Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите.
Кожи, барабани, кравешки хлопки говорят на древен език, съхранил чара си до наши дни. Но Европейският фестивал на зооморфните маски е не само празник на миналото, а и възможност за укрепване на чувството за принадлежност към културно наследство на цяла Европа. И нашите кукери бяха там, естествено.
Освен тях имахме още един свой човек. Пепи Нешева, представител в България на Академия италиана дела кучина дори разкри тънкостите на нашата кухня там.
Тя сподели и как животинските гиздила на чаушите от Разлог са дефилирали с кукери от още 11 страни. Пепи е разказала пред гастрономите в Исерния що за чудо е разложката капама.
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото й любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история.
Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните платна в типично български стил, ами се е втурнала да трупа още вдъхновяващи впечатления. Петя разказва за хамама, който е открила в джамията Хасан Втори в Казабланка - луксозно и почти тайно място, непознато дори за местните хора.
Художничката се е превъплатила в мароканска версия на Принцът и просякът в два различни хамама. Вторият е в предградие на Рабат, където ходят бедняците и трябва да си носят дори пластмасово столче и леген. А що за чудо е мароканският влак, ще разберете от нея в следващо издание на Покана за пътуване.