- Г-н Левсли, как вървят преговорите с българското Министерство на енергетиката за промяна на дългосрочния договор между НЕК и „Контурглобал Марица-изток 3“ за намаляване на изкупните цени на енергията?
- Много съм удовлетворен, че за първи път от три години ние наистина имаме конструктивни преговори както с правителството, така и с НЕК. Наистина смислените дискусии започнаха през декември. Те бяха проведени в атмосфера на доверие, на уважение от двете страни и ние наистина постигнахме много голям прогрес. Но въпреки това към днешна дата все още не сме постигнали споразумение.
- Кои са спорните моменти, заради които все още нямате споразумение?
- Всеизвестно е, че правителството иска да намали цените по споразумението. Както при всяка бизнес дискусия, едната страна иска нещо и другата иска нещо. Първото предложение, което правителството направи, е НЕК да изплати цялата сума, която дължи на нашата компания. Основната дискусия в момента се състои в това: след като ние подпишем договор, как НЕК ще успява да плаща намалените цени, за да не се окажем след 12 месеца в същата ситуация - след толкова продължителни преговори. Това не би устройвало нито нас, нито правителството, нито НЕК. Всъщност това е ключът към спорните точки в момента. Нямаме гаранция или поне ние не виждаме как НЕК ще ни плати.
- Досега НЕК издължи ли ви се?
- Всъщност компанията ни плаща всеки месец някакви суми и мога да потвърдя, че прави всичко по силите си. Но сумите са далеч недостатъчни и много по-малки от фактурите, които издаваме и от това, което ни дължи. Ако НЕК изобщо не ни плащаше, отдавна щяхме да бъдем в съда на арбитраж и нямаше да имаме никакви конструктивни дискусии, каквито водим сега.
- След меморандума за разбирателство, който подписахте на 20 февруари, се очакваше, че натрупаните задължения ще бъдат платени и ще останат само текущите.
- Да, така е. Но на нас са ни необходими гаранции, за да сме сигурни, че няма пак да се трупат вземания.
- Как си представяте тези гаранции - банкови, писмо от министъра, нещо друго?
- Правителството признава, че нашата молба е смислена. В момента обсъждаме различни форми, под които да получим такива гаранции. Само това мога да кажа засега.
- Вярно ли е, че става дума за 20% сумарно намаление на изкупната цена на тока от ТЕЦ „Контурглобал Марица-изток 3“? Тази информация е от неофициален източник.
- Повече от година се говори за 30% намаление на цената за ТЕЦ „Ей И Ес Марица-изток 1“ и 20% за „Марица-изток 3“. Няма нужда да го потвърждавам. Съществува много значителна разлика в цените, по които двете американски централи произвеждат електричество. Нашата цена е с 30% по-ниска. Така че, ако другата централа се съгласи на намаление с 10%, би било пропорционално и справедливо ние да се съгласим на 7%. Ако тя би приела 20%, за нас би било разумно и логично да се съгласим на 13%. И ако тя приеме 30% намаление, за нас ще бъде адекватно 20%.
- Тези дни министър Теменужка Петкова каза пред „Преса“, че споразумение с „Ей И Ес“ вече е постигнато и остава само с вас да бъдат уточнени последните детайли. Но тя числа не спомена.
- Не е удачно да коментирам конкретни цифри, в момент в който все още текат преговорите. Цялото това предоговаряне отнема толкова време, защото има много заинтересовани страни. Нещата не опират само до мен и изпълнителния директор на НЕК. Тук от страна на държавните органи са ангажирани и БЕХ, и правителството, и обществото, тоест потребителите. В крайна сметка всички тези страни трябва да бъдат доволни и да имат полза от това, което ще се постигне като споразумение. От наша страна също има няколко звена. Ние имаме компания майка, борд на директорите и много кредитори, които също трябва да одобрят абсолютно всички ангажименти, които поемаме. Този процес става доста разтеглен във времето, защото всички заинтересовани страни трябва да постигнат съгласие и да вземат общо решение.
- С какъв мотив една компания, която има изряден договор, може да се съгласи за намаляване на изкупните й цени?
- Причината главно е в това, че енергийният сектор в страната не работи. Не функционира. Една от опциите, разбира се, би била да кажем: „Това не е наш проблем.“ Ние стриктно спазваме ангажиментите си, споразумението. Произвеждаме евтина и екологично чиста електроенергия, така че нас това изобщо не ни касае. Но вероятно това не е най-конструктивният подход. Ние сме много важна част от икономиката. Искаме държавата да се развива добре. Искаме придобивките на хората да растат. И искаме България да се превърне в една по-здрава и развиваща се икономика. Ако правителството просто беше дошло при нас, за да ни каже: „Моля ви, намалете си цената“, ние вероятно щяхме да кажем: „Не!“ Но ние наистина виждаме, че това правителство предприема конкретни мерки да разреши един проблем, който съществува през последните пет години.
- Какво ще поискате в замяна?
- Основното е да ни бъдат изплатени дължимите суми и да имаме гаранция, че това ще става и в бъдеще, въпреки че също така продължаваме да търсим и други компенсаторни механизми
- Вариант ли е удължаване на срока на дългосрочния договор за задължително изкупуване на енергията?
- Ние предложихме няколко различни схеми за предоговаряне на споразумението. Това беше една от тях, но не се прие от правителството, така че в момента не се планира.
- Другата идея беше да се повиши натоварването на блоковете.
- Много неща обсъждахме, но няма смисъл да се връщаме към детайлите, някои от които са доста специфични и неразбираеми за неспециалисти.
- При постигане на споразумение ще оповестите ли в замяна на какво се намаляват цените?.
- Ако подпишем споразумение - все още има голямо „ако“, ще координираме това с правителството и заедно ще излезем с адекватен отговор.
- Очаквате ли това да стане до 31 март?
- Надявам се, но има и риск да не се случи.