300 лева минимална пенсия бе наше искане. Това обаче не е договорката между нас и ГЕРБ, тя е по-различна и ще стане ясна, когато в пълния си вид се публикува споразумението.
Това заяви в ефира на сутрешния блок на БТВ Искрен Веселинов от ВМРО, новоизбран депутат от коалиция "Обединени патриоти".
„Имахме заявка за 300 лв. минимална пенсия, искахме подкрепа, за да управляваме с тази заявка, след като не получихме необходимия брой гласове, очевидно се търсят компромиси”, коментира той.
Според него важното е, че започва политика за размразяване на доходите и преосмисляне на затягането на коланите и на философията „постна пица”.
"За нас е важен принципът – за нас е важно да се преразгледа принципът на доходите и да се помогне на хората, които са в най-уязвимо положение. Мерките ще засегнат около 2/3 от пенсионерите и ще бъде осезаемо", изтъкна той.
"Факт е, че заложихме на методи за повишаване на приходите и темата за пенсиите ще се води още веднъж, когато се види, че предвидените мерки вече дават резултати", добави политикът. На въпрос дали патриотите не са направили прекалено много компромиси относно предизборните си обещания, Веселинов отговори: "Ако бяхме спечелили изборите, нямаше да ни се налага да търсим чуждо одобрение и щяхме да спазим без компромис всичките си обещания. ГЕРБ са също толкова недоволни от това, което правят по темата доходи, колкото и ние".
Най-важните приоритети вече са договорени с ГЕРБ. Това не означава, че сме направили компромис с обещанията ни.
Преосмисля се понятието "замръзяване на доходите", посочи политикът. „Бюджетът събира повече приходи отколкото са предвидени. Няма да се вдигат само минималните пенсии“, увери Веселинов.
На въпрос откъде ще дойдат допълнителните пари за увеличението на пенсиите, той отбеляза, че това ще стане от повишаването на приходите. Дори в момента бюджетът събира повече пари, отколкото е предвидено в разчетите, отбеляза Веселинов.
Нищо не е договорено, докато не е договорено всичко. Докато не подпишем споразумението, няма да даваме подробности по него, обобщи той преговорите с ГЕРБ до момента.
По повод новото управление и форматът му, патриотът каза: „Партиите имат механизми за вземане на решения. Няма да видите полууправление, както с РБ“, увери той.
Веселинов отговори на няколко въпроса за подписите под „брачния договор“ за управлението.
„ОП е формация, която се представлява от трима души. Под споразумението ще има три подписа. Това няма да попречи на изпълнението на ангажиментите, които поемаме. Ако те се изпълняват няма да има проблем с управлението“, каза Искрен Веселинов.
„Голямата част от ценностите ни с ГЕРБ са общи. В сферата на сигурността на практика нямаме различия. Относно упреците, че ГЕРБ са откраднали много от добрите идеи на ОП. това сега помага. Добрите идеи нямат бащи, а е важно как ще се изпълнят. Властта не е фетиш за нас. За министерства ще се говори след Великден“, посочи Искрен Веселинов.
„Всички политически партии трябва да подкрепят важните за държавата неща. Трябва да спре сериозната конфронтация, която виждахме в предишния парламент“, призова той.