Лютата битка за шеф на БНБ, която тече повече от месец, без да има финален резултат, е на път да взриви коалицията.
В 20.00 часа премиерът Кирил Петков свика спешно заседание на лидерите на четирите партии, влизащи в състава на правителството, по една единствена тема - изборът на нов управител на БНБ, научи Епицентър.бг.
Миналата седмица управляващите не можаха да стигнат до единна кандидатура, както е заложено в коалиционното споразумеие, и затова отложиха с една седмица срока за новия избор. Този срок изчтича в края на работния ден в.сряда.
Днес от ПП изненадващо са внесли номинацията на председателя на ПГ на ПП Андрей Гюров, който има твърде скромен стаж за топ банкер и вече създаде допълнително напрежение сред управляващите. Още повече, че името му не е било сондирано предварително с коалиционните партньори.
Преди да стане политик Андрей Гюров е бил преподавател по финанси в Американския университет в България. Повече от 15 години е работил на експертни и ръководни длъжности в банкови институции в САЩ и Европа и е консултирал компании като Raiffeisen Austria, BAWAG P.S.K., Unicredit Bulbank и други. Това обаче е твърде скомно като кадрово развитие за един управител на национална банка, казват експерти.
В същото време другата партия от коалицията - ИТН не отстъпва от вече обявената още миналата седмица кандидатура на шефа на бюджетната комисия Любомир К.аримански.
Проблемът и на двете кандидутари е, че нямат обща подкрепа.
Зад Андрей Гюров застават само от ПП. В същото време източници от парламента намекват пред Епицентър.бг за силно напрежение в парламентарната група на ПП, породено от нейния председател. Някои дори допускат, че номинацията на Гюров за шеф на БНБ е продиктувано от желанието той да бъде изваден от парламента, за да се успокои групата на "Продължаваме промяната". Никой от тях обаче не си дава сметка, че се праща в една толкова консервативна институция като БНБ човек без никакъв опит за нейното ръководене.
Любомир Каримански се радва на по-широка парламентарна подкрепа и то извън коалицията - от ИТН, ДПС и ГЕРБ. И ако тази номаниция влезе в парламентарната зала, тя може да събера мнозинство, което пък ще означава край на управляващата коалиция.
Преди десет дни Каримански обяви:„Оставам един от кандидатите за управител на БНБ. Имах разговор с ръководството на „Има такъв народ" и те са твърдо решени да ме номинират”. Пред Нова тв той призна, че е бил подложен на натиск да се откаже: "При мен стигаха поне по 5 различни канала различни експерти и съветници, които се опитваха да ме убеждават, по един или друг начин, да не бъда номиниран или да се откажа. Смятат, че е по-добре коалицията или по-специално един от партньорите в коалицията да номинира кандидата си”, каза още той като разкри, че са му предлагали други постове в замяна на отказа да се състезава за шеф на БНБ.
Въпреки това Каримански не се отказва от състезанието. "Аз не се боря за пост. За мен е важно да се допринесе с нещо в това как една централна банка може да бъде наистина и модернизирана, и отговорна за онези много въпроси, които стоят пред нея”, добави Каримански.
Ако тази нощ лидерите на коалиците не стигнат до общо съгласие и в парламента бъдат внесени двете кандидатури, съдбата на правителството виси на косъм, разкриха пред медията ни депутати от управляващото мнозинство.
В ПП са гневни на прекомерните властови апетити на колегите им от ИНТ - освен че искали шефското кресло на БНБ, хората на Слави Трифонов си били "заплюли" и директорския пост на БНТ, както и представителство в Конституционния съд.