Кандидатурата на Меглена Кунева за министър на образованието е кандидатура на министър-председателя, а не на Реформаторския блок. Това каза в сутрешния блок на радио „Фокус“ политологът доц. Антоний Гълъбов.
„Това е момент, в който всичко зависи от качествата на самата личност. Много хора на нейно място не биха приели подобна номинация, при тази ситуация“, коментира политологът. „Ако тя все пак я приеме и тръгне към управлението на това министерство, трябва да е ясно, че ще започне с ниска степен на подкрепа и това ще бъде политическо предизвикателство пред възможността да свърши работата си“, уточни доц. Гълъбов.
„Ако вицепремиерът Меглена Кунева е в състояние да приеме ниската подкрепа, с която ще мине нейната кандидатура и разбере, че е основната й цел е да разшири обществената подкрепа, както и да печели политическо доверие чрез действията си, то тя има възможността да удържи сложната ситуация, в която се намира образователното министерство“, заяви политологът. Той каза още, че в момента се наблюдава движение и пренареждане вътре в самите коалиции.
„Цялата партийна система се намира в дълбока криза на доверие, но засилването на вътрешното напрежение в Реформаторския блок позволява на ГЕРБ да генерира подкрепа“, коментира още доц. Гълъбов. Според него няма обективни предпоставки за предсрочни избори тази година и управлението ще успее да остане стабилно.
Министърът на образованието в оставка проф. Тодор Танев стана жертва на интриги, а скандалите в образователната система са индикатор за изключителното влошаване на ситуацията вътре в Реформаторския блок, коментира и анализаторът Александър Маринов.
„Извън някои ексцентрични изявления на проф. Тодор Танев, нищо друго не е ново. Повечето неща са заварени или независещи от него, както е в случая с този нещастен, неблагополучен закон за училищното образование“, коментира Маринов. Според него образователният министър в оставка няма вина. По думите на Александър Маринов проблемът в комуникацията е изкуствено генериран.
„Какъвто и да беше министърът, не може да комуникира по по-добър начин такива противоречиви въпроси, които породиха напрежението през последните дни. Просто тези въпроси бяха извадени в подходящия момент, за да обслужат едни цели и това беше направено отвътре“, категоричен е експертът.
„Иначе, както е видно, премиерът Бойко Борисов има добро отношение към проф. Танев и той едва ли е тръгнал по собствена инициатива да го маха“, коментира Маринов.
Според Александър Маринов все повече парламентарни сили виждат изгода в предизвикването на предсрочни избори.
„Облаците над ГЕРБ се сгъстяват в страната и извън нея. Ако тенденциите се запазят, Реформаторският блок няма да влезе в следващ парламент", добави Маринов.