"Не смеят, никой политик от управляващата коалиция, некоалиция или сглобка, никой от лидерите не смее да вземе ясна и категорична позиция и ангажимент, че монументът ще бъде демонтиран."
Това заяви пред БНР относно съдбата на Паметника на съветската армия Иван Сотиров, политически наблюдател и анализатор, бивш заместник-председател на СДС и бивш депутат.
1993 г. имаше такава процедура и ако правителството на Беров не беше изпратило полиция да спре работите по демонтажа, паметникът щеше да бъде премахнат. Това мнозинство е от три месеца на власт и "паметника можеше да го няма, ако имаха куража да вземат ясна и категорична позиция".
Виждаме прехвърляне на топката, коментира Сотиров в предаването "12+4". Според него от поведението на областния управител и на правителството е видно, че преместването се отлага за след изборите, затова "сега е моментът да бъде упражнен граждански натиск".
"Ако те не го направят преди изборите, след изборите съм скептичен, че ще се случи нещо."
По думите му присъствието на този паметник е "унизително за националното достойнство" и "белег на колониална зависимост", защото доминира над националните символи, докато същевременно нямаме мемориал на български владетел.
"София се е превърнала в съветско-руски гробищен парк – и улици, и монументи."
Иван Сотиров изрази мнение, че има страх както на българските институции, така на партии, които се заявяват като евро-атлантически.
"Сега виждаме, че тези хора в разрез и с националното достойнство, и с евро-атлантическите приоритети, продължават да се съобразяват и да треперят – да не им се скара руският посланик или от Москва да не им направят забележка, или да не загубят вот на т.нар. русофили."
Няма как да искаш да се харесваш и на едните, и на другите – и на тези, които искат премахването, и на тези, които искат запазването на паметника, изтъкна той.
"Има линии, които не се погазват."
"Ако искаме да бъдем като ЕС единни, трябва да имаме и еднаква оценка за историята и престъпленията", подчерта Сотиров във връзка с днешния общоевропейски ден за почитане на паметта на жертвите на тоталитарни режими.