Единодушно с 208 гласа „за“ парламентът удължи с три месеца срока на действие на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната. В мотивите към решението се посочва, че удължаването на срока е продиктувано от нуждата от допълнително време за изслушване на институциите и получаване на допълнителна информация за проблемите, предмет на работа на комисията, както и време за цялостен анализ на събраната в процеса на работа информация и необходимостта от технологично време за изготвяне на заключенията в доклада.
Решението за създаване на временната комисия бе взето на 11 декември по предложение на народни представители от "Продължаваме промяната - Демократична България". За председател на комисията тогава бе избран настоящият министър на околната среда и водите Манол Генов.
В хода на дискусията, продължила близо два часа, народните представители дебатираха по въпроси, свързани с химичния състав на водата, отношението към нея като природен ресурс и богатство, до нуждата от конкретни проектантски решения за решаването на проблемите с безводието на отделни региони.
По предложение на Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС в началото на днешното пленарно заседание депутатите разместиха точките в дневния си ред. Вместо фиксираната от вчера първа точка за избор на управител на Националната здравноосигурителна каса депутатите ще започнат работа с удължаване срока на работа на временната комисия, която проучва фактите за частичното безводие у нас. Изборът на управител на Касата стана последна точка за днес, съобщи БТА.
Преди това парламентът ще обсъди законопроект за ратифициране на международния договор (Letter of Offer and Acceptance - LOA) BU-P-LBI "Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“, както и законопроект за ратифициране на Споразумение за участие на Република България в Регионалната програма на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за Югоизточна Европа с доброволен финансов принос в размер на 100 000 евро (195 583 лв.)
Четвърта точка е изслушване на министрите на околната среда и водите Манол Генов и на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов относно спешни мерки за преодоляване на очаквана криза с питейното водоснабдяване във връзка с ниските количества на валежите и неблагоприятни прогнози за суша през 2025 г. и належащи проблеми във водоснабдителната инфраструктура и водната услуга, които допринасят за повишаване на риска от режим на питейната вода.
В дневния ред е и създаване на временна комисия за преглед на изпълнението на свързаните спогодби с Република Гърция за използване на водите на трансграничните реки Арда и Места и съпътстващите ги права и задължения между двете държави.
Процедурата за избор на управител на НЗОК е съгласно правила, приети с решение на Народното събрание от 12 февруари т.г.
Доц. д-р Петко Стефановски е единствената номинация. Той е предложен от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Кандидатът беше изслушан от здравната комисия на 27 февруари. По време на изслушването си Стефановски заяви, че ако бъде избран за управител на НЗОК, приоритет за него ще бъде подобряването на достъпа на гражданите до здравни услуги и медицинските дейности във и извън болничната медицинска помощ и разширяването на профилактиката. Оптимизиране на болничната помощ, лекарствената политика и навременният достъп до съвременни лекарствени продукти също ще бъдат във фокуса му, ако оглави касата. Кандидатът посочи още, че ще се фокусира върху продължаване работата по развитие на електронното здравеопазване, ефективно разходване на финансовия ресурс, осъществяване на ефективен контрол и осигуряване на публичност и прозрачност. Ако бъда избран за управител на НЗОК, ще положа всички усилия да се подобри достъпът и качеството на медицинската помощ, заяви още д-р Христо Стефановски.
Очаквайте подробности