Тялото се променя, приемете го, пише една от най-обичаните първи дами на САЩ Мишел Обама. Бившата стопанка на Белия дом издава мемоарна книга, в която се изповядва, признавайки, че не винаги й е било лесно с височина над 1.80, широки рамене и мускулести ръце. Нейната рецепта е проста: дрехи с ръкави, ниски, но елегантни обувки и широка усмивка. Затова тя е носителка на множество призове за най-добре облечена дама.
Няма идеални хора, няма и хора с идеални пропорции и перфектни физически данни. Дори да харесвате тялото си времето оказва влияние върху него по един или друг начин - било то с някоя и друга бръчица, медицински проблеми или неотшумяващи отминали травми. Това обаче не бива да спира дамите на високи обществени позиции да следват протоколните норми във визията си.
Така например съпругата на премиера Кирил Петков Линда предпочита да носи равни обувки: това стана ясно след първия й задграничен воаяж като премиерша, където, за съжаление, бе най-лошо облечената дама от българската делегация. В Рим и Ватикана канадката беше с обувки тип "балеринки" с лепки - същите, с който беше и на тържествената Великденска литургия в Царево. Само по време на срещата с папата, Линда свали пантофките, за да ги сложи отново минути по-късно. Вероятно причината за честото носене на ниски обувки от страна на г-жа Петкова е, че има ревматологичен проблем, но дали е така или просто балеринките са по-удобни за нея - можем само да гадаем.
Каквато и да е причината, съпругата на българския премиер бе небрежна както по отношение на облеклото си, така и на обувките, което изцяло разваляше стойката ѝ. За да прикрие недостатъка си, тя лесно може да се снабди с ортопедични стелки или такива от естествена кожа, с чифт подплатени вложки или анатомични обувки...
Споменах, че Мишел Обама е еталон за стил, но десетилетия преди нея Джаки Кенеди бетонира визията на модна икона завинаги. Съпругата на Кенеди обаче също не е перфектна, но знае как да преобрази несъвършенството в събършенство.
Нещата, който отличават Джаки са много, но нейната запазена марка остават три-четвъртите ръкави. Тя буквално ги патентова. Те са навсякъде в облеклото ѝ – по сака, рокли, блузи. Носейки ръкавите с такава дължина, тя „тихомълком” е акцентирала върху красивите си китки и безценните бижута на тях. Познавала отлично предимствата и недостатъците на тялото си и успявала да се облича винаги така, че да подчертае едните и да прикрие другите - имала красиви рамене, но малък бюст, затова не обичала деколтета, но пък носела много дрехи без ръкави. Не харесвала ръцете си и често слагала ръкавици, имала тънка талия и винаги носела колан, често във вид на ефектно вързана панделка.
Стилът и на друга стопанка на Белия дом е емблематичен - този на Мелания Тръмп. Но и 50-годишната бивша моделка има своите тайни. Г-жа Тръмп прикрива леките бръчици с макиаж, акцентирайки върху опушения грим, като никога не се фокусира върху устните. Затова я наричат "момиче с очи". Определено малкият трик работи, защото никой не би дал на словенката повече от 35-40 години.
Нейната колежка от Франция пък не крие белезите на времето, а заоблените си рамене и неправилната стойка. Бриджит Макрон често прибягва до помощта на шалове, за да скрие не само леко прегърбения си силует, а и увисналата кожа около шията.
Други две дами с изявени лидерски качества са вече покойната Мадлин Олбрайт, бивш държавен секретар на САЩ, и екс канцлерът на Германия Ангела Меркел. И Олбрайт, и Меркел са индивидуалистки, с ясни и строги позиции и безкомпромисни изказвания. Те не се отличават с манекенска фигура, но винаги спазват строгия държавнически протокол, пречупвайки го през собствената си призма без обаче да изглеждат недипломатично или неуважително.
От 1989 г., когато Меркел заема поста говорител на партия DA, до изкачването си до най-високата държавна позиция, тя не променя почти нищо в стила си. Визията ѝ остава все така консервативна, изчистена и скромна. Бившият германски канцлер избира изчистени силуети в комбинация сако с панталон. Цветът на горната част на тоалета е единствената фриволност, която си позволява – яркочервено, розово, светло и тъмносиньо, бледо и наситено зелено, изчистено бяло или черно. Модните решения на Меркел отлично прикриват недостатъците й, правейки я да изглежда стилна.
Фигурата на Мадлин Олбрайт също беше сходна. Затова тя носеше строги костюми от сако и пола под коляното или широка рокля в по-изисканите случай. Не си позволяваше други фриволности, освен единствената си страст - брошката.
След като става дипломат Мадлин Олбрайт открива силата на бижутата да предават политически послания. Не след дълго тя започва да подбира правилните символи, които да носи, за да изрази визуално своите послания, сред които надежда, доброта, решимост, нетърпеливост, както и предупреждение и заплаха. Брошките й са изключително разнообразни като форма, цвят, изображение, материал и символика - от американското знаме до цветя и хищни животни. Тя кореспондираше чрез тях десетилетия, чак до смъртта си преди няколко месеца.
Желанието да изглеждат перфектно не подминава и представителите на силния пол в политическите среди. Ето защо президентът на Франция Никола Саркози носи обувки на ток по поръчка, за да изглежда визуално по-висок, а вече покойният севернокорейски лидер Ким Чен Ир стига дори по-далеч: освен обувки на платформа, той поддържа обем в косата си, защото смята, че с височина от едва 160 см. не всява нужния респект.
И накрая, но не на последно място - един естествен недостатък - възрастта, който може да бъде лесно прикрит... с шега. Всеизвестно е, че кралица Елизабет ІІ обича да се шегува със себе си и най-вече с годините си. Ето защо, когато канадският премиер Джъстин Трюдо произнесе реч на 90-годишнината на кралицата и каза, че по време на нейното управление са се сменили 12 министър-председатели на Канада, Елизабет ІІ му отвърна иронично: „Благодаря, г-н премиер, че ме накарахте да се почувствам толкова стара!“. Това силно смути Трюдо и той побърза да пусне хвалебствен пост за нея в Туитър.
В книгата си "Политеймънт: постмодерен феномен в политическата комуникация" модният експерт проф. Любомир Стойков пък припомня, че изтъквайки заслугите на кралицата за отбелязването на 200-годишнината на САЩ, американският президент Джордж Буш – младши, допусна лапсус и вместо да каже „през 1976 година“, каза „през 1776 година“, но после се поправи. Кралицата обаче не пропусна случая да напомни как той я пратил в 18 век, започвайки своя тост към Буш с репликата: „Когато бях тук през 1776 година...“.
Жените лидери или женито до лидерите трябва да изглеждат безупречно. Те трябва да са стилни, но забележими, да следват нормите без да губят идентичността си, да са част от народа без да забравят, че са неговото лице. Трудна, но не и непосилна задача - примерите са много, иска се доза женственост и щипка добър вкус.