Борисов отказа среща на ПП-ДБ, прати им писмо, че няма да работи с Пеевски, но това се оказа недостатъчно. "Първо първо подписване на декларацията за кордон около Пеевски, после председател на парламента", отговори му Кирил Петков.
ГЕРБ обаче са категорични и няма да отстъпят от номинацията на Рая Назарян за председател на Народното събрание. Няма да приемат и предложението на ИТН за избор на най-възрастния депутат Силви Кирилов за шефна парламента до формирането на мнозинство за кабинет.
Борисов продължава да настоява за четворна коалция между ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" и "Продължаваме промяната - Демократична България", на която той да е премиер.
Във видео, излъчвано на живо в профила на Борисов във "Фейсбук", той допусна поста на "пръв сред равни" да се върне на масата за преговорите, но ако се събере мнозинство за редовен кабинет. До този момент постът на председател на НС е за най-голямата парламентарна група, е категоричното му мнение.
Лидерът на ГЕРБ събра ръководството на ГЕРБ на среща в централата на партията и през фейсбук обяви важни решения.
"Има формули, по които може да се достигне до правителство. Виждам една възможна коалиция - с ИТН, БСП и ППДБ. Утре ще се срещнем с БСП и ИТН. ППДБ ги оставяме последни, защото те вече са си заявили ясно своите позиции", каза лидерът на ГЕРБ.
Ядосан от репликата на лидера на МЕЧ Радостин Василев, че подписът му не струва дори и хартията, на която стои, Борисов подписа демонстративно пред камерата писмо, чието съдържание обяви. "Мога да им подпиша, че ще работим и ако има правителство, то ще е извън ДПС-Ново начало на Пеевски, АПС на Ахмед Доган, "Възраждане" на Костадинов и МЕЧ на Радостин Василев".
След това заръча: "Това го изпратете на колегите от ППДБ по мейла".
От кадрите се вижда, че около него на масата са: Рая Назарян, Росен Желязков, Томислав Дончев, Деница Сачева, Владислав Горанов, Даниел Митов, Йорданка Фандъкова, Теменужка Петкова, Костадин Ангелов и Цветомир Паунов.
Малко след това дойде реакцията на ПП-ДБ: "Писменият отказ на ГЕРБ от коалиция с "ДПС-Ново начало" е добро начало, но не е достатъчно - в нашата декларация за санитарен кордон има много повече неща от това. Трябва да подпише и декларацията, и антикорупционните закони по дати", обяви на брифинг Божидар Божанов
Пред своите Борисов обобщи, че държи на четворната коалиция, която той да ръководи. "Защо предлагам аз да бъда премиер - защото в едно управленско тяло аз мога да нося отговорност и да не допускам външна намеса. Каквото сме се разбрали с колегите, това ще изпълняваме", обяви Борисов.
Борисов отново посочи, че според него председател на НС трябва да бъде от най-голямата партия и подчерта, че ако се достигне до управленско мнозинство, той ще върне този пост на масата за преговори.
Борисов изтъкна, че докато не се излъчи мнозинство, счита, че за председател трябва да бъде избрана Рая Назарян.
"Виждам, че колегите от ППДБ си правят други мнозинства. Сега си обяснявам и "Росенец", че беше пунта мара. Това не беше дебаркиране, а приятелско гости. Сега отПП-ДБ заменят колегата Пеевски с колегата Доган", отсече той.
"Грозно звучи последната партия, влязла в парламента (МЕЧ), да иска първата да не участва във формирането на правителство. Това е грозно и противоречи на демокрацията. Ние повече няма да позволим репресии. Правова държава сме, имаме Конституция и закони", каза той по повод поставеното от днес МЕЧ условие пред ПП-ДБ и Борисов да влезе сантарния кордон.
С нетърпение чакам решението за частичното касиране на изборите. Всичките секции, които ги оспорваме, не стигат за един депутат", разкри лидерът на ГЕРБ.
"Проследих днес срещите на колегите от ППДБ с другите партии, те си повтарят предизборните програми. Ние ще отидем при тях, когато сме наясно може ли или не може да има управление. А не само да си говорим пред медиите", обясни той.
"Ние винаги сме били за мир в Украйна и да се спрат кръвопролитията", уточни Борисов и добави, че ако се постигне мир, след това винаги могат да се решат и споровете за териториалните претенции", поясни лидерът на ГЕРБ.
"Ние реагирахме и бяхме гледани малко накриво относно това, че мъже-боксьори не могат да се бият с жени-боксьорки. Има неща, в които вече се прекалява. За радост най-големият натиск, който имахме зад Океана, се поизбистря. И в този ред на мисли същото касае и войната в Украйна. Ние винаги сме казвали, че сме за мир и помагаме на по-слабия. Ако се стигне до едни такива преговори, да се спрат кръвопролитията. Аз мисля, че много войни впоследствие са намирали някакви решения, дори и за териториалните претенции, които са имали. България също е пример в немного далечното минало какво се е случило след войната", поясни той.
ГЕРБ-СДС стартира утре разговори за обсъждане на съвместни политически действия в рамките на 51-ото Народно събрание.
Противно на очакването, че герберите трябваше да се срещнат първо с ПП-ДБ, разговорите започват с представители на БСП утре (13.11), в 8:30 часа. В 9:30 часа ще бъде срещата с "Има такъв народ", съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
Разговорите ще се проведат в Народното събрание. В по-предишния парламент Борисов отказваше да преговаря с БСП с оправданието, че конгрес на ГЕРБ решил никога да не се преговаря със социалистите.
Любопитно е, че от страна на ГЕРБ-СДС срещите ще се водят от лидера на партията Бойко Борисов заедно с Рая Назарян, Томислав Дончев и Росен Желязков.
На първото заседание на парламента вчера Борисов заяви, че следващото правителство може да бъде четворна коалиция в състав ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. И допълни, че извън управлението трябва да останат "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски, АПС на Ахмед Доган, "Възраждане" и МЕЧ. Герберският лидер изтъкна, че единствената възможност за редовно правителство е с първия мандат.
От “Възраждане” продължават да настояват за съставяне на коалиция без “ДПС-Ново начало” и ГЕРБ, посочвайки че в този формат се събира мнозинство от 141 депутата.
Политически наблюдатели, обаче предупреждават че въобще не е сигурно, че парламентарните групи ще гласуват единодушно. Напротив, допускат, че зависими депутати ще отсъстват, или ще гласуват не според партийните повели.
Юристи допускат и друг развой на събитията - Конституционният съд да се произнесе преди двумесечния срок за частично касиране на изборите и да се получат значителни размествания в групите.