Френската крайнодясна партия "Национален сбор" победи още на първия тур на парламентарните избори, произведени във Франция. Тя спечели директно още на първия тур в 39 избирателни окръга от общо 577 в цялата страна, съобщава френският в. "Монд". Справката, качена в сайта на в. "Монд", показва, че в списъците има и две българки - кандидати за депутат от партията.
В 1 окръг на департамента Ло кандидатка с името Славка Михайлова от "Национален сбор" получава 23,06 процента и се класира на втория тур срещу кандидати на десницата и на лявото обединение.
А във 2 окръг на департамента Сен е Марн на първо място е кандидатка с името Иванка Димитрова от "Национален сбор", която получава 35,06 процента и се класира за втория тур срещу кандидати на президентската и лявата коалиция.
С Иванка Димитрова Епицентър. бг се срещна още преди две години, когато беше издигната за кандидат-депутат от партията на Марин Льо Пен "Национален фронт" (сега "Национален сбор").
Ето какво ни разказа тогава Иванка Димитрова:
"Казвам се Иванка Димитрова. Родена съм в България. Имам българско гражданство. От 32 години живея във Франция, откъдето също имам гражданство. Там съм работила около 15 години в системата на образованието. В момента работя и като преводач на правосъдната система във Франция. Тъй като имам повече свободно време, от няколко години се занимавам по-активно с политическа дейност. Включих се в редиците на партията на Марин Льо Пен, тъй като след дълги наблюдения реших, че в тази партия намирам идеалите, на които винаги съм била привърженик".
Тя смята, че в сегашния контекст – политически, социален не само във Франция, но и в Европа, трябва да се направи промяна във възгледите на управляващите, чрез които да се поеме по-друг курс от сегашния напълно либерален, глобализационен , който не отчита специфичните елементи на всяка националност и традициите на всеки народ.
„За мен както българските, така и френските традиции са много важни. Те трябва да бъдат запазени. Това е и основната причина, поради която се включих в тази партия“, казва Иванка Димитрова.
- Каква позиция заемате в партията на Марин Льо Пен, г-жо Димитрова?
- От една година имам ниско ниво на длъжност в самата партия, отговорник съм на един кантон, което отговаря на нивото на тукашната община. Тази година в партията предложиха кандидатурата ми за депутатските избори на 12 и 19 юни. В момента активно развивам президентската кампания, тъй като в неделя е вторият кръг на изборите. След което започваме работа по парламентарните избори. В България вие сте първите които научавате, че аз, една българка, ще се явя като кандидат-депутат на изборите във Франция - все още не сме обявили официално имената си.
- Какви са шансовете?
- Реални, не плътни, но реални. Много зависи от конфигурацията, която ще се получи след втори кръг на парламентарните избори. На президентските избори също имаме реални шансове и много се надявам, че ще победим.
- Е, да бъдем реалисти, разликата с Макрон наистина е малка, но няма да позволят на Марин Льо Пен да победи.
- Да, така е. Но може би след втория тур френският народ ще позволи да се даде на партията на Льо Пен малко повече представителност в парламента. Защото при 10 милиона гласа на миналите избори преди 5 години, партията на Льо Пен получи 6 места при 577 места в парламента. Такава е системата там. Тя е елиминационна, не пропорционална. Затова е по-трудно, но се надяваме тази година да имаме възможно най-мощна парламентарна група.
- От колко депутати?
- За да има парламентарна група, трябва да има най-малко 15 души от една и съща партия.
- Тоест, очаквате вие да бъдете една от тези 15 депутати във френския парламент?
- Да. В района, в който аз се кандидатирам, успехът много зависи от конфигурацията. Мисля, че имам реални шансове да стигна до втори тур - трябва да се получат поне 12,5% не от тези, които са гласували, а общо гласоподавателите. Ако кандидатът ги няма на първи тур, то първите двама се класират за балотаж.
- Как се приема във Франция, че българка кандидатства за депутат в техния парламент?
- Нямат проблем. Французите са много широко скроени хора. В парламента има много хора с друг произход. Родината е там, където са родени децата ти. А моите три деца са родени във Франция. Едновременно с това обичам и милея за родината си България. Затова и съм в политиката, искам на моите деца и на децата на другите, да остане родина с нормални условия за живот. Каквото мога аз да допринеса, колкото и да е малко, то все пак е камък в сградата, която се строи.
- А децата подкрепят ли ви?
- Абсолютно, да. Съпругът ми също. Най-големият ми син е на 30 години и е инженер по информатика. По-малкият е кинезитерапевт, завърши в България. А последният – сега ще кандидатства в университета, най-добрият във Франция, за подготовка на външнотърговски дипломатически кадри.
- Лесно ли беше вписването ви във френското общество преди 32 години?
- Не бих казала. Мисля, че вписването на всеки човек в среда, в която не е расъл, е трудна – дали това ще е в друга държава или даже в същата, когато се преместиш от един регион в друг, винаги има едно адаптиране, напасване, което трае няколко години. За мен не беше лесно, защото аз съм добронамерена, никога не съм се възползвала от финансовите привилегии, които имат мигрантите, винаги съм работила и съм се опитвала да се впиша в техните норми на живот, които са много различни от нашите. Това ми е коствало много. Моите деца са възпитани в любов към родината си Франция и с памет за корена си България.
- Знаят ли български език?
- Да, и тримата. Много често си идват в България.
- Какво смята френското общество за войната в Украйна?
- Французите са загрижени за трудностите, които срещат украинците в нормалния си живот - не се опитват да се простират по-нататък, да правят политически анализ на тази война, нито за началото, нито за развитието ѝ. Опитваме се да сме възможно най-хуманни и с каквото може да помогнем на тези, които страдат сега, и с каквото можем да помогнем войната да приключи най-бързо. Във войната няма печеливши, има загубили.
- Има ли разделение по отношение на войната, както е в България?
- В официалните изявления няма такова разделение. В обществото хората си задават въпроси, но те са на персонално, на лично ниво. Разбира се, създават си образи на Зеленски и Путин с критики и с одобрения повече за единия, по-малко за другия. Но са критични и към двамата.
- Марин Льо Пен казва, че Франция трябва да е еднакво отдалечена от великите сили в момента. Това ли е печелившата стратегия?
- Русия е огромна сила, казва Марин Льо Пен - огромните сили, каквито днес са Русия, САЩ, Китай, са единици, с които трябва да бъдем на еднаква дистанция. Не бива да се привилегирова тази или онази от силите. Това, което политически целим в нашата партия, е да се постигне до такава степен независимост на Франция, която е технически екипирана и много мощна, че тя да бъде страна, която да може да регулира геополитически процеси. В партията на Марин Льо Пен е водещо мнението, че Франция трябва да запазва взаимното уважение с всички сили, като се отчитат положителните и отрицателните елементи с еднаква мярка към едните и към другите.
- Има ли удари под кръста в процеса на кампанията?
- В момента ужасно много са ударите срещу Марин Льо Пен. Всява се страх у хората, ако тя победи. Един от големите вестници във Франция излезе със статия: „Ако изберете Марин Льо Пен, внимавайте, защото на другия ден ще се пуснат 45 атомни бомби като тази над Хирошима през ВСВ. Тя ще държи копчето на ядреното оръжие”. Всява се страх. Самата Марин Льо Пен, откакто пое ръководството на партията, леко измени курса ѝ. Това вече не е партия за провокации, както беше по времето на баща ѝ. Това вече е партия, която има за цел да стане всенародна и да води политика, която да бъде в услуга на французите, независимо от техния произход, вероизповедание и статус. Нейната политика цели французите да намерят равноправие, да намерят достъп до политиката, защото те са изключително отстранени от политическия живот. Със сегашните методи, които се използват в политическата пропаганда, ние избираме някого и след това той има пълното право да прави, каквото иска. Парламентът обикновено се избира веднага след президента, при което президентът има мнозинство. Макрон имаше смазващо мнозинство и парламентът в тези в 5 години се превърна в едно регистрационно ниво
- В България го наричаме „гумен печат“.
- Същото е и във Франция.
- Какъв знак ще даде фактът, че Макрон вероятно ще спечели втори мандат като президент?
- Това значи, че Франция ще продължи да се събужда. Може би това е последният ѝ шанс да въведе поведенческо поведение, което да бъде насочено към хората като цяло. Много трудни още 5 години ще преживеем, ако отново изберат Макрон, защото неговата либерална политика има и добри страни, но за френския народ и за народите в Европа тази политика не е добра. България като европейска страна ще бъде принудена да се подчинява на решенията, които се взимат в Европа. И тези решения, идвайки от Макрон, са много глобалистични, ще засегнат и България. Тя ще продължи да бъде приемана като страна от последния европейски вагон
- Предстои ли ви тежка кампания?
- Много тежка е и в момента. След като премине еуфорията от изборите, започваме медийна кампания. Най-трудната част е убеждаването на хората, те са с предубеждения от това, което чуват. Те не чуват теореми, които да се доказват, а аксиоми - това е така, не ми задавайте въпроси. Моята работа е да убедя хората, че аксиомата не е вярна.