„Трябва да се даде възможност на всички граждани на България да разпространяват и да получават послания по време на предизборната кампания и на друг език освен на официалния”. Това каза съпредседателят на ДПС Четин Казак по време на дебатите около промените в Изборния кодекс.
По думите му, правото да бъде използван друг език освен официалния по време на предизборната кампания съществува във всички европейски държави. Той представи два законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Те касаят гарантирането на спазването на права, които така или иначе са присъщи, бидейки основни конституционни човешки права. "Има права, които се дават, но има права, които са основни и фундаментални. Те не се дават, а са общопризнати права от световната общност. Някои от тях са гарантирани и на европейско ниво чрез европейските документи за защита на правата на човека. Това са права, които вече са признати международно. Те не подлежат тепърва да бъдат давани. Те просто трябва да бъдат признати и не трябва да бъдат нарушавани“, обясни Четин Казак.
Според него едно от тези права е правото на свободна изява на волята, на словото, чрез писмен текст и всякакви средства за комуникация. „В тази връзка неслучайно правото на свободна изявява на словото е гарантирана във всички тези международно-правни документи“, каза той. Казак изрази надежда Народното събрание да прояви достатъчно мъдрост.
По думите му, забраната за употребата на майчин език по време на кампания продължава да съществува в изборното законодателство. „Крайно време е този текст да отпадне и да се даде възможност на всички граждани на Република България да разпространяват и да получават послания по време на предизборната кампания и на друг език освен на официалния. Не защото има хора ,които не разбират официалния български език, а защото има в България хора, чийто майчин език не е български“, добави той.
Казак представи и втория законопроект на ДПС, който цели да предотврати проявления в изборния процес специално на местните избори и възможността за подмяна на вота на мнозинството български избиратели от една малка групичка. „Специално на местните избори като се злоупотребява с прекалено ниският праг на преференциите, а именно 7 % от общинската избирателна квота“, добави той.