Шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов обяви:

Извънредно! Сметките за парно тази зима ще бъдат с 20-30% по-ниски от миналата! (подробности)

10272 | 30 дек. 2015 | 11:04

Добра новина за бизнеса и за битовите потребители на синьо гориво - природният газ поевтинява с 2,32% от 1 януари


Потребителите на топлинна енергия ще имат по-ниски сметки с 25-30 % през целия отоплителен сезон тази зима в сравнение с миналата, обяви председателят на Кимисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.

 

Това ще бъде резултат от два фактора - намалението на цената на природния газ на едро средно с 31,7% през годината и по-високите външни температури през изминалите месеци октомври, ноември и декември.Толкова голямо поевтиняване на синьото гориво за една година се случва за първи път през последните 15 години, откакто енергийният регулатор определя неговата стойност на вътрешния пазар.

 

На закрито заседание днес комисията реши да намали цената на природния газ на едро с още 2,32% на 405,56 лева за хиляда куб. метра без акциз и ДДС от 1 януари 2016 г. Понижението ще бъде в сила до 31 март.

 

"Това е добра новина на първо място за българската индустрия, която ще работи с по-евтин енергиен носител. На второ място, това е добра новина за битовите потребители, които са газифицирали своите жилища. На трето място, това е добра новина за топлофикациите, които ще могат по-лесно да се разплатят за доставките на природен газ", коментира шефът на КЕВР. 


Иван Иванов уточни, че поевтиняването на горивото с 2,32% от януари не е достатъчно основание за извънредно понижение на тарифите за парното, топлата вода и тока от топлофикациите от Нова година. Затова комисията запазва тези цени без промяна.

 

От април се очаква ново поевтиняване на природния газ с 6-8 или 10%, каза още Иван Иванов. Причината е цената на петрола сорт Брент на международните борси остава ниска. Тази сутрин тя е била около 37 долара за барел (159 литра). Свидетели сме на най-ниските стойности за последните 11 години, подчерта шефът на КЕВР. Петролните деривати магут и газьол от своя страна участват като фактори във формулата за определяне на доставните цени на природния газ за България.

 

Според Иван Иванов суровият петрол и газът ще останат евтини поне до края на 2016 г. Той припомни, че през новата година се очаква допълнителни количества нефт от шистовата революция в САЩ да излязат на световния пазар. Много скоро с големи обеми на международните пазари ще се намеси и Иран.

Българската независима енергийна борса ще започне работа през втората половина на януари, става ясно от данни, получени в КЕВР. До тогава трябва да бъдат подписани договорите с производителите, които ще гарантират необходимите количества електроенергия, които да осигурят ликвидност на борсата.

 

Държавната мегакомпания "Български енергиен холдинг" (БЕХ) е поела ангажимент пред Европейската комисия да осигури догодина 2,6 милиарда киловатчаса електроенергия за търговия на борсата. "Броят на заявките в тестовия период на борсата расте и интересът на бъдещите участници - също . Заявените количества са нараснали 3 пъти до 3000 мегавата!", отбеляза председателят на КЕВР. Той изрази надежда, че не само ТЕЦ "Марица-изток 2", но също така НЕК и АЕЦ "Козлодуй" да предложат електроенергия свободно на борсата.

 


ОЗК
Еврохолд

От категорията

Шефът на АЯР: Украйна е проявила интерес да придобие цялото оборудване за АЕЦ "Белене"

Шефът на АЯР: Украйна е проявила интерес да придобие цялото оборудване за АЕЦ "Белене"-Shefat-na-AYaR--Ukrayna-e-proyavila-interes-da-pridobie-tsyaloto-oborudvane-za-AETs--Belene-_1739360411.jpg

До края на февруари или най-късно през март от "АЕЦ Козлодуй - Нови ...

12 февр. 2025 | 13:39

Експертна мисия на МВФ е на посещение в България

Теменужка Петкова се срещна с  Фабиан Борнхорст. Снимка: Министерство на финансите
-Ekspertna-misiya-na-MVF-e-na-poseshtenie-v-Balgariya_1739355838.jpg

Ръководената от Фабиан Борнхорст експертна мисия ще се срещне с представители ...

12 февр. 2025 | 12:23

"Епъл" ще интегрира изкуствен интелект на "Алибаба" в "айФон" за китайския пазар

"Епъл" ще интегрира изкуствен интелект на "Алибаба" в "айФон" за китайския пазар-V-Apple-vnedriha-nov-moderen-izkustven-intelekt-na-nevronna-mrezha_1719085672.jpg

Партньорството между двете компании може да предложи на "Епъл" местен ...

13 февр. 2025 | 15:19

КРИБ се обяви против пълната забрана на вейповете: Никъде в Европа няма пълна забрана

КРИБ се обяви против пълната забрана на вейповете: Никъде в Европа няма пълна забрана-1601021310.jpg

С налагането на пълна забрана на българския пазар на цяла категория легални ...

13 февр. 2025 | 14:56

НАЙ-ВАЖНОТО

На 14 и 15 февруари

Президентът Румен Радев ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността

Президентът Румен Радев ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността-Rumen-Radev-na-starta-na-9-ata-si-godina-na--Dondukov--2--Rabotim-za-Balgariya-_1737529885.jpg

Форумът ще бъде фокусиран върху предизвикателствата пред мира и сигурността, ...

13 февр. 2025 | 15:19

Репарационното задължение е изтекло на 9 юли 2024 г., обясни министър-председателят

Желязков: България има ясна позиция в преговорите с Гърция относно водоподаването от р. Арда

Желязков: България има ясна позиция в преговорите с Гърция относно водоподаването от р. Арда. Снимка БТА-Zhelyazkov--Balgariya-ima-yasna-pozitsiya-v-pregovorite-s-Gartsiya-otnosno-vodopodavaneto-ot-r--Arda--Snimka-BTA_1739441819.jpg

Със заповед от 6 октомври миналата година е създадена междуведомствена работна ...

13 февр. 2025 | 12:13

Вие, жалкари малки, спрете! Да погледаме сеир как Кицата се прави на мъж, продължи Йорданов

Бесен скандал в НС! Тошко Йорданов към ПП-ДБ: Кой управлява с Пеевски бе, душици златни?

Бесен скандал беляза днешния парламентарен ден-Besen-skandal-belyaza-dneshniya-parlamentaren-den_1739441220.png

Вие нямате право да говорите за него, защото бяхте заедно в управление, а сега ...

13 февр. 2025 | 12:05

Пеевски беше категоричен, че в регулаторите няма да има кадри на ДПС-НОВО НАЧАЛО

Пеевски след скандала в зала: Кирил Петков е дрогиран! Прекалява с наркотиците, ще свърши зле!
(Видео)

Делян Пеевски след скандала в зала: Кирил Петков е дрогиран в момента. Прекалява с наркотиците-Delyan-Peevski--Nezabavni-ostavki-na-chlenovete-na-KEVR--Farsat-s-toka-tryabva-da-priklyuchi-_1735537263.jpg

По отношение на твърденията, че е станал много „ляв“, Пеевски заяви: „Ако това ...

13 февр. 2025 | 09:52

Не бих си дал ръката някой да я целува, най-вече от ПП-ДБ, подчерта той

Борисов: Най-правилно щеше да е аз да съм премиер, ген. Атанасов - председател на НС! ПП потопи ДБ

Борисов: Когато политиката започне да се бърка в цената, става спекула-Borisov--Povedenieto-na-PP-DB-e-dosta-haotichno_1732092688.png

След като ППДБ и най-вече Кирил Петков каза, че най-големият им успех е факт, ...

13 февр. 2025 | 09:14

Предизборната кампания приключи, вече трябва да решаваме проблемите на хората, категоричен е социалистът

Драгомир Стойнев: Спрете с тези временни комисии! Ние сме законодатели, а не разследващ орган!

Драгомир Стойнев: Предизборната кампания приключи, вече трябва да решаваме проблемите на хората-Dragomir-Stoynev--Predizbornata-kampaniya-priklyuchi--veche-tryabva-da-reshavame-problemite-na-horata_1739440962.jpg

БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА няма да подкрепи нито една временна комисия, независимо ...

13 февр. 2025 | 12:01

Тръмп официално каза вчера, че "Украйна НИКОГА НЯМА ДА СТАНЕ ЧЛЕН НА НАТО"

Георги Марков: Украйна - прелъстена и изоставена, ще бъде страна на черните забрадки

Георги Марков: Украйна - прелъстена и изоставена-1605200649.jpg

Тези дни кметът на Киев Кличко в интервю предрече гражданска война в Украйна ...

13 февр. 2025 | 14:19

Според анализатора Вигенин и Зафиров са атлантици, а Гуцанов - континенталист

Валентин Вацев: На конгреса ще се решава каква партия е БСП - атлантическа или континенталистка

Валентин Вацев: На конгреса ще се решава каква партия е БСП - атлантическа или континенталистка-1601916169.jpg

Има велик провал на модела на Лилов и Луканов, които я конструираха като ...

13 февр. 2025 | 12:37

Докато Тръмп и Путин преговарят за мир, служители на ЕС издават безполезни изявления, написа Орбан в Екс

Орбан: ЕС не заслужава правото да участва в преговорите за Украйна с Русия и САЩ

Орбан: ЕС не заслужава правото да участва в преговорите за Украйна с Русия и САЩ-Orban-za-USAID--Svetat-tryabva-da-e-blagodaren-na-Tramp-za-spiraneto-na-tazi-tamna-konspiratsiya_1738823923.png

По-рано Калас, от името на външнополитическата служба на ЕС, Франция, Германия, ...

13 февр. 2025 | 14:43