - омраза, завист, подлост, безчувствие - като че ли са по-слаби, защото по-бързо прегарят, понякога и заедно с човека, у когото непокътнато остава само онова, което още трескаво диша и ламти за повече.

 

- Какво бихте пожелали на българите за празника?
- Избягвам пожеланията, тъй като се притеснявам от клишетата. Но ще се радвам, ако на празника видя една усмихната улица. 


 


БСП
Еврохолд

Още по темата

Проф. Боян Биолчев е роден през 1942 г в София. Следва полска филология в Ягелонския университет в Краков, а през 1969 г. постъпва като асистент в СУ, от 1996 година е професор. В продължение на два мандата (1999-2007) е ректор на СУ. Автор на над 200 научни публикации: монографии, студии, статии, предговори, научни съобщения, както и на множество книги. Сценарист е на 6 игрални и 2 документални филма. Сред най-известните му книги са сборникът „Сатурнов кръг“ и романът „Амазонката на Варое“.

НАЙ-ВАЖНОТО

Единственото, което трайно нараство, е външният дълг, заяви лидерът на ГЕРБ

Борисов в Дулово: Искам д-р Юксел Ахмед да е депутат! Да знаем какво са правили агентите на ДС!

Борисов в Дулово: Искам д-р Юксел Ахмед да е депутат! Да знаем какво са правили агентите на ДС!-Borisov-v-Dulovo--Iskam-d-r-Yuksel-Ahmed-da-e-deputat--Da-znaem-kakvo-sa-pravili-agentite-na-DS-_1728722041.jpg

Работих с едни шарлатани, които се докопаха до властта, и България от стабилна ...

12 окт. 2024 | 10:22

Стотици жители на най-оживеното селище в Руенския балкан обявиха президентът Георги Първанов за почетен жител

Зафиров в Снягово: Край на бастионите в политиката, има спешна нужда от обединение за България

Зафиров в Снягово: Край на бастионите в политиката, има спешна нужда от обединение за България-Zafirov-v-Snyagovo--Kray-na-bastionite-v-politikata--ima-speshna-nuzhda-ot-obedinenie-za-Balgariya_1728719467.jpg

Всичко около нас дими. Време е политиците да обърнат гръб на егоцентризма и да ...

12 окт. 2024 | 10:46

Душата ми се къса, но никой не беше достатъчно близо, за да направи каквото и да било, добави Иван Лечев

Иван Лечев за смъртта на Кирил Маричков: Просто падна от сцената, без никакъв жест на самосъхранение

Иван Лечев за смъртта на Кирил Маричков: Просто падна от сцената, без никакъв жест на самосъхранение-Ivan-Lechev-za-smartta-na-Kiril-Marichkov--Prosto-padna-ot-stsenata--bez-nikakav-zhest-na-samosahranenie_1728718000.jpg

"Говорихме с Кирил, че може би вече е време да слезе от сцената, но той ...

12 окт. 2024 | 10:25

Музиканти, творци, общественици и политици изразиха скръбта си за загубата на роклегендата

България скърби! Лили Иванова за Кирил Маричков: Почивай в мир, приятелю! Твоето творчество остава!

Лили Иванова за Кирил Маричков: Почивай в мир, приятелю! Твоето творчество остава!-Lili-Ivanova-za-Kiril-Marichkov--Pochivay-v-mir--priyatelyu--Tvoeto-tvorchestvo-ostava-_1728720296.jpg

Кирил Маричков ой е комплексна личност - и композитор, и музикант, и убийствен ...

12 окт. 2024 | 11:03

Светия Синод призова за „усърдна молитва” преди поредните парламентарни избори

Епископ Тихон: Българските политици нямат страх от Бога

Епископ Тихон: Българските политици нямат страх от Бога-Episkop-Tihon--Balgarskite-polititsi-nyamat-strah-ot-Boga_1728747453.png

Преодоляването на тази криза е един национален проблем. Там трябва да бъдат ...

12 окт. 2024 | 18:32

Трябва да намерим някой да го гръмне (става дума за Пеевски), казал Ибрямов на Тодоров

МВР ще проверява Доган за признанията на Джейхан Ибрямов, че иска да убие Пеевски

МВР ще проверява Доган, заради думите на Джейхан Ибрямов, че иска да убие Пеевски-TsIK-registrira--DPS-Novo-nachalo--na-Peevski-i-otkaza-na-DPS--Dogan-uchastie-vav-vota_1726077134.jpg

Ибрямов споделил с Тодоров, че “Доган казал, че няма да е все така”, “готови ...

11 окт. 2024 | 21:04

Не мога да повярвам, че Кирчо Маричков вече го няма, тъгува Стоянов

Петър Стоянов за Кирил Маричков: Как ще ни липсва! Спи в мир, приятелю!

Кирил Маричков и Петър Стоянов-Kiril-Marichkov-i-Petar-Stoyanov_1728713010.jpg

Сред най-големите в рока, човек с убеждения и старомодна почтеност и чувство за ...

12 окт. 2024 | 08:52

Неочаквани обрати на изборите прогнозира социологът Боряна Димитрова от агенция "Алфа Рисърч"

Боряна Димитрова: Изненадите ще дойдат от периферията на политическия спектър, а не от центъра

Боряна Димитрова: Изненадите ще дойдат от периферията на политическия спектър, а не от центъра-Boryana-Dimitrova-s-prognoza--Rotatsiyata-v-upravlenieto-shte-se-osashtestvi-i-nyama-da-ima-izbori-2-v-1_1707549496.png

Експертът допуска възможността за значителна гражданска мобилизация в отговор ...

12 окт. 2024 | 12:33

Идиотите в Киев си въобразяват, че Москва ще преговаря с тях

Руски политолог: Да заселим степите на Украйна с колонии от германци, сърби, българи...

Ростислав Ишченко-Rostislav-Ishchenko_1728674662.jpg

Украйна иска "примирие", за да се подготви за нова война с Русия. ...

11 окт. 2024 | 22:23