КС отказа да се произнесе по същество по проекта за изменение на конституцията в частта за съдебната реформа. С 10 на 2 гласа съдиите са отхвърлили искането на 144 народни представители като недопустимо, съобщи БНР. Съдия докладчикът по делото Румен Ненков предварително бе защитил позицията, че съдът не може да се произнася предварително по нефинализирани законодателни решения.
Депутатите поискаха тълкуване на въпроса дали ще представлява промяна на формата на държавно управление разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии, които самостоятелно да решават кадровите въпроси, а пленумът на ВСС да решава общите и принципни въпроси.
Вторият въпрос към КС беше каква да е числеността и разпределението по квоти в двете колегии на ВСС. В проекта в съдийската колегия съотношението е 8:5 - 8 съдии се избират от магистратите, а 5 - от парламента. В прокурорската колегия пропорцията е 6:6. Един от компромисите е, че гласуването във ВСС ще бъде тайно.
Така проектът за съдебна реформа и за разделяне на Висшия съдебен съвет на съдийска и прокурорска квота ще се реши в пленарна зала на Народното събрание. Очаква се депутатите да започнат обсъждането на първо четене на промените в конституцията идната седмица.
8897 | 17 септ. 2015 | 12:37





Мобилна верси
RSS
