Европа се променя и България трябва да знае къде ще стои в тези процеси. България трябва да бъде активна и да търси съюзници.
Това каза кандидатът за президент на коалиция „КАЛФИН-ПРЕЗИДЕНТ“ Ивайло Калфин по време на лекция, посветена на външната политика пред представители на Българско дипломатическо дружество и Национална асоциация по международни отношения.
Калфин предупреди, че една от основните заплахи пред България е ЕС да тръгне на различни скорости, да се затвори в по-малката общност на страните основателки. „В Европа проблемът не е как да излезе Великобритания, а как да не се разпадне ЕС“, бе откровен Калфин.
„Колкото по-пасивни сме на Балканите и в Черно море, толкова по-редки са посещенията на високо равнище във Вашингтон и в Москва. През последните години нямаме посещение нито там, да канят българския премиер или президент, нито тук. Колкото по-пасивни сме, толкова по-неинтересни сме“, каза още Калфин. Той заяви, че България има основанията и за Югоизточна Европа и за Черноморския регион да води активна политика, защото „такава е историята, географията ни, такива са възможностите на България“. През последните години загубихме инициативата, посочи той.
Калфин подчерта, че регионът, в който живеем, нито е лесен, нито тенденциите през последните години са добри, но България може да се противопостави на тези тенденции чрез по-активна политика в региона. „Ролята на България в региона би трябвало да бъде такава, че да се противопоставим с политика на геополитическите процеси. Ролята на България не е да морализаторства, да поучава, членове сме на ЕС и НАТО и това не подлежи на преразглеждане. Това не ни пречи, а ни дава повече инструменти да имаме активна политика на Балканите и в Черно море“, заяви Ивайло Калфин.
Кандидат-президентът на АБВ критикува и политиката на ЕС по отношение на миграцията, която в последните три години на практика стимулира каналджийството.