Паметникът на Съветската армия и начинът, по който беше демонтиран, се предръща в една от мините, които пречат да се отпуши работата на Столичния общински съвет.
Това се разбра от думите на председателя на столичната организация на БСП Иван Таков, който е и шеф на червената група съветници след поредния опит днес, 15 януари, да се намери компромисен вариант и СОС да заработи.
Недоверието между присъстващите е много голямо, предвид случилото се с Паметника на Съветската армия, изтъкна Иван Таков след срещата между представители на политическите групи в Съвета, на която не дойдоха от ГЕРБ - СДС, "Възраждане" и ИТН. Още преди варварското рязане на монумента с флекс да започне, Таков предупреди, че за социалистите съдбата на Паметника на Съветската армия е "червена линия". Затова след разрушаването му се появиха спекулации, че причината така набързо да бъде демонтиран е желанието да се минира създаването на коалиция между най-голямата група в общинския съвет "Продължаваме промяната" - "Демократична България" - "Спаси София" и социалистите. ПП - ДБ - СС имат 23-ма съветника, а БСП - 9. И заедно правят мнозинство от 32-ма души в 61-членния Столичен общински съвет.
Срещу разрушаването на паметника се обявиха и от "Възраждане". Днес партията на Костадин Костадинов не изпрати представители за среща на "Московска" 33, но пусна съобщение до медиите. В него възстановяването на Паметника на Съветската армия е едно от условията на "Възраждане" за отпушване на работата на Съвета. Това според "Възраждане" ще символизира и възстановяване на законността и реда в София.
"За националните изменници, които поругават паметници, заличават история и ограбват държавата, нищо друго освен съд и затвор!", заяви Костадинов в изявление във Фейсбук профила на партията.
Рязането на монумента започна на 12 декември, а на 19 декември, след като и последното парче от ПСА бе свалено, съдът спря тези действия като незаконни. Според съда фактическите действия по демонтиране и нарязване на бронзовите фигури на монумента не се основават на административен акт или на закон и се явяват неоснователни по смисъла на чл. 250 от Административнопроцесуалния кодекс.
Магистратите бяха сезирани от "Възраждане" и Изправи се.БГ.
От ГЕРБ - СДС не възразиха срещу демонтажа, но и не го приветстваха. А лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза в парламента, след като "Възраждане" провали негово заседание заради разрушаването на ПСА: "Нито едно абсолютно правилно действие за преместване, ремонтиране на паметника не беше направено като хората и изобилстваше от глупост, най-меката дума използвам."
А според депутата от ГЕРБ - СДС Тома Биков "паметникът е демонтиран без мисъл за после". "Това, от което се притеснявам, е да не остане паметникът в този си вид в следващите двайсетина години. Нещо, което ние обичаме да правим", заявява Биков в интервю за сайта "Гласове".
18871 | 15 ян. 2024 | 16:16




Мобилна верси
RSS
